| G2225hda a întrebat:

Hei ce inseamna pentru voi Pastele? Si chestia cu iepurele care aduce oua si altele, de ce a fost invemtata? Ce rol are? Doar e Invierea Domnului Isus.Si e adevarat ca Maria mama Lui a pus oua sub cruce si ouale sau facut rosii de la sangele lui Isus? De asta se vopsesc oua de Pasti? Astept raspunsuri

22 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Pentru mine Pastele inseamna sarbatoarea religioasa in care imi amintesc ca moartea a fost biruita de Dumnezeul pe care Il slujesc si asta nu poate decat sa imi produca o imensa bucurie, pentru ca in urma acestui fapt, am primit mantuirea.
Iepurele, ouale si celelalte simboluri nu tin decat de traditia ortodoxa care din pacate, incearca sa suprime din valoarea sarbatorii si sa inlocuiasca adevaratele simboluri pascale cu simboluri moderne si false. Dovada? Atat adulti cat si copii, in ziua de azi nu stiu ce sarbatorim. Multi raspund ca sarbatorim Nasterea Domnului! Ca sa nu mai vorbim de altii care spun ca sarbatoresc mielul si cozonacul...Si ne place sa credem ca suntem un popor crestin! big grin

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Pe vremea mea nu exista iepurasul...tot ce imi amintesc este ca trebuia sa ne imbracam in ceva nou! Insa bag seama ca iepurasul asta nu e chiar atat de rau! Adica inventia per total, e minunata! Pentru cine detine afaceri, vanzari la greu! Interesant e cum castiga fix cei care n-au nicio treaba cu religia!
Uite, de exemplu mie anul acesta mi-a adus un vibrator love struck
Deja il iubesc! Daca mai continua asa cativa ani, ma convertesc! Devin crestin adevarat!

| Konata a răspuns:

Buna!
Deci, treaba sta in felul urmator: religia si poporul au inventat tot felul de traditii pentru ca oamenii sa se implice mai mult emotional cand sunt sarbatori importante. Oule rosii simbolizeaza sangele lui Iisus. Iepurele nu stiu exact ce simbolizeaza dar oule trebuiau acompaniate de cineva laughing.Nu cred ca e adevarata aceasta legenda cu oula sub cruce.

| ady123 a răspuns:

Habar nu am de ce si-a pagat nasul si iepurele ala dar pastele inseamna:
Mortea lui Isus
Invierea lui
Inaltarea la ceruri

| robby212 a răspuns:

Hristos a Inviat!

Pentru mine Pastele inseamna invierea Imparatului, care cu moartea pe moarte a calcat, si a eliberat pe cei din Iad! Slava Domnului si Dumnezeului Nostru, Mesia, Iisus Hristos!

Chestia cu iepurasul nu stiu.

Si cu ouale, da, eu asa am inteles.

| RAY a răspuns:

Hei ce inseamna pentru voi Pastele?
mini vacanta, mancare, muzica la maxim

Si chestia cu iepurele care aduce oua si altele, de ce a fost invemtata? Ce rol are?
iepurele ne aduce copii de paste in locul barzei mie nu mia adus nimic
Maria mama Lui a pus oua sub cruce si ouale sau facut rosii de la sangele lui Isus?
nu stiu nu scrie asa ceva in biblie

| relian a răspuns:

Nu de aia se vopsesc oaua si apare si iepurasul si apare si Isus. Povestea este alta.Sarbatoarea respectiva era una mare si ca urmare fiecare a cautat sa se bage acolo unde este inghesuiala normal.Fiecare a cautat sa isi bage propriile interese acolo unde se sarbatoarea ceva pentru asi incropi si ei o afacere.Pastele este o sarbatoare a evreilor si nu poti sa o asociezi cu isus sau cu iepurasu sau ouale de paste.Deci na curs nimic pe ouale asezate de Maria.Mai intii trebuie sa te intrebi ce ar fi facut Maria cu oua la o executie.Adica ala era omorit si tu mergi cu oua sa ce? Sau mai stii probabil Maria voia sai bata cu oua pe judecatori pe cei care il judecau.Da se practica si astazi daca ai observat chestii de genul asta.Arunci cu oua cu tomate in presedinte in cine nu-ti convine ca nu sint considerate arme si deci nu prea au ceti face.Deci nu este nimic adevarat.Maria nu mergea cu oua acolo daca ar fi fost sa fie adevarat.Ei de oua ii mai ardea cind ala era omorit.Ce mai idei si pe credinciosii astia, ce mai povesti mai scot. Daca stai si te gindesti e cascadorii risului.Deci pe atunci nu exista acest obicei sa vopsesti oua.Pastele era o sarbatoare in care oamenii trebuiau sa taie un miel, oaie ce aveau si sa manince acea oaia cu familia.Cum ar fi acum cind ai mers de 1mai la picnic ai facut mici ai baut bere si gata ai sarbatorit. Daca sarbatoarea asta de 1 mai o sa continuie asa si o sa aiba succes, oamenii f multi se vor aduna si etc fii sigur ca biserica va incerca cumva sa bage un sfint deal lor peste si uite asa se va transforma intr-un bilci totul.Cam asa a stat si situatia cu pastele.Numele de paste nu vine de la isus nici de la iepure si nici de la Maria, vine de la evrei de cind erau in Egipt si Dzeu al lor lea promis sai scoata de acolo bla bal povesti nemuritoare.Acum ca pastele a devenit un adevarat circ oamenii sarbatoresc de fapt asa ceva ca sint liberi ca se pot gasi, bea minca impreuna si asa mai departe. Exact cum am spus sarbatoresti 1 mai.De ce sarbatorim 1 mai? Ce mai conteaza, tot ce conteaza este ca asa sau invatat oamenii sa fie liberi sa manince si sa bea.Si pina la urma aia e tot ce conteaza noi sa fim sanatosi ca restul se fac singure.

