| anonim_4396 a întrebat:

De ce societatea respinge si ii discrimineaza pe cei din gruparea LGBT, pe atei, pe vegetarieni, pe cei care sunt emo, si pe toti cei care sunt diferiti de ceilalti oameni, adica daca nu esti ca toti ceilalti oameni, esti un/o ciudat/a. Stiu ca 3 dintre aceste categorii au legatura cu religia ( LGBT, ateii si emo ), am spus si emo, deoarece multi spun ca cei care sunt emo, fie sunt satanisti, fie sunt sinucigasi, deci au legatura cu religia. Nu inteleg de ce oamenilor le place sa discrimineze si sa batjocoreasca persoanele care sunt diferite. Pur si simplu nu imi vine sa cred cat de ( nici nu stiu cum sa le zic ) sunt unii oameni. Nu suport oamenii care discrimineaza alti oameni, doar pentru ca sunt diferiti, si nu suport nici rasistii, pentru ca si asta este tot un fel de discriminare, nu doar daca esti diferit, ci si daca arati diferit esti discriminat. Pur si simplu nu pot sa cred cat de idioti sunt unii oameni. Voi ce credeti?

20 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Din nefericire amesteci lucrurile si de aici iese de o ciulama. Fiecare din cei enumerati de tine au o tinta, un scop, un ideal, un comportament total diferit ceea ce ii face sa fie total diferiti intre ei motiv pentru care nu poti sa-i amesteci asa.
De exemplu, vegetarienii. sunt o grupare care sunt de laudat enorm, Dumnezeu i-a facut pe oameni vegetarieni, nu carnivori, bravo lor.
Ateii, insusi Dumnezeu a dat dreptul omului sa ALEAGA daca crede sau nu crede in EL, este dreptul fiecaruia sa creada sau nu in ceva anume, LIBERUL ALBITRU, nimeni nu are nimic cu ei.
EMO, fiecare are dreptul sa faca ceea ce doreste cu corpul pe care la primit de la Dumnezeu, daca vrea sa il distruga sau sa-l ocroteasca este RASPUNDEREA fiecaruia, deci nimeni nu are ceva cu EMO decat doar o parere de rau pentru influenta necuratului in viata acestor amarati.
Cu lezbienele si homosexuali este o cu totul alta treaba, sunt prin insasi existenta lor o rusine pe obrazul omenirii. Oamenii pot sau nu pot face nimic in cazul acestor nefericiti dar insusi Dumnezeu i-a starpit. Sunt cea mai rusinoasa si josnica spita a existentei umane, nefericite fiinte. In acest caz nu este vorba de discriminare ci realitatea cruda a pacatului adus de Satana in lume. Este dreptul lor sa faca si acestia ce vor dar sa nu raspandeasca molima aceasta printre ceilalti. Revoltator este ca ei nu vor ci vor sa se intinda ca o lepra printre ceilalti oameni. Totusi in curand totul se va rezolva.

| Mayhem666 a răspuns (pentru danut):

Ai spus despre LGBT ca vor sa se intinda si ca o sa ii molipseasca si pe ceilalti. Tin sa te contrazic, nu poti sa ii molipsesti si pe ceilalti cu asta, ca nu e gripa, acei oameni s-au nascut asa, nu ei au ales sa fie asa, asta nu este o boala, nu se poate raspandi, nu poti sa fi asa decat daca te nasti asa. Partea cea mai naspa este ca oamenii cred ca ei au ales sa fie asa, cand adevarul este ca ei nu au ales, oamenii care sunt impotriva lor, ar trebui sa se mai documenteze, si sa nu mai vorbeasca despre ceva ce nici macar nu au habar, si au auzit si ei de la altii.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Mayhem666):

„acei oameni s-au nascut asa" - fals. E doar o teorie departe de a fi demonstrata. Treaba asta tine de mediul din care provii, experientele de viata. Poti deveni homosexual si la 30 de ani. Cati nu au ajuns asa in penitenciare?

| danut a răspuns (pentru Mayhem666):

Sa intelegem ca tu stii mai multe ca Dumnezeu sau ca un om chiar dar care are zeci de ani experienta de viata? Au ales singuri sa fie asa si chiar daca prin exceptie nu ar fi asa de ce nu lupta ca sa scape de acea plaga. Nicidecum ei se COMPLAC in acea viata, le PLACE PACATUL, le place noroiul si o spune unul care sigur este "documentat". Si inca ceva, vor sa-i molipseasca si pe altii caci altfel nu ar avea cu cine sa-si impartaseasca urduroasele placeri carnale.

