| Steam321 a întrebat:

am o curiozitate voi ce religie sunteți și în cine credeți eu unul sunt ateu de la 14 ani deoarece am fost influențat de anturaj deci practic eu nu cred în nimeni voi credeți în cineva pentru ca din miliardele de galaxy dumnezeu numai la noi se gândește hai sa fim seriosi

41 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Sunt o martoră a lui Iehova si cred in Iehova Dumnezeu.Da, Dumnezeu se gandeste la fiecare persoana in parte, inclusiv la tine.

| whatevernvm a răspuns:

Galaxy

| ania a răspuns:

Apreciez că ești sincer și spui că ai devenit ateu influențat de anturaj.Și poate nu ești chiar așa de ateu dacă spui că și dacă ar exista Dumnezeu nu -ți vine să crezi că se gândește la oameni.
Eu cred în Dumnezeu așa cum îl descire Biblia, care iubește toți oamenii și dorește să aibă o relație apropiată cu fiecare dintre noi.-Fiindcă atât de mult a iubit Dumneze lumea, cî a dat pe singurul lui Fiu, ca oricien crede în El, să nu piară ci să aibă viață veșnică.(Ioan 3-16)

| RAY a răspuns:

Toata lumea crestina e in religia cersitului divin si atat, exemplul se vede in Romania cand romanii vin de la sluja si apoi fac minuni care le vedem la ora 5 luni la pro tv, nu exista crestini,exista doar persoane care cred in intrerese atat,am trecut pe la o biserica penticostala ca ei spun ca sa aduni avere pe pamant cica e ce sa vad parcarea plina cu masini scumpe,pastorul un bohatas cu ultimul mercedes si ditamai vila,nu mam legat de popi ca i stim da astia se cred sfinti, numai vb de cate am tras cu ei niste oamenii barfitori, vicleni, ipocriti, la inceput te tampeste cu porcarile lor apoi vezi pe iuda in fata ta

| Mayhem666 a răspuns:

Si eu sunt ateu, si da, cred in cineva, cred in mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayhem666):

Dsi esti capabil sa faci macar un fir de par alb ori negru? un fir de par atat?

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce vrei sa spui, ca nu inteleg?

| Piratul10 a răspuns (pentru Mayhem666):

Adică ce superputeri ai tu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayhem666):

Pai daca esti habarnaut? cum sa intalegi? este scris,sa nu juri nici pe un fir de par din capul tau, fiindca nu esti in stare sa faci un fir de par, alb, negru ori roscat ori altfel. Dumnezeu a creat un univers.iar tu ai incredere in tine, esti mare.Fa tu un fir de par si stam de vorba.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Piratul10):

Nu am spus ca am superputeri, am spus ca eu cred in mine.

| mentholinks a răspuns:

Imi place sa cred ca cred in Dumnezeul descris in Biblie.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Dar de ce te fwte grija ce cred altii? Conteaza ce crezi tu, restul prostilor nu e important. Nu esti sigur de ceva?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Biblia este o carte de povesti, dar cei care cred doar in materie sunt mai inapoiati chiar si decat cei care pupa moaste.
Sper ca te-am ajutat, funda?

| Divy a răspuns:

Serios nu crezi în nimeni laughing minți de și tu crezi. Dacă într-adevăr nu credeai în nimeni nu aveai prieteni, părinți, casă, nici nu te hrăneai, tu nu crezi în Dumnezeu nu în nimeni.
Discuția nu are sens din moment ce te contrazici singur în ceea ce spui, mincinosul crede doar în minciuna lui orice iar spune alții, deci fă să scapi de minciună și apoi întreabă până atunci numai bine.

| Steam321 explică (pentru Divy):

Eu nu am mai intrat în biserica de la botezul meu și nu îmi spui tu în cine sa cred ca ai zis ca tu crezi în dumnezeu fiind ateu nu cred în nimeni

| Divy a răspuns (pentru Steam321):

Omule tu ai citit ce ți-am scris? Eu nu ți-am spus în cine să crezi, mai citește odată și foloseșteți creierul din cap, dacă mai e ceva de el!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti ateu, fiindca se poarta la varsta ta, si tie frica sa spui ca crezi in Dumnezeu sa nu te ia astia de prost.Eu sunt crestin ortodox, ca tot neamul meu nu mi-e frica de nimeni, si nu-mi poate spune nimeni ce si cum sa fiu.Sunt asa fiindca vreau, imi place, si ma simt liber, si fericit.

