| noreligion a întrebat:

Putem spune ca Dumnezeu este omniscient?
Studiind biblia cu atentie, observam ca Dumnezeu nu numai ca nu este omniscient, ci ca poate fi si pacalit.
geneza 11:5
,, 5. Atunci S-a pogorât Domnul să vadă cetatea şi turnul pe care-l zideau fiii oamenilor. "
Oare...,, zbura" prea sus si nu vedea de soare acel turn?
Geneza 18:1-9
,, 1. Apoi Domnul S-a arătat iarăşi lui Avraam la stejarul Mamvri, într-o zi pe la amiază, când şedea el în uşa cortului său.
2. Atunci ridicându-şi ochii săi, a privit şi iată trei Oameni stăteau înaintea lui; şi cum l-a văzut, a alergat din pragul cortului său în întâmpinarea Lor şi s-a închinat până la pământ.
3. Apoi a zis: "Doamne, de am aflat har înaintea Ta, nu ocoli pe robul Tău!
4. Se va aduce apă să Vă spălaţi picioarele şi să Vă odihniţi sub acest copac.
5. Şi voi aduce pâine şi veţi mânca, apoi Vă veţi duce în drumul Vostru, întrucât treceţi pe la robul Vostru!" Zis-au Aceia: "Fă, precum ai zis!"
6. După aceea a alergat Avraam în cort la Sarra şi i-a zis: "Frământă degrabă trei măsuri de făină bună şi fă azime!"
7. Apoi Avraam a dat fuga la cireadă, a luat un viţel tânăr şi gras şi l-a dat slugii, care l-a gătit degrabă.
8. Şi a luat Avraam unt, lapte şi viţelul cel gătit şi le-a pus înaintea Lor şi pe când Ei mâncau a stat şi el alături de Ei sub copac.
9. Şi l-au întrebat Oamenii aceia: -Unde este Sarra, femeia ta?" Iar el, răspunzând, a zis: "Iată, în cort!"
Sa fi fost vorba de un cort de...plumb? Inseamna ca pot umbla dezbracata prin casa linistita, caci nu ma vede nimeni.laughing

geneza 18:20, 21
,, 20. Zis-a deci Domnul: "Strigarea Sodomei şi a Gomorei e mare şi păcatul lor cumplit de greu.
21. Pogorî-Mă-voi deci să văd dacă faptele lor sunt cu adevărat aşa cum s-a suit până la Mine strigarea împotriva lor, iar de nu, să ştiu".

Probabil ca se plimbau dracusorii pe norisori iar el nu mai avea vizibilitate, asa ca a trebuit sa se coboare la o inaltime unde vizibilitatea ar fi fost buna.Vedeti daca nu existau medici oftalmologi in acele timpuri? Ia sa fi mers el la un oftalmolog, sa vezi ce vedere super avea, chit ca purta ochelari, dupa aceea. lool!
numerii 22:9
,, 9. Atunci a venit Dumnezeu la Valaam şi a zis: "Cine sunt oamenii aceia de la tine?"

Multi vor spune,, a dorit sa-l incerce pe Valaam", insa... daca tot este omniscient, nu stia dinainte ce va raspunde Valaam?
Osea 8:4
,, 4. Ei şi-au ales rege fără voinţa Mea, şi-au pus căpetenii fără ca Eu să fi ştiut. Din aurul şi din argintul lor şi-au făcut idoli, ca ei să se prăbuşească. "
Oare cum este posibil ca cineva sa-si aleaga conducatori fara voia lui King Kong? Si...cand a aflat de noile capetenii? A fost invitat, cumva, la ceremonia de investire in functie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Serios?batting eyelashes as juca poker cu el, pacat ca e doar in mintea noastra, altfel raiul ar fi condus de sarlatani.
Din moment ce zeul tau are alte indeletniciri si nu are timp sa se uite la poporul lui, inseamna ca are ceva mai bun de facut, egoismul lui nu e echivalent cu al nostru(fanaticii il iubesc neconditionat, Lui i se falfaie), nu poti pur si simplu sa te gandesti la altceva din moment ce tu ai facut totul.
Da oricum dumnezeu gandeste la un alt nivel, asa ca nu il pot eu sau tu intelege, un nivel asa de ridicat incat si-a pus piedica singur si a cazut in propria-i capcana.