NOname
| NOname a răspuns:

Ignoranţă, egoism, lipsă de empatie, ipocrizie, aroganţă...

http://www.tpu.ro/......itatea-si/

NOname
| NOname a răspuns:

Când egalitatea este înţeleasă pe deplin şi nu e trunchiată:

http://www.facebook.com/......476839586/

| danay72 a răspuns:

Din cauza prejudecăților se manifesta asa. Faptul ca sunt dezinformați și nici nu vor sa se informeze, ajung de îi urăsc pe cei diferiți de ei. Mai grav e ca asa ziși creștini manifesta prejudecăți fata de cei care nu sunt ca ei. Oricum, Dumnezeu nu manifesta prejudecăți fata de nimeni și e încurajator ca adevărații creștini ii iubesc cu adevărat pe oameni indiferent cat de diferiți sunt și astfel aplica porunca biblică de a iubi aproapele. Ioan13:34,35.

Răspuns utilizator avertizat
| suffarstar a răspuns:

Eşti un hipster obosit. În momentul de faţă nu există rasism. E normal ca cineva să te urască, dacă nu-ţi convine asta reiese că ai probleme emoţionale. Există libertatea de exprimare, fiecare crede ce vrea şi are ce trăiri afective vrea muschiul lui. În plus, nimeni nu dă doi bani pe vegetarieni, rockeri, animişti sau jucători de cs go. Minoritățile, de orice categorie, au tendința de a se victimiza extrem de mult. Ura este şi un mecanism social de conservare, dar nu mă complic cu de-ăştia ca tine, nu merită.

| VelaJohnny a răspuns (pentru suffarstar):

"În plus, nimeni nu dă doi bani pe vegetarieni, rockeri, animişti sau jucători de cs go" - as mai adauga la lista si jucatorii de metin, daca nu te deranjeaza big grin

| suffarstar a răspuns (pentru VelaJohnny):

Mentin2 is love, Metin2 is life.

| suffarstar a răspuns (pentru suffarstar):

Pe calea asta ţin să îi mulţumesc şi lui NOname care de fiecare dată îmi dovedeşte că am dreptate prin simplele calificative "eronat" şi "nefolositor" pe care mi le acordă mereu, cu francheţe. Mai face şi excepţii, dar am memorie selectivă. tongue

| VelaJohnny a răspuns:

Totul pleaca de la proasta educatie de acasa. Nu-i invinovati pe ei pe deplin, nu e 100% vina celor care discrimineaza. Si nu stiu ce intelegi tu prin discriminare impotriva LGBT, ca nu li se da dreptul la o cununie civila sau? (in afara faptului ca is priviti cu alti ochi de catre oameni).

Oricum, cei normali ii privesc suspicios pe cei ce incarca normele normalitatii stabilite de societate. Pot sa mai dau exemple, tinerii care sunt virgini la 18 ani, sunt priviti cu alti ochi si ridiculizati. Crestinii sau alte persoane religioase de catre atei (d-aia nu-i suporta majoritatea crestinilor) la fel. Sau cei care nu consuma alcool de catre cei care consuma. Sau cei saraci lipiti de catre cei bogati putred. Sau cei handicapati sau cu probleme mentale de catre cei „sanatosi".

Legat de LGBT, fiecare are mentalitatea lui si normele lui de moralitate. Eu personal nu vad practicile lor cu ochi buni si pe buna dreptate (nu ma pune sa dezbat subiectul asta, doar imi spun parerea). Asta nu ma impiedica sa ma port civilizat si respectuos cu ei (am intalnit la viata mea laughing )

Cum ziceam mai sus, si ateii ii ataca pe crestini, deci cum sa nu eviti un ateu care injura de Dumnezeu si te-ar lua la misto daca afla ca esti crestin (mai sunt si dinastia)?

Cat despre vegetarieni, ar trebui respectati, e un lucru foarte bun sa fi vegetarian, esti diferit intr-un sens foarte bun.

Persoanele emo de obicei sunt doar adolescenti, cand ajung sa se maturizeze majoritatea se schimba si renunta la asta. Si nu stiu cum ii privesc ceilalti si din ce perspectiva, dar mie mi se pare oribil ca se automutileaza acele persoane. Am amici care tind spre a fi emo. In rest, e destul de misto stilul vestimentar big grin.