| Steam321 explică (pentru anonim_4396):

Dacă nu știai nu mai am 14 ani am 25 de ani prietene

| anonim_4396 a răspuns (pentru Steam321):

Dragul meu? iti doresc sa ajungi la 200..la 1000.Problema e CUM ii traiesti, ca sa nu spui ca i-ai trait degeaba, si ca nu regreti nimic? Fiindca de trecut, trec precum un vis.Si de murit sigur vei muri, doar daca nu te ia Dumnezeu in cer intr-un car de foc, cum l-a luat pe Enoh si pe Ilie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt ORTODOX.
Crezul
Cred intru Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul,
Facatorul cerului si al pamantului, vazutelor tuturor si nevazutelor.
Si intru Unul Domn Isus Hristos, Fiul lui Dumnezeu,
Unul-Nascut, Carele din Tatal S-a nascut mai inainte de toti vecii.
Lumina din Lumina,
Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut, iar nu facut;
Cel de o fiinta cu Tatal, prin Carele toate s-au facut;
Carele pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire
S-a pogorat din ceruri si S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Maria Fecioara,
Si S-a facut om;
Si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pontiu Pilat si a patimit si S-a ingropat;
Si a inviat a treia zi, dupa Scripturi;
Si S-a inaltat la ceruri si sade de-a dreapta Tatalui;
Si iarasi va sa vina cu slava, sa judece viii si mortii,
A caruia imparatie nu va avea sfarsit.
Si intru Duhul Sfant, Domnul de viata Facatorul,
Carele de la Tatal purcede, Cela ce impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si slavit,
Carele a grait prin prooroci.
Intru Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca Biserica;
Marturisesc Un Botez, spre iertarea pacatelor;
Astept invierea mortilor;
Si viata veacului ce va sa vie.
Amin!
spui ca esti ateu?!
Raspunde-mi te rog la doua intrebari : 1. Iti iubesti familia?
2. Ai prieteni sau prietena?
Intaia epistola soborniceasca a Sfantului Apostol Ioan
Capitolul 4 versetele 7 la 21. Iubitilor, sa ne iubim unul pe altul, pentru ca dragostea este de la Dumnezeu si oricine iubeste este nascut din Dumnezeu si cunoaste pe Dumnezeu.
8.Cel ce nu iubeste n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu este iubire.
9.Intru aceasta s-a arătat dragostea lui Dumnezeu către noi, că pe Fiul Său cel Unul Născut L-a trimis Dumnezeu în lume, ca prin El viaţă să avem.
10.In aceasta este dragostea, nu fiindcă noi am iubit pe Dumnezeu, ci fiindcă El ne-a iubit pe noi şi a trimis pe Fiul Său jertfă de ispăşire pentru păcatele noastre.
11. Iubiţilor, dacă Dumnezeu astfel ne-a iubit pe noi, şi noi datori suntem să ne iubim unul pe altul.
12.Pe Dumnezeu nimeni nu L-a văzut vreodată, dar de ne iubim unul pe altul, Dumnezeu rămâne întru noi şi dragostea Lui în noi este desăvârşită.
13.Din aceasta cunoaştem că rămânem în El şi El întru noi, fiindcă ne-a dat din Duhul Sau.
14.Si noi am vazut si marturisim ca Tatal a trimis pe Fiul, Mantuitor al lumii.
15.Cine marturiseste ca Iisus este fiul lui Dumnezeu, Dumnezeu ramane întru el si el în Dumnezeu.
16.Si noi am cunoscut si am crezut iubirea, pe care Dumnezeu o are catre noi. Dumnezeu este iubire si cel ce ramane in iubire ramane în Dumnezeu şi Dumnezeu ramane întru el.
17.Intru aceasta a fost desavarsita iubirea Lui fata de noi, ca sa avem indraznire in ziua judecatii, fiindca precum este Acela, asa suntem si noi, in lumea aceasta.
18.In iubire nu este frica, ci iubirea desavarsita alunga frica, pentru ca frica are cu sine pedeapsa, iar cel ce se teme nu este desavarsit în iubire.
19.Noi iubim pe Dumnezeu, fiindca El ne-a iubit cel dintai.
20. Daca zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele sau îl uraste, mincinos este! Pentru ca cel ce nu iubeste pe fratele sau, pe care l-a vazut, pe Dumnezeu, pe Care nu L-a vazut, nu poate sa-L iubeasca.
21.Si aceasta porunca avem de la El: cine iubeste pe Dumnezeu sa iubeasca si pe fratele sau.

