| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU am 2 prieteni care sunt atei (nu se cunosc intre ei) si mereu vorbesc despre de ce nu cred in divinitazi si defiecaredata cind zic doamne fereste sau ceva de genu ei incep sa zica nu exsista dumnezeu si cutare dar cum ei au dreaptu sa nu creada in divinitati si eu am dreptul sa cred numai suntem pe vremea chind oameni sasi minince primi nascuti pe motiv religios adica in ziua de azi religia te opreste sa nu faci chiesti insignifiante sa nu dai la laba zilnic sa nu furi cutare cutare asaca daca numa raneste sa cred amsa cred si stiu ca la fel cum ei ne aruncai in fata cu nu exsista si noi chiar mai des le aruncam in fata cu ba exsista si ii judecam si cutare dar stiu ca poti fi o persoana grozava si daca esti ateu dar nu-mi place sa aud in ora de religie baaaa ce inchisi la minte sunteti toti ce vreau sa zic e daca eu nu incerc sa conving pe cineva ca exsista dumnezeu vreau ca el sa nu imi spuna din 5 in 5 minute ca e ateu si ca dumnezeu nu exsista si nu zic ca toti ateiii sunt ca cei 2 carei cunosc eu dar pina acum n-am intilnit unul care sa nu sara la sansa sa zica ca e ateu si ca dumnezeu sau satan sau buddha nu exsista asaca va intreb daca sunteti ateiii de ce nu tineti aceasta bucata de informatie pentru voi si daca tineti bine pentru voi happy

Răspuns Câştigător
| CristiSeeker a răspuns:

Da, generalizezi putin cam mult sincer. Doar pentru ca 2 prieteni atei de-ai tai te streseaza pe tema asta, nu inseamna ca toti o facem. Si bineinteles, asa cum fiecare se proclama crestin sau musulman sau evreu sau budist sau mai stiu eu ce si atei spun ca sunt atei. Nu este nici un motiv de rusine, nici de mandrie, este doar un fapt. Deci nu avem motiv sa tinem "aceasta bucata de informatie" pentru noi, cum nimeni nu are, dar nici sa o aruncam in ochii oamenilor, cum nimeni nu are. Sper ca te-am lamurit si ca nu m-am invartit aiurea pe langa subiect.
Apropo, fara suparare, dar gramatica ta este groazinca. Cel putin in scris te exprimi teribil; sper sa nu o iei ca pe o insulta.

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| AnghelB a răspuns:

Incearca sa stai cit mai departe de acesti doi prieteni.

| dragos9234 a răspuns:

Prietenii tai sunt imatrui de aceea te freaca la cap pe acest subiect continuu.

| neca a răspuns:

Stiu ca put la exprimare/gramatica si apreciez raspunsul tau poftim funda

| neca a răspuns:

Su frumoasa chitara bass sau electrica

| TrentonChase a răspuns:

Frate, uite eu sunt ateu, dar asta nu iseamna ca port un tricou inscriptionat cu asta, ateu sau crestin cu totii avem in mare acelasi comportament si aceleasi ocupatii. Faptul ca eu sunt ateu inseamna ca s-au derulat in viata mea un nr de evenimente, mi-am pus unele intrebari, am inceput sa ma documentez in ceea ce inseamna religie si stiinta etc...

Fiecare dintre noi avem dreptul sa credem in ce vrem a IMPUNE un anumit tip de gandire nu mi se pare ceva firesc.

Eu ca ateu, nu te voi obliga niciodata sa crezi sau sa accepti lucruri pe care nu le accepti, intelegi etc...Cel mult as putea sa iti aduc argumente bazate pe logica si ratiune si sa imi spun parerile personale. Daca vrei sa crezi...continua nimeni nu poate sa te opreasca.

"Îndoieşte-te de toate. Găseşte-ţi propria lumină." – Buddha

| unul1 a răspuns:

Fiecare dintre noi are cate o faza in viata: cand esti mic cu puta si pasarica. Cand esti adolescent ti se pare ca vai ce tare lucru ca fumezi si bei alcool. Fiecare are cate o faza in viata. Ei acum au cu ateismul. Nu toata viata ti se invarte in jurul religiei sau ateismului. Mai sunt si alte lucruri importante in vaita.

Eu nu inteleg de ce pe atei ii pasioneaza atat de mult tema religiei incat 70-90% din cei care vizioneaza categoria religia sunt atei. In loc sa se ocupe cu teme mai profunde cum ar fi stiinta, multi asa zisi "oameni de stiinta" isi petrec vremea pe categoria asta.

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Ia jură-te pe Biblie:

http://www.tpu.ro/......-vreau-sa/
Suntem 0.1%, chiar că colcăie de atei pe aici.