| milan9 a răspuns:

,,chestia cu iepurele care aduce oua" este pur comerciala si anti-crestina.
Biserica nu ţi-a vorbit niciodata despre pagânisme cu iepuri de paste! Există tradiţii culinare şi semnificaţii creştine, dar, iepurele şi ouăle verzi şi albastre nu au legatura cu semnificatii creştine!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Paste=trecere; de la starea de pacat la invierea spirituala, iepurele este pur comercial, nu s-a pus niciun ou sub cruce, o mironosita vestea invierea si avea un cos cu oua in mana, ceilalti au zis credem cand s-or inrosi ouale din cos ceea ce s-a si intamplat

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

La toate aceste întrebări e valabil un singur răspuns: este vorba de tradiţii ce nu au nicio legătură cu Biblia.

| andrei a răspuns:

Iepurele e o inventie comerciala, ca halloween, valentines' day sau black friday.

Răspuns utilizator avertizat
| ada92 a răspuns:

Problema e ca in prezent nu se mai pune deloc accent pe moartea lui Isus, si ce insemnatate are ea pentru ca, asa cum de fapt spune chiar Isus in marcu 7:13 anulati Cuvantul lui Dumnezeu prin traditia voastra pe care le-ati transmis-o altora. deci traditia este mai important pentru unii.
In biblie nu scrie nimic despre acele oua, nici despre iepuri toate au fost adaugate, motivul? comert

| samy81 a răspuns:

Iepurasul este un animal necurat (nu se consuma, este interzis), nu are nicio legatura cu pastele.
Si Maria mama lui Isus plangea la cruce, nu avea timp de adus oua la picioarele Domnului; este o traditie si afacerea preotilor profitand de naivitatea si necunostinta enoriasilor.
Va recomand sa cititi din Biblia ortodoxa evanghelia lui Matei (in special ultimile 4 capitole) si cartea Viata lui Isus (editura Viata si Sanatate); o gasiti pe net.

| morningstar a răspuns (pentru samy81):

Chiar daca citim orice carte a Bibliei, nu o sa gasim niciodata faptul ca Maria ar fi adus oua la cruce si asa mai departe.
Cat despre carnea de iepure, scrie in Biblie un verset de genul asta: sa nu numesti necurat ceea ce Dumnezeu a curatit!

| samy81 a răspuns (pentru morningstar):

In Faptele Apostolilor cap.10:i5 nu se refera la animale,ci la faptul ca Dumnezeu nu este partinitor,inaintea lui toti oamenii sunt egali, si Dumnezeu ii prezinta lui PETRU acest lucru in acest mod fiindca el si poporul evreu considerau ca Evanghelia nu trebuie prezentata si,, neamurilor,, si mai sunt si alte texte in biblie, daca le-am intelege literal ar fi probleme, ex:1Timotei 4:4 cititi va rog:; ar insemna ca putem consumsa orice, si chiar si canibalii ar avea un argument,,, orice faptura,, si fiintele omenesti sunt fapturi (sper sa intelegeti) DOMNUL cu dumneavoastra!

| morningstar a răspuns (pentru samy81):