| Iunix a răspuns:

Eu cred în mine.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Cine ti-a spus ca Dumnezeu nu se gandeste la alte galaxii? Totul a fost creat cu un scop. Atmosfera nu exista doar pe Terra, mai este si pe alte planete(exemplu:Marte), doar ca acolo temperatura nu este suportabila pentru a trai. Dumnezeu s-a gandit la tot din timp. Terra este a treia planeta ca distanta de la Soare.Ce simbolizeaza cifra 3? Eu sunt crestina ortodoxa si cred in Dumnezeu(Sfanta Treime:Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Sfantul Duh). http://www.doxologia.ro/cuvinte-duhovnicesti/ce-este-sfanta-treime

| Idris a răspuns:

Ce te face sa crezi ca Dumnezeu nu se poate gandi la fiecare fiinta din fiecare galaxie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

"Dumnezeu" se gandeste cum sa extraga aurul de pe planeta asta si restul de metale care nu se gasesc pe planeta sau planetele lui fara se ne omoare pe toti.

Si asta de mii de ani.

Pentru cultura ta generala sunt cel putin 200 de miliarde de galaxii in universul nostru.
Incearca sa intelegi ca oamenii sunt doar un experiment al unor rase de extraterestrii pe care ii numim desigur dumnezeu pentru ca ei ne-au creat.

| UzOm a răspuns (pentru anonim_4396):

Cultura ta generală este puțin eronată. De unde știi tu că există 200 de miliarde de galaxii? : ))

| anonim_4396 a răspuns (pentru UzOm):

Savantii au aproximat ca exista cel putin 200 de miliarde de galaxii in universul observabil.

Nici nu mai vorbesc de restul galaxiilor din infinitatea de universe existente

| UzOm a răspuns (pentru anonim_4396):

Savanții ăia ai tăi nu știu ce se află pe cea mai apropiată exoplanetă, dar știu despre univers. Asta înseamnă să fii mafiot. laughing

| Idris a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai nevoie de ajutor de specialitate. happy

| Idris a răspuns:

laughing) Eu sunt o cauza pierduta? Daca ne referim la cele scrise de tine in randurile anterioare nu pot sa fiu de acord cu tine.

| Piratul10 a răspuns:

No eu cred in oricewinking
Dar Dumnezeul meu este si rămâne PIZZA

| Deni0401 a răspuns:

Poti sa-l numesti "Dumnezeu" poti sa-i spui "Entitate Suprema a Universului" poti sa-i spui oricum.Despre povestile din Biblie nu prea stiu ce sa spun le crezi sau nu, desi nu prea are vreo importanta.Eu vad aceasta putere"Dumnezeu" ca pe o energie, nu clasica poveste in care rezumi aceasta entitate la " un mos cu barba" doar ca e mai usor de privit.Fiecare corp are un camp energetic la fel si noi, sufletul reprezinta o energie.In momentul in care un om moare, acea energie nu face decat sa se adune intr-un singur punct.Ea se intoarce si este atrasa de acea energie mult mai mare adica aceasta Entitate, astfel ea poate reprezenta "Centrul Universului" sau "Dumnezeu".

| KodrutZ a răspuns (pentru Deni0401):

Da, deci esti necredincios. E universal acceptat ca daca nu sustii mafiotii din biserici si nu pupi poala popii esti ateu.

| Moartea25 a răspuns:

Hei! Eu sunt satanista spirituala si nu cred in dumnezeu, ci in Satan. Pentru mine, El este Tatal. Ce te-a facut sa fii ateu?

| Steam321 explică (pentru Moartea25):

