| anonim_4396 a întrebat:

Fraților,vreau să mă las de școală.Că nu mai suport, când credeam în existența lui Dumnezeu, cei de la școală mă strigau,, Pocăitu!"și mai știu eu ce.Acum,că înjur,mă strigă,, Pocăitu care înjură!"și mai am niște colegi care vin la biserică, ei înjură și n-au nici pe naiba, lor nu le zic ăștia nimic.Eu nu mai suport,dacă cred în Isus,nu e bine,dacă înjur,nu e bine.Îmi vine să mă sinucid, mă gândesc să mă arunc într-o baltă, și să mor, și să nu mai știe nimeni nimic de mine.Tot azi,o venit unu și mie mi-a dat un picior, i-am dat înapoi, și m-a strâns de gât, bine că venise domnul de sport.Am fost rușinat că nu m-am apărat singur. Apoi, decât să mă pun cu niște nebuni, m-am dus în clasă. Acolo erau niște fete, și toată ziua m-am ciordălit cu ele.Una are ca tată profesor, deci...Nu mai vreau la școală, măcar dacă mă mut la alta, că aici nu mai pot. Cred că degeaba scriu, nimeni nu mă va înțelege

39 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Las ca nu esti singurul care vrea asta, mai sunt multi care vor asta din tot felul de motive, daca erai fata ai ramane gravida si ai scapa mai usor asa nu ai de ales

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu te înțeleg, doar că te gam grăbești cu sinucisul, mai ai timp.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Acum că stau să mă gândesc, da, cam exagerez.Dar pe moment, când mă întâlnesc cu ei, vreau să îi ucid și să mă sinucid. Pentru ce naiba mai merg la școală dacă numai dau de necazuri acolo?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Așa fac unii din State. Iau pistolul, gloanțe prin buzunare și merg la școală și trag în tot ce mișcă.Și uite așa se răcoresc. Și apoi se răcesc. Și apoi ca să nu miroase, îi îngroapă. Dar până atunci sunt fericiți că au făcut o trebșoară dodoloață. Dar spune, în final, pe tine ce te doare de fapt?

| Meme10Memu a răspuns (pentru anonim_4396):

Arata si tu ca esti valoros ca poti face ceva util pentru tine si societate si asa vei ajunge sa te respecti si sa fii respectat.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Mă doare în viață de ei, mă doare că nu pot fi șmecher, mă doare în viață de părinții mei, mă doare de religie, mă doare de starea în care sunt

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta nu e o solutie, dar diriginta nu ai?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ce să facă ea? Are 24 de ani, cui să îi fie frică de ea? Plus că mă vor face pârăcios

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Trist,pe bune, e diriginta, parinti de ce nu vin la scoala?

| anonimg a răspuns:

Nebuni găsești peste tot.
Tu dar nu pleca de acasă fără să ceri de la Dumnezeu ocrotire și înțelepciune. Adică să ai pe Dumnezeu tot timpul cu tine, și să nu lași nimic ca să te despartă de El. Nici pe nebunii pe care-i întâlnești.
Să nu-i urăști pe aceștia. Dacă îți vei petrece timpul gândindu-te la Dumnezeu și nu-l vei mai petrece ciondanindu-te cu fetele sau băieții, atunci vei ajunge să le plângi lor de milă. Tu te vei întări în credință, iar ei în nebunie.
Pe nebuni să nu-i întărâți, ci să cauți să-i ocolești, ca să nu pui paie pe foc.

| Celcestietot a răspuns:

Daca le-ai vorbit de Iisus si te-au lovit fie verbal sau fizic, atunci esti martir.

,, 8. Fericiţi cei prigoniţi pentru dreptate, că a lor este împărăţia cerurilor" (Matei 5, 10)

,, 9. Fericiţi veţi fi când vă vor ocarî şi vă vor prigoni şi vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, minţind din pricina Mea. Bucuraţi-vă şi va veseliţi, că plata voastră multă este în ceruri, ca aşa au prigonit pe proorocii cei dinainte de voi" (Matei 5, 11-12)

Eu iti recomand sa te muti fie la alta clasa, fie la alta scoala, pentru ca asemenea comportament din partea celorlalti te afecteaza in timp si nu numai, iar un exemplu bun ar fi situatia de fata.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Mă gândeam să mă mut la oraș, dar n-am chef să nu mă mai joc, să merg la biserică, să mă plimb prin oraș etc.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Nu sunt, pentru că vorbeam de Miezo, când nu știam pic de bibliuță