Apoi, rasistii sunt cei ce generalizeaza. „Hwo... taganii fura, toti mai negrii (inclusiv romanii mai inchisi la ten) sunt tigani, iar tiganii hoti, asa ca haidaț sa-o uram"

Cum ziceam, proasta educatie. Daca te iei de crestini ca fac asta, poti fi crestin prost educat, mai ales ca majoritatea ajung crestini inainte sa cultive calitatile unui crestin, gen iubirea de aproape, respectul, bunatatea etc. Deci, da, societatea se cam grabeste sa traga concluzii fara prea multa documentare, si nu pot suporta prezenta cuiva care e exact ca si el. Am mai facut ilustrarea asta, am prieteni emo, am prieteni fumatori, atei, care injura la greu si lista continua, si doar pentru ca sunt diferiti de mine si nu aprob sau adopt practicile lor, nu ma impiedica sa ii accept ca oameni si sa arat bunatate fata de ei. Aplic principiul biblic enuntat de Isus, „Cum vreti sa se poarte oamenii cu voi, asa sa va purtati voi primii cu ei" (sau ceva de genul). Daca e sa cad intr-o prapastie si ar veni un tigan sa ma traga nu as zice „Imi pare rau, sunt rasist si nu te suport" laughing si daca as fi, probabil ca doar m-ar filma, nu m-ar ajuta pentru ca l-am discriminat si ridiculizat. Ce loc frumos ar fi Terra daca oamenii ar aplica regula astawinking

| ShaOfHatred a răspuns:

Pai.This will be a harsh answer.
In primul rand,e,cel putin nu am nimic cu emo si goticii(e o diferenta). Emo se urasc pe ei,trupul lor,fac ce vor cu el; si goticii urasc lumea,e ceva normal,nu am nimic cu ei. Cu ateii chiar nu am nimic,crezi ce vrei. Cu vegetarienii, nu ii sustin, nu ii promovez nu ii plac, dar nici nu ii displac; corpul tau, faci ce vrei cu el.Cu veganii la fel; mai mult ii urasc ca deja fac proteste,dar asa personal nu am nimic cu ei; nu ii incurajez.
DAR! si asta e un mare DAR.
Urasc homosexualitatea,lesbianismul,pe bisexuali etc. Din punctul meu de vedere nu e normal sa sustii si sa promovezi(aici e cea mai mare problema) chestiile astea. Nu poti sa spui ca te nasti homo (ma refer si la barbati si la femei) fara argumente. Ba,daca vrei sa te lingi cu unul de sexul tau, macar fa-o retras si nu ADOPTA COPII. (Andrei, cum ii cheama pe parintii tai? "Pe tata Ion si pe mama George"). Nu e normal sa faci asta. Sau sa se ajunga sa se spuna in scoli ca in viata poti sa fi sau barbat sau femeie sau amandoua. Sunt un heterosexual convins si urasc orice e pe invers(intelegi tu). Cu atitudinea asta hai sa incurajam si pedofilia si violul, ca asta faceau si romanii pe vremea lor.
Nu is rasist nu urasc oamenii in general dar urasc homosexualitatea. Judeca-ma, zi-mi ce vrei dar o sa-mi sustin punctul de vedere pana in panzele albe.

| Mayhem666 a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Nu am de ce sa te judec, ti-ai sustinut punctul de vedere, nu am pus aceasta intrebare ca sa primesc raspunsuri de hate si apoi sa raspund si eu cu hate la ele, am pus aceasta intrebare ca sa vad ce parere au alti oameni despre asta. Raspundeam cu hate doar daca te luai de mine ca am pus intrebarea asta, cum a facut cineva mai de sus ( nu spun cine, ca iti dai seama daca ii citesti raspunsul ).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai du-te-n puii mei ma.ca si tu din cauza ingaduintei de sine esti dispus sa accepti, orice in virtutea libertatii chiar daca asta te duce la moarte.mergi sanatos, dar daca eu voi muri vreau sa mor crestin nu DOSNIAC-SI Insemnat cu semnul Sfintei cruci nu cu semnul **** pe frunte ori in propria fiinta

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma asteptam la un raspuns inteligent din partea ta, dar.....asteptam degeaba!

| MistretulPufos a răspuns:

Nu-i pot numi oameni

| 0Alexander0 a răspuns:

Oamenii nu constientizeaza multe lucruri, poate care ar face lumea asta un "rai", nu constientizeaza nici macar cat sunt de prosti, sa incerce sa se schimba cel putin.

| GabrielICG a răspuns:

Asta te doare pe tine laughing, altceva mai bun de facut nu ai?