Nu cred în nimeni când eram mai mic eram pasionat de fenomene paranormale făceam spiritism vorbeam cu morții mei și de mic nu am crezut în dumnezeu am fost creștin ortodox dar pe urma am devenit ateu pentru ca dumnezeu nu exista și ni satan din astea se spune ateu pentru ca nu crede în nimeni

| Steam321 explică (pentru Moartea25):

Și dacă as crede în satan ce ar putea sa îmi ofere banii femeii frumoase? fericire

| Moartea25 a răspuns:

Nu, Satan nu iti da bani si femei frumoase. Prin meditatii iti imputernicesti puterea spirituala si astfel vei putea face ce iti doresti. Prin ritualuri sau prin programarea energiei. La nevoie, chemi demonii sau pe Tatal Satan.

| Steam321 explică (pentru Moartea25):

Sunt niște turnuri la în în oraș unde se strâng satanism și fac tot felul de incantati și meditați am un prieten care și a vândut sufletul pentru ai se îndeplini niște dorințe și cu ce tear ajuta demoni eu făceam spiritism când eram mai mic am făcut spiritism și vorbeam cu bunicamea Dar oricum eu nu cred în nimeni nici în zei nici în dumnezeu nici în satana dar am fost pasionat de chestie astea demonice fenomen paranormale spiritism etc acum dacă ar fi sa cred în cineva ar fi extratereștri

| darck0dreams a răspuns:

Cred ca nici o civilizatie nu poata sa inceapa si sa prospere fara o spiritualitate pozitiva si cu un set de valori morale care aduc fericire sanatate si prosperitate dar pe parcurs spiritualitatea / religia se degradeaza din cauza faptului ca preoti sunt o tagma aparte privilegiata si nu au nevoie sa munceasca si pastratori spiritualitati (popi, magari in patrafir, agma rochilor negre)se lacomesc si se corup si distruge spiritualitatea de ex compasiune respect etc dar ii ok sa violezi pentru ca femeia a adus pacatul bla bla bla

| darck0dreams a răspuns:

Cred ca nici o civilizatie nu poata sa inceapa si sa prospere fara o spiritualitate pozitiva si cu un set de valori morale care aduc fericire sanatate si prosperitate dar pe parcurs spiritualitatea / religia se degradeaza din cauza faptului ca preoti sunt o tagma aparte privilegiata si nu au nevoie sa munceasca si pastratori spiritualitati (popi, magari in patrafir, agma rochilor negre)se lacomesc si se corup si distruge spiritualitatea de ex compasiune respect etc dar ii ok sa violezi pentru ca femeia a adus pacatul bla bla bla si asa cad civilizatile

| darck0dreams a răspuns:

Personal nu cred in viata de apoi sau supranatural dar cred in idea de a trai in asa fel incat sa mori impacat cu sine (judecata mea din oglinda e singura de care ma tem)
cred ca nici o civilizatie nu poata
sa inceapa si sa prospere fara o spiritualitate pozitiva si cu un set de valori morale care aduc fericire sanatate si prosperitate dar pe parcurs spiritualitatea / religia se degradeaza din cauza faptului ca preoti sunt o tagma aparte privilegiata si nu au nevoie sa munceasca si pastratori spiritualitati (popi, magari in patrafir, agma rochilor negre)se lacomesc si se corup si distruge spiritualitatea de ex compasiune respect etc dar ii ok sa violezi pentru ca femeia a adus pacatul bla bla bla si asa cad civilizatile

| Regina_Timpu_1972 a răspuns:

Sunt catolica si cred in Dumnezeu! Am probabil infinite motive pentru care sa fac asta. Primul ar fi ca cineva a creat lumea. Cineva ce nu a fost creat de nimeni. Daca ar fi fost creat de cineva, atunci acel cineva a fost creat de alt cineva, acela fiind creat de alt cineva si tot asa. Exista o forta pe lumea asta ce ne-a creat pe noi, a creat lumea, viata. Ne-a promis viata vesnica in rai. Eu cred ca cele mai multe razboaie sunt din cauza religiei. Nu vreau sa jignesc pe nimeni. Fiecare cu ce a fost invatat si cu ce crede. Dar eu cred ca daca am crede, am primi ce ne dorim. De fapt asta se si intampla. Daca ceri de la Dumnezeu ajutor, vei primi. El ne iubeste pe toti. Indiferent de caracter. Chiar daca nu credeti in el, el crede in voi!