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Conteaza ca ai vorbit despre Dumnezeu, nu ca stiai ceva sau nu, faptele conteaza.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Alegerea iti apartine.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Eu nu am întrebat cum să îl urmez pe Miezo, ci dacă există soluții

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai eu nu m-am referit la Dumnezeu. Solutia ar fi sa te muti unde consideri tu.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Celcestietot):

Martirismul nu e fericire.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Celcestietot):

La fel va pati oriunde se muta.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pai din moment ce nu esti crestin nu intelegi. Apropo, oamenii fara Dumnezeu transforma in martiri pe altii.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pai din cauza oamenilor fara Dumnezeuwinking!

| Meme10Memu a răspuns:

Ce inseamna ciordalie? Nu apare in dex.

| Nilsson a răspuns:

Bullyingul în școli este o problemă des întâlnită, mulți copii se confruntă cu asta.
Aici nu e problema de religie, colegii tăi răi vor să se ia de tine orice ai face.
Ar trebui să eviți pe cât posibilul să le dai vreo atenție dacă îți zic ceva, ei obțin satisfacția din reacțiile tale, trebuie să oprești acest cerc vicios, și să nu îi mai înjuri.

Trebuie să te ridici din punct de vedere intelectual deasupra lor, când vei face asta vei realiza că agresiunile pe care le comit le fac pentru că sunt proști și prin altceva nu pot să se remarce.
Atunci nu te va mai afecta nimic, poate chiar îți va fi milă de ei.

Și încă ceva, decât să te tot compătimești pe net, lucru care te afectează și pe tine, mai bine te axezi pe învățătură sau să mai citești niște lecturi suplimentare.

Îți repet: să te ridici intelectual deasupra lor este cea mai bună metodă să îi învingi.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Nilsson):

Dar de ce sa se ridice deasupra lor si sa fie mai rau decat ei? Iisus nu a incurajat competitia. E bine sa fie de gasca si sa ii respecte. Sa fie baiat de cartier si nu bleg. A fi baiat de cartier nu inseamna sa se apuce sa se bata ci sa fie sociabil si inteligent.

Ii recomand sa puna sa cante Bug Mafia la telefon cand e in preajma lor. Sau manele.
Sau mai bine sa cante Bug Mafia sau manele cand e cu ei. Sa nu ii ia telefonul.

Sa invete sa fie agreabil in timp ce face ceea ce ii place.

| Nilsson a răspuns (pentru Meme10Memu):

"Dar de ce sa se ridice deasupra lor si sa fie mai rau decat ei? "

Dacă citești cu atenție răspunsul meu, nu insinuez că pentru a fi deasupra lor trebuie să fie mai rău, ci să nu fie precum ei, adică să nu-i mai înjure în primul rând.

| Dandinelle a răspuns:

Vorbeste cu profesorii si cu parintii, comportamentul violent nu este o scuza.
E bine sa fii bland cu tine. Ai vazut ca incercand sa te integrezi intr-un cerc de "prieteni" din ei nu merge. De ce vrei sa te schimbi pentru placul lor? Gandeste-te la tine si la viitorul tau, nu la al tau pe langa oamenii aia (cei care fac misto, care se iau de tine). Fa pasi in directia aia. O sa ai parte in viata de oameni care incearca sa-si faca filmul pe facut misto-uri dar cel mai important in viata tot tu esti. O sa inveti cu timpul sa nu te lasi afectat de ce spun altii, si influenta sa vina din ceva pozitiv. Ura fata de ei nu ajuta, dragostea fata de tine ajuta mai mult. Pe scurt, vorbeste cu ai tai despre problema agresarii si sper sa gasiti solutii benefice tie, foloseste-ti timpul benefic pentru tine.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Eu sunt ortodoxă și m-am confruntat cu lucruri asemănătoare. Cred că ești genul care a luat în serios biserica și credința, punând accent mare pe ele. Asta te face diferit / diferită de ceilalți, iar tinerii din ziua de azi cu greu acceptă pe cineva diferit. Recomandarea mea: găsește o ocupație care îți place (de exemplu, lectură, compunerea poeziilor, desen, un alfabet străin, istorie, psihologie, orice) și ocupă-te de ea în timpul liber, te vei simți mai bine. Dumnezeu ne vrea smeriți, dar nu proști. Orice religie ai avea sau orice interese, pasiuni, nu trebuie să permiți să fii folosit sau în felul cum ai scris în partea a doua. Nu susțin înjurăturile, pentru că ele sunt o insultă la adresa lui Dumnezeu. El ne ajută, iar noi să îl înjurăm? Nu trebuie să îi bagi în seamă pe cei care îți zic de ce nu înjuri. Și eu m-am confruntat cu lucruri de genul, dar mă simțeam oarecum bine din cauza asta. Era suficient că nu mă pot convinge ei ca să mă bucur. Legat de partea a doua ( cei care îți spun că ești creștin și nu trebuie să înjuri), din nou problema lor nu e la credință, ci la faptul că ești diferit. Nu trebuie să te superi pe asta. Bucură-te că ești diferit. Dacă îți zice cineva ceva, fii mai îndrăzneț /îndrăzneață! Spune-le direct că nu te interesează ce zic ei și că trăiești cum îți place.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

