| anonim_4396 a întrebat:

Fraților,eu nu mai doresc să merg la școală.Că nu mai suport,sunt agresat atât fizic, cât și verbal de unii din a 8. Chiar vreau să mă sinucid.Căci nu reușesc să trec peste asta,căci știu că,când voi fi mare,voi fi afectat de acest lucru. Deci nu mai suport, chiar vreau să nu mai exist

Răspuns Câştigător
| LorenzoRon a răspuns:

Cand vei fi mare, nu vei fi afecatat de nimci, atat timp cat tu n-o sa permiti asta.

Sunt doar niste ganduri pe care le ai in momentul asta, in perioada asta. Ai sa vezi ca o sa treci peste toata perioada nasoala, mai ales cand o sa intri la liceu, unde nu o sa te cunoasca nimeni si unde o sa trebuiasca sa-ti impui si sa-ti castigi singur respectul, din prima zi de liceu.

Altfel te vor lua la misto si restul colegilor, dar si restul elevilor din acel liceu.

Lasa prostiile si nu te mai gandi la sinucideri si lucruri de genul, ca sunt niste ganduri secundare de care o sa razi peste ceva timp, o sa te amuzi pe seama lucrurilor pe care le-ai trait si pentru care te-ai lasat afectat emotional.

Cat despre rezolvarea problemei, ar fi un lucru de prost gust care doar ti-ar strica imaginea, sa-ti chemi parintii la scoala.
Ce pot eu sa te sfatuiesc e sa iei atitudine si sa nu mai lasi pe nimeni sa-si bata joc de tine.

Daca te ia la misto, intoarce-i mistoul in asa maniera incat sa nu jignesti, ci doar sa fie o simpla replica.
In niciun caz nu te lua cu violenta fizica, ca tot tu vei pica in capcana.

Tine capul sus, frate. E doar o perioada. Impune-ti respectul si stai drept.

| anonim_4396 explică (pentru LorenzoRon):

Metoda "să își cheme părinții la școală", îți dai seama ce ar putea declanșa? In fine, un timp îl vor lăsa în pace. Apoi vor începe din nou să îl șicaneze. Poate nu la școală, dar în fața școlii. Și vor râde de el spunând ca este un papă lapte care nu știe a-și rezolva problemele decât cu mama și cu tata. Poate să își rezolve și singur problemele, dar se pare ca este o fire prea moale pentru asa ceva.

| LorenzoRon a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact din motivul asta nu i-am recomandat sa-i cheme.

Trebuie sa se descurce singur. E baiat pana la urma si trebuie sa se obisnuiasca sa se apere in societate, nu sa apeleze la parinti, cum sugereaza mai toata lumea.

Sunt sigur ca se va descurca daca-si doreste cu-adevarat sa nu mai rada nimeni de el. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu-mi pasă, eu ia-ș rupe gura, dar apoi ar veni cu mă-sa la mine acasă. Panarama aia e o pârlită (mă-sa)

| anonim_4396 explică (pentru LorenzoRon):

Și ce replici, că habar n-am.F#CK

24 răspunsuri:
| inflicted a răspuns:

Nu gândi asa extrem, vorbește cu părinții tăi poate te lasă să schimbi scoala

| anonim_4396 explică (pentru inflicted):

Da păi până atunci...

| RAY a răspuns:

Acum 3 ore | Qwack a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):
Nici să nu te gândești! Dacă ai știi cât de rasist, nesimțit, gelos și excroc e RAY, nici nu te-ai mai gândi la el. Plus că are mulți la ignor

omule te tot plangi pe aici dar iti arati si dovedesti de ce esti agresat, pai cum sa nu fii cand jignesti nu doar niste anonimi si propia ta familie care le numesti ciudati

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Eu zic doar adevăru

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă ai știi cât de rasist, nesimțit, gelos și excroc e RAY

serios, poti dovedi asta?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu,că ai răspunsurile șterse

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Baiete suntem produsul societati in care traim,traiesti intr-o societate primitiva,dogmatica la fel vei si tu,traiesti intr-o societate civiliata vei fi si tu la fel,eu am trait in Romania,am primit educatie romaneasca,mai sunt uni care critica, iti neaga propia lor educatie primita, plangaciosi, critici, acceptarea aduce pace, tu accepta societatea in care traiesti, ai inteles ideea

| Celcestietot a răspuns:

Vorbeste si tu cu cine trebuie.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Viața este prea frumoasă ca să te sinucizi. Poate că acum, în momentul ăsta, ești cu moralul la pământ și simți că viața nu mai are niciun rost, dar nu lua o decizie permanentă pentru o problemă temporară!
În locul tău m-aș transfera din școala aia. Dacă profesorii nu sunt în stare să ia măsuri, fii înțelept și pleacă tu de acolo. Gândește-te că dacă te sinucizi le vei da o satisfacție maximă copiilor care te agresează. Nu mai bine te transferi, și îi lași pe proști să se bată între ei până nu mai pot? happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și eu am pățit să mă șicaneze colegii când eram în școală. La mine în cartier cam toți își băteau joc de mine și ma chemau afară chipurile, să stăm împreună "să fim prieteni". Dar ei numai își băteau joc de mine. Și zici ca te afectează când vei fi mare? Ok, pe 24 decembrie urmează să împlinesc 29 ani. Afectat nu pot spune că mă simt. Nu prea am prieteni, acesta e adevărul. Dar asta pentru ca asa vreau eu și parca e mai sănătos fără prieteni. Prietenul meu e bicicleta MTB cu care merg pe coclauri. Agresat fizic nu pot spune că am fost la mine în cartier nici în școală. Eu le trageam în bot imediat. Am avut o copilărie cam dura, cât am fost copil am fugit mult și de acasă. Am stat și pe străzi și oarecum viata de strada m-a făcut dur. În fine, acestea au fost copilării. Acum, mare fiind, nu mă bat eu cu toți prostii. Mda, acum vreo două luni m-a enervat un șofer care a îndrăznit să zică ca își bagă chestia în bicicleta mea. I-am tras o casca în gură de i-am spart și buza. Nu a plătit el revizii si piese de schimb să își permită să zică asa ceva. Și pana la urma era sa dau peste el pentru ca traversa strada ca oaia. Și tot el gură mare. Iar colegii tăi se comportă urat cu tine deoarece arăți slăbiciune. Te vede ca taci și accepți situația. Te ia de prost, mai pe scurt.

| LorenzoRon a răspuns (pentru anonim_4396):

Legat de ce ai patit in trafic, foarte bine ai facut.
Sunt sigur ca ai potolit soferul respectiv pentru cel putin 1 an si cel putin 5 ani cu un biciclist.

Si eu sunt biciclist ca tine, doar ca nu asa mare in varsta, insa cu atitudine asemanatoare.

Nu trebuie' sa te lasi calcat in picioare de nimeni, niciunde, aproape niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Știam că nici aici nu găsesc ajutor,băgamiaș toată pl să-mi bag în ea de viață, replici nu știu, până mă transfer durează, cu alte cuvinte, n-am ce face.Așa că n-am ce face decât să mă sinucid

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Băi, baga-ți mințile în cap. Apoi dacă vin eu și îți trag două bucăți peste cap nu numai că ies zboară firele de păr, dar îți ies din cap toate prostiile astea "sinucidere". Numai lașii se sinucid. Oamenii puternici înfruntă greutățile. Capul sus și mergi înainte. Și nu lăsa proștii să te calce în picioare. Oricum, sinuciderea este numai un pretext de a atrage atenția asupra ta.

| Unanonimdepetpu a răspuns:

Frate...să-ți spun ceva...
Să te doară în p### de ei!
Dacă te sinucizi faci MAI MULT RĂU! Gândeștete că o să lași o familie în depresie și acelor indivizi ce te agresează le faci chiar bine prin faptul ca scapa de tine!
Sfatul meu!
Vorbește cu părinții sau dacă tie rusine(cu toate ca nu ar trebui ) cu o rudă sau altvineva apropiat ce iti poate da sfaturi bune!
-Schimba Scoala, poate și acolo o sa dai de indivizi de genul dar cel mai probabil mult mai prietenosi decat aia...

Îți zic din experientă propie, cu toate că la mine din cauza prietenilor ce mau sustinut!

| anonim_4396 explică (pentru Unanonimdepetpu):

Și cum pl mea să mă bat cu ei? Sunt și mai mari,și mai mulți,și mai forțoși, și mai răi. Mamele lor n-au nici o treabă, m-am săturat să fiu bătaie de joc, mă piș pe ei de elevi.Îmi bag toată sulița-n gura lor de proști ce sunt, cu tot neamul lor în balamuc.

| acestaesteuncontnou a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu parintii si profesorii tai sa rezolve problema cu cei care te agreseaza, iar daca nu sunt in stare, sa te mute la alta scoala.
De asemenea ar trebui sa le spui si de gandurile pe care le ai, ca sa fie constienti ca nu e un moft de-al tau, ci o chestiune foarte serioasa.

| Anghel_Silviu_Costel_1986 a răspuns:

Spune le părinților tăi și profesorilor. Nu ii lasa sa se ia de tine. Ca daca tu nu zici nimic ei nu o sa se oprească.

| Andreianonimul20001 a răspuns:

Fix prin ceva asemănător am trecut și eu, în final am ajuns să abandonez școala dar și acum regret chestia asta.

Ideea e că nu trebuie să te lași influențat de ce spun alții, și cel mai recomandat ar fi să le spui părinților tăi despre asta.