| xerxes1 a întrebat:

Facerea 18:3"Doamne, de am aflat har inaintea Ta, nu ocoli pe robul Tau!

4. Se va aduce apa sa Va spalati picioarele si sa Va odihniti sub acest copac.

Dumnezeu era obosit si nespalat pe picioare?
Deci nu era duh cum abereaza crestinii, si era din carne si oase?

21 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Te-a luat grav religia, ai schimbat dealer-ul? laughing

| EcceHomo a răspuns:

A avut loc o extraordinară metamorfoză a lui Dumnezeu, preschimbat in om, deci exilat in carne, prin Fiul Său, Mesia.

| xerxes1 explică (pentru EcceHomo):

Ai pus ceva in cafea de dimineata?

| EcceHomo a răspuns (pentru xerxes1):

Câteva picături de esență floare de lotus.happy
Nu am mai avut cardamon.

| Golyat18 a răspuns:

Bineinteles ca nu avea un chip uman. Si chiar daca ar fi doar energie tot ar fi un chip chiar din energie, doar i-a ingaduit lui Moise sa-i vada spatele, deci daca ceva are spate inseamna ca are trup.
M-am certat cu steregoi pe tema asta atunci parca isi spunea Benixxi daca iti mai aduci aminte...

Ps. Steregoi nu ma mai enerveaza mi-am dat seama cine e...
Ra#u Ale#andru, clar.

| xerxes1 explică (pentru Golyat18):

E ceva soi de pocait care crede in invierea celor 144.000 de fraieri.

| BADBUNNYaruncacubanii a răspuns:

Este vorba despre Isus care a coborât pe pământ în chip de om și nu ca un duh. Deci da, putea sa fie obosit, nespălat, înfometat, etc.

| xerxes1 explică (pentru BADBUNNYaruncacubanii):

Avraam l-a intalnit pe YHWH cu doi malachim, adica doua ajutoare.
YHWH apare in Biblie de 6300 de ori si tot de atatea ori a fost tradus gresit cu Domnul.
In niciunul din cazuri nu este vorba despre Iisus, care a fost un razboinic evreu care a luat-o pe cocoasa de la romani pe vremea guvernatorului Pilat din Pont.

| BADBUNNYaruncacubanii a răspuns (pentru xerxes1):

Ce vrei sa spui mai exact? Ca în nici o traducere nu este vorba despre Isus? Sau? Nu prea am înțeles

| xerxes1 explică (pentru BADBUNNYaruncacubanii):

YHWH in Vechiul Testament a fost tradus cu Domnul.
Iisus a aparut in Noul Testament.Pana la 30 de ani nici dracu nu stie ce a facut mai exact.La 30 de ani impreuna cu varul Ioan se trezeste ca vrea sa le dea bataie la romani si sa-i fure tronul lui Irod Antipa.I-a mers prost si aia l-au pus pe stalp iar varului i-au dezlipit capul de trup.
Ce au inventat unii si altii in numele lui este alta poveste si se numeste Noul Testament.

| xerxes1 explică (pentru BADBUNNYaruncacubanii):

Daca nu ai citit Vechiul Testament nu ai de unde sa intelegi.Citeste-l si ne auzim dupa aceea.

| Golyat18 a răspuns (pentru xerxes1):

Da unde ai citit tu asta? Sau glumesti?

| SG1995 a răspuns (pentru xerxes1):

Nici razboinic n-a fost, ci predicator intinerant, iar preotii evrei se temeau de-o revolta si l-au dat pe mana romaniilor.

| SG1995 a răspuns (pentru xerxes1):

Gresit, Ioan era esenian, dar iesise din secta apocaliptica ca cica era prea exclusivista, cat despre Iisus nu avea intentia sa aduca reforme politice, ci de ordine religioasa.

| xerxes1 explică (pentru SG1995):

Ai fost tu acolo?
Asa zice turma.

| xerxes1 explică (pentru SG1995):

Ce facea Petru cu sabia?
Taia salam?

| xerxes1 explică (pentru SG1995):

Romanii au trimis o coohorta, adica 500 de soldati ca sa-l aresteze.
Nimeni nu trimite atatia soldati sa aresteze un predicator pacifist, pe care nici poporul nu-l vrea. Poporul a cerut eliberarea celuilalt prizonier.
Asa ca du-te si abereaza in alta parte.

| Catalina_Andreea_1996 a răspuns:

Mamă, ai "spart" logica

| xerxes1 explică (pentru Catalina_Andreea_1996):

Nu sunt mama ta.

| Golyat18 a răspuns (pentru xerxes1):

Ba da ii esti mama in credinta.
rolling on the floor