"Daca cred in Dumnezeu nu e bine, daca nu cred, iar nu e bine".

Problema nu este Dumnezeu ci acest "bine". Cand vei cauta binele celorlalti inloc de binele tau va fi intr-adevar BINE.
Tu faci totul ca sa-ti fie tie bine, inceteaza. Esti la perioada aia in care crezi ca nimei nu te intelege. Gresit! Toti care au trecut prin ea te inteleg. Mai intai devii ateu acum pleci de la scoala... Fara 8 clase nu te ingajeaza nimeni nicaieri. Hai sa te invat ceva: copiii rad de tine, isi bat joc de tine, te supara... pentru ca ei vad ca ceea ce fac eu te afecteaza. Daca ai fi destept si te-ai controla, nu le-au mai raspunde la acestea adica nu le-ai mai face pe plac, n-ai mai alimenta naravul lor si n-ar mai fi distractiv pentru ei asa ca te-ar lasa in pace. Nu mai fi naiv.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

"Ceea ce fac ei*"

| Meme10Memu a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Dumnezeu nu e altruist daca exista. Daca dumnezeu era altruist nu dadea legi.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Sunt o multime de versete care spun ca fara lege nu exista pacat. Nu trebuie sa pui accentul pe fapta legii ci pe scopul legii. Scopul e acela de a actiona din iubire. Legea defineste iubirea caci legea nu e facuta in folosul tau si in folosul celui de langa tine - asta inseamna iubire. A nu exista o lege care sa o defineasca inseamna a nu exista iuibire. Oare n-a fost Dumnezeu altriist? Legile au fost date spre folosul nostru.

| Meme10Memu a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Dumnezeu are un scop in profunzimea gandirii creaturilor sale inteligente. De aceea a dat legi. Altfel putea face cum am zis dar asta insemna sa faca munca de politai desi nu i-ar fi fost imposibil. Si da Dumnezeu e crud si ucigas pentru a scapa pe cei rai de o viata fara sens sau limitata. Insa Dumnezeu e bland si iubitor cu cei buni. Isus nu prea a fost de acord cu planul lui Dumnezeu insa s-a renegat si asta a accentuat supunerea si iubirea lui pentru Dumnezeu. Daca Isus ar fi fost intrutotul de acord cu planul lui Dumnezeu nu mai era o chestiune de supunere. Si de aici putem intelege ca fiul si tatal sunt doua persoane distincte si nu potrivit cu doctrina trinitatii care e gresita. Niciunii nu au stiut sa raspunda de fapt corect. A trebuit acum eu sa spun raspunsul corect la intrebarile mele ultime. Uneori Dumnezeu a dat branci la cei rai pentru a-i nimici pentru ca ei alesesera deja definitiv calea rea. Asa am dat si eu cate un branci pentru cei care persista in calea cea rea. Am dat branci bifand ca castigatoare unele din raspunsurile lor.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Meme10Memu):

"Dumnezeu are un scop in profunzimea gandirii creaturilor sale inteligente. De aceea a dat legi. "
Explica mai pe larg.
"Dumnezeu e crud si ucigas pentru a scapa pe cei rai de o viata fara sens sau limitata. Insa Dumnezeu e bland si iubitor cu cei buni. "
De unde ai dedus asta? Insusi Hristos spune ca trebuie sa ne iubim dusmanii caci daca iubim doar pe cei ce ne iubesc, nu facem nimic deosebit. Dumnezeu nu iubeste mai mult pe cei buni si mai putin pe cei rai. Cum poti spune ca Dumnezeu e crud si ucigas cu cei rai? Intr-adevar, isi poate manifesta mania impotriva lor dar nu e ceva ce trebuie generalizat caci El vrea ca cei rai sa se intoarca de le calea lor rea. Lor le ofera de fapt mai multa iubire decat celor care I se inchina in duh si adevar caci nu cel sanatos are nevoie de doctor ci cel bolnav, iar pe cei "sanatosi" ii pregateste ca sa-i fie asistenti. Este bun cu cei buni dar nu-i scuteste de inceracari caci fara ele cum se pot pregati pentru misiunea pe care o are El cu ei? Tu il iubesti pe Dumnezeu doar cand iti face bine sau si cand te mai lasa in voia sortii? Cei care Il iubesc indiferent de circumstante, trec testul.