12 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Pun si eu o intrebare nevinovata: Multi pretindeti ca, cunoasteti faptele si puterea Creatorului, dar pe el Il cunoasteti?

| Alphawolf a răspuns:

Probabil Dumnezeu este omniscient dar definitia noastra nu e buna. Definitia omniscientei trebuie modificata, trebuie inclusa in ia niste limite, nori, distante etc, o modifecam pana i se potriveste lui 'stie tot'.

| thealchemist a răspuns:

De ce nu recunosti ca ai o problema? daca nu crezi de ce studiezi Biblia?

| Crisu_7532 a răspuns:

Fata draga, daca tot te dai rotunda p-aci pe site ca studiezi Biblia...nu te-ai interesat inainte de niste reguli de interpretare? ca tu iei fiecare cuvant si fiecare fraza si ti le explici mot-a-mot. pe cand Biblia este plina de simboluri si susceptibila de interpretari. din cauza asta tot pui intrebari existentiale. pentru ca nu poti interpreta Biblia. tu incerci sa ti-o explici cuvant cu cuvant, iar dupa tehnica ta, 2+2=5. Plus ca explicatiile tale au un ton usor zeflemitor care nu-si are locul. pentru ca nu a inceput Crestinismul cu tine. si nici nu se termina cu tine. daca tot esti asa macinata de intrebari, roaga-ti profesorul/profesoara de religie de la scoala sa te lumineze. si in felul asta te alegi cu raspunsuri edificatoare.

| marius577 a răspuns:

@MeinKampf +1

| Webber a răspuns:

In interpretarea Bibliei intervin multe simbolismuri, iar aceste intrebari si raspunsuri au rol de pilde.

Cu siguranta, in calitate de creator al timpului si legilor universale, Dumnezeu este omniscient.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu exista, sper ca ti-ai gasit raspunsul.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai baiatule ce's cu intrebarile astea? numai de religie intrebi, ai vreo problema? Esti cumva schizofrenic?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da mai. ai dreptate. avraam s-a adresat celor trei persoane, ca uneia singure, te-ai intrebat de ce? sau atentia cu care stdiezi tu biblia te-a impiedicat? la inutilitatea turnului te-ai gandit? si la faptul ca Dumnezeu fiul s-a purtat, a trait si a murit ca un om? ca a simtit frica si desnadejdea ca un om? si era fiul lui dumnezeu.nonreligion,parerea mea este ca intelegi din biblie asa cum vrei, ca o maaaare desteapta ganditoare care stie ca cei ce au scris biblia acum 1800 de ani sau cati or fi, erau la fel de destepti si corecti, in scris si in exprimare. ei stiau ca Dumnezeu este omniscient dar nu aveau litere pentru asa cuvant.satan a avut grija sa le inventeze si sa le puna la dispozitia unor complicate minti, pentru a convinge pe cei ce cred de inexistenta lui dumnezeu, dar de existenta lui.pai cuvintele astea trebuie sa le inventat cineva nu? dar caracterul indaratnic? si minte aia creata,[care neaga pe dumnezeu, si legile morale dupa care se orienteaza o lume intreaga], si ridica omul la nivelul cel mai de sus pe culmile destrabalarii verbale, si fizice, si a tot ce rau, trebuie stapanita de cineva nu? pana cade omul cel nemernic de acolo de sus, unde s-a urcat, tocmai in fundul unei gropi unde il mananca viermii.ai auzit de sfinte moaste care izvorasc mir si fac minuni dupa moarte? pe alea nu lea mancat viermii, fiindca desi au murit totusi traiau.cum crezi? ce vrei tu o sa vrea toata lumea.sa dispara credinta.va fi. dar nu acum. dar nu va fi foarte bine.roagate sa nu apuci asemenea vremuri.cand omul nu va mai avea frica de dumnezeu, va fi de fundul nostru fiindca in numele libertatii personale, fistecare va face ce va voi.esti fata? iti doresc daca apuci asemenea vremuri, sa cazi peste o gasca de tineri, cu hormonii in alergare si poate si ceva pofta de omor pe indelete. iar tu sai dai cu; si eu sunt dea voastra.fiindca vor spune; inseamna ca ne intelegi. e doar o varianta posibila.nonreligion daca tot studiezi biblia, ai grija mare cum o faci.si cu cine.am mai spus.stii doar ca in privinta atator curente am fost avertizati.si ni s-a spus; pe copii lui Dumnezeu ii veti cunoaste dupa faptele lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da putem spune ca Dumnezeu este Omniscient (Atotstiutor). Pentru ca cunoaste orice, inclusiv ceea ce se petrece in mintile noastre. Chiar stie si ceea ce ni se va intampla in viitor.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crisu dar cine e fata, ca Noreligion e baiatrolling on the floor?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cuvintul Lui Dumnezeu nu se pote lamuri fara calauzirea Lui