Asta e interpretarea ta. Daca tu crezi ca in fata atator animale, Dumnezeu nu S-a referit SI la acele animale, inseamna sa interpretezi cum iti place tie. Dumnezeu i-a pus in fata lui Petru doar animale, nu si carne de om ca sa fie indreptatiti canibalii, asa cum spui tu. Probabil ca si la faptul ca Dumnezeu nu este partinitor se refera textul, dar nu poti exclude si faptul ca Dumnezeu a dat libertatea prepararii carnii animalelor considerate necurate dupa legea veche. Si cu tine!

| samy81 a răspuns (pentru morningstar):

,,Tot felul de dobitoace erau,, si astazi nu putem consuma de toate nu se refera la animale, DUMNEZEU are un mesaj pentru PETRU cititi va rog FAPTE 10:34-36 SI FAPTE 11:1-18

| morningstar a răspuns (pentru samy81):

In Biblie, in cadrul aceluiasi capitol, sunt descrise acele dobitoace ca avand 4 picioare, fiind si taratoare si pasari. Cuvantul,, dobitoc,,, conform DEXului inseamna animal patruped, indiferent ca are copita despicata sau nu. Daca ar fi fost vorba doar de oameni, nu crezi ca Dumnezeu i-ar fi dat o vedenie in care Petru ar fi vazut doar oameni? Dumnezeu ii raspunde lui Petru:,, CE a curatit Dumnezeu, sa nu numesti spurcat,, Ori daca El S-ar fi referit la oameni, ar fi trebuit spus: PE CINE a curatit Dumnezeu, sa nu numesti spurcat.
Eu admit si interpretarea ta, faptul ca Dumnezeu nu este partinitor si ca mantuirea si Evanghelia este si pentru neamuri, dar nu este corect sa excludeti si prima interpretare, cea in care ne este dezlegata consumarea carnii de animale de orice fel. Oricum, nu o sa ajungem nicaieri argumentand la nesfarsit opinia fiecaruia. Numai bine!

| samy81 a răspuns (pentru morningstar):

Sunt multe animale cu patru picioare si nu putem sa le consumam; nu este numai opinia mea, ci asa sta scris, ne convine sau nu, este Cuvantul lui Dumnezeu, Dar alegerea e personala ca si mantuirea; aici cred ca este si pofta noastra, si de ce sa nu facem si calea mai larga;

| morningstar a răspuns (pentru samy81):

Nu le poti consuma pentru ca nu ai obiceiul, probabil fiind obisnuit de multa vreme sa nu le mananci. Nu cred ca daca intr-o zi iti vei da seama ca ai voie sa consumi si alte feluri de carne, vei reusii sa mananci, pentru ca este obisnuinta la tine. Calea cea larga nu are a face cu consumarea carnii, respectiv neconsumarea ei. Nu ceea ce intra ca alimentatie spurca pe om, ci faptele, gandurile, atitudinile noastre care ies la iveala, ele vor fi judecate inaintea lui Dumnezeu. Prefer sa cred ceea ce scrie in 1 Corinteni: " nu castigam nimic daca mancam din carne si nu pierdem nimic daca nu mancam din ea"( ca sa iti dai seama ca legea a fost schimbata prin mantuirea Domnului Isus si dupa Inaltarea Sa, consumarea carnii nu era pacat! ). Nu s-ar fi afirmat asa ceva daca ea era un pacat. Te rog, citeste Galateni capitolul 3 intreg, sper ca o sa intelegi ceea ce se spune despre Lege. Eu o sa ma opresc aici din conversatie pentru ca, repet, nu Legea ne va mantui. Am primit fiecare cate o incredintare diferita si nu cred ca aducand argumente la nesfarsit, vom ajunge la o concluzie comuna. Domnul sa fie cu tine!

| samy81 a răspuns (pentru morningstar):

Inchei si eu spunandu-va inca o data ca nu legea ne mantuieste dar nici nu trebuie sa o calcam, cititi Iacov cpitolul 2 si oricum toata lumea o respecta mai putin porunca a doua si a patra; si nu trebuie sa confundam legea ceremoniala care s-a incheiat la cruce prin Isus, cu legea morala care este vesnica; si inca un lucru trebuie sa avem in vedere atunci cand citim biblia contextul in care s-a spus un anumit lucru.ex.,, nu ce intra in gura spurca pe om, ci ce iese,, ...acolo nu era vorba de alimentatie,ci obiceiul fariseilor de a-si spala mainile (ca un ritual) iar spun,nu putem manca orice; si cu incredintarea,depinde de unde vine,pentru ca daca nu e in conformitate cu, cuvantul lui Dumnezeu ci doar sa ne satisfacem poftele noastre firesti, e pacat; cautati sa intelegeti biblia comparind text cu text nu doar luand un verset, caci,, toata Scriptura e inspirata de DUMNEZEU, nu numai textul din Corinteni si atentie la context (istoric, geografic )