"Isus nu prea a fost de acord cu planul lui Dumnezeu"?
Nu stiu de unde le scoti dar ca sa stii, insusi Isus s-a dat ca jertfa pentru pacatosii de buna voie. "Daca Isus ar fi fost intrutotul de acord cu planul lui Dumnezeu, nu ar mai fi fost o chestiune de supunere"? De unde ai dedus? Eu spun ca asta demonstreaza unitatea Trinitatii. Trinitatea e formata din 3 Persoane care sunt intr-o unitate perfecta. Sunt egale, nu e una subordonata celeilalte. Isus a fost perfect de acord cu planul de mantuire oferind dovada suprema de iubire fata de pacatosi - moartea pe cruce. Sunt curios de unde ai dedus tu ca n-ar fi fost de acord. In Biblie scrie ca El S-a dat pe Sine. Si chiar vreau sa vad versetul Biblic din care ai dedus ca nu a fost Isus de acord in totalitate cu planul lui Dumnezeu.

Nu exista "niciunii n-au raspuns corect" in contextul intrebarii tale ci mai degraba "nimeni nu a raspuns cum voiam eu". Pe ce argumente te sprijini tu? Pe propriile teori?

| Meme10Memu a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Marcu 14:35, 36:"35. Şi mergând puţin mai înainte, a căzut cu faţa la pământ şi Se ruga, ca, de este cu putinţă, să treacă de la El ceasul (acesta).
36. Şi zicea: Avva Părinte, toate sunt Ţie cu putinţă. Depărtează paharul acesta de la Mine."

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Meme10Memu):

In acele clipe Isus era impovarat de pacat. El a fost om durerea era mare. Insa El a spus de asemenea:"Faca-se nu voia mea ci a ta" in acelasi context ceea ce arata ca Isus era de acord cu Dumnezeu. Insa fraza intreaga incepe cu "totusi (faca-se voia...)", sa intelegem de aici ca Isus nu era in totalitate de acord cu planul lui Dumnezeu de salvare a lumi? Nu, citeste cartea "Viata lui Isus" de Ellen White si chiar si alte carti care iti vor explica mai pe larg. Cand a spus acele cuvinte, Isus stia ce o sa i se intample: chinul, durerea, umilinta... iar El ca om Ii era greu insa nu a contestat planul de mantuire. El stia ca nu exista alta cale de mantuire.

| Anonimmmmaaa a răspuns:

What? Nu inteleg adică ce tu te iei după ei? Dacă zic ei sa te arunci de la etaj te arunci? Cica dacă cred in Isus nu e bine adică te iei după ce zic colegii tai? Nu trebuie sa te intereseze de părerea altora! Și eu sunt "pocaita" și fiecare copil ortodox o sa zica despre noi :"Uite pocăitu/pocaita" Dar tu trebuie sa nu ii bagi in seama.Tu trebuie sa crezi in El și sa te îndrepti spre calea dreapta, și sa faci voia Lui.Nu trebuie sa înjuri, asta e un păcat foarte mare.Și despre faza cu sinucisul ...cred ca ești pe clasa a 6a a 7-a, o sa îți dai seama când o sa mai crești de ce Dumnezeu te-a creat și cu ce scop te a creat.

| anonim_4396 explică (pentru Anonimmmmaaa):

A mai lasă-mă.Mai nou, înjur și de Miezo și îngerii lui

| Abx12 a răspuns:

Daca stai la tara, pune mana si fa din ceva fier o gantera, poate chiar 2, incearca sa fii creativ. Poate ma intrebi ce sa faci cu ganterele, o sa te antrenezi in fiecare zi cate 10-15 minute cu muzica la maxim si asa o sa fii din ce in ce mai puternic si nimeni nu o sa isi mai bata joc de tine. Eu am facut sport de performanta 2 ani si ceva, urmeaza sa fac sala. Momentan nimeni din clasa nu comenteaza la mine si doar unii au tupeul asta. Nu te muta nicaieri, arata-le cine esti tu de fapt. Funda?! :*

| KillerJkat a răspuns:

Nu baga pe nimeni in seama schimbati scoala este o idee buna happy