| Petruts a întrebat:

Cand se vopsesc ouale? Bunica mea zice ca azi, pentru ca vinerea Isus a fost rastignit iar sangele de pe cruce a curs pe ouale asezate sub cruce. Unii zic ca joia sau sambate se vopsesc.Nu mai inteleg nimic.

Răspuns Câştigător
| Mwha a răspuns:

Joi se vopsesc. Eu ieri le-am vopsit. Dar nu e litera de lege, se pot vopsi si vineri, sambata, chiar si duminica.

15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Joia se vopsesc ouăle!
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ouăle se roşesc în Vinerea Mare!

Explicaţia dată de bunica ta este cea "tradiţională" şi e parţial CORECTĂ!
În acea zi a fost răstignit Isus şi atunci "a fost vărsat sângele" său!
Dar NU au fost puse ouă sub cruce...

Roşirea ouălor semnifică vărsarea sângelui.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Joia de regula, dar eu le-am vopsit astazi.
Paste fericit!
Te pup!

| inconscient a răspuns:

Vinerea. eu azi le vopsesc! Asa mi-a spus si strabunica mea...Sarbatori fericite!

| Mwha a răspuns:

Citeste si asta, daca te intereseaza : http://www.libertatea.ro/......5769.html.

| MEIALI a răspuns:

Da, majoritatea oamenilor le vopsesc vinerea

Răspuns utilizator avertizat
| Lou222 a răspuns:

Se spune ca in joia mare. Deoarece atunci oamenii fac mancare. (in acea zi a fodt cina cea de taina.)

| adelinna21 a răspuns:

Eu zic ca vinerea.Eu tot azi le-am vopsit

| TPUAlexioan a răspuns:

Ouale se vopsesc vinerea pentru ca este vinerea mare cand domnul Isus a fost rastignit si a curs sange -si ouale s-au facut rosi. Paste fericit.Pa pa.

| AleeLeo a răspuns:

Joi. Eu ieri le-am vopsit.

| AleeLeo a răspuns:

Sau, uita-te pe site-ul asta:

http://stirileprotv.ro/......erica.html

| tacisiinghite a răspuns:

Joi se vopsesc adica ieri

| vulturcarpatin1985 a răspuns:

Astazi, cu siguranta

| sprunk a răspuns:

Vineri sau sâmbătă ar fi îndicat să le faci.