| anka89 a întrebat:

Hii TPU! in seara s-au cam aprins spiritele pe TPU la categoria RELIGIE.Niste intrebari de nu sti ce sa raspunzi si daca raspunzi mai intra cate una care e prea de tot(ma refer mai mult cu bisericile ca de Dumnezeu nu pomeneste)de credincioasa, adica atat de mult incat ii jigneste pe toti acea"credincioasa". Vai de mine ca vorbele acelor"credincioase"lasa de dorit.Si acum sa va spun de ce s-a iritat doamna, s-a enervat atat de mult cand am zis ca majoritatea preotilor sunt escroci.Asta ii parerea ce sa fac.Ati mai intalnit in ziua de azi sa vina un popa acasa de Boboteaza sau de alte sarbatori cand vine pe la casele oamenilor sa nu i-a BANI? eu nu.Tot ceea ce face ii contra cost.Nu sunt toti asa doar ma specificat MAJORITATEA.Toata ziua iti vine cate unu la usa(aici depinde poate fi vorba si de calugarite)sau prin oras sa ajuti biserica cu bani.Prefer sa ajut pe unu care nu are o mana, un picior si are probleme de sanatate. Voi ce ziceti? Am dreptate?

13 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

*crestin mode on*
Is castiga si el painea! De ce esti asa pagana?
*crestin mode off*
Sunt de acord cu tine, mai bine dai unui cersetor, unui copil sarac, unui paralizat etc. decat parintelui care, oricum, majoritatea banilor ii baga in buzunar.
P.S: si la mine preotul nu pleaca niciodata fara bani, iar cel catolic, refuza sa te primeasca in biserica sau sa dea ajutoare celor care nu plates.
Credinta este contra cost?

Răspuns utilizator avertizat
| Catalinnna a răspuns:

Orice vei studia tu pe viitor, in vei avea pregatirea, din punct de vedere duhovnicesc, a unui preot. asa cum ai zis tu, dai bani la cersetori, dar apoi nu te intereseaza cei fac ei cu acei bani, asa cu preotii. Tu ii platesti pentru tot ceea ce fac ei, dar daca ei nu sunt multumiti asta nu e problema ta, el va raspunde pentru gandurile si pentru faptele sale. Nu cred ca ai cunoscut toti preotii, pentru ca nu toti sunt asa. sunt unii care ar sta de vorba cu tine ore in sir pentru a te simiti tu mai bine, din punct de vedere duhovniceste, si nu iti vor primi banii, pentru ca o fac din placere. Cauta-i pe acei preoti si vei vedea, pentru ca ei chiar exista. Nu toti preotii sunt la fel, asa cum nici profesorii nu sunt toti la fel, nici elevii nu sunt toti la fel, mai pe scurt, nu toti oamenii sunt la fel.

| anka89 explică (pentru Catalinnna):

Niciodata nu am spus ca toti sunt la fel, dar din pacate majoriatea sunt ...nu am cuvinte. Uite aici unul dintre sutele si miile de exemple http://www.youtube.com/watch?v=nso1Wizydc4&feature=related

| Catalinnna a răspuns:

Unul din "sutele si miile de exemple" ca majoritatea nu e asa cum vrem noi sa o vedem, este Parintele Iustin Parvu. Acest om minunat mereu te asculta si iti ofera cel mai bun sfat. Si exemplele pot continua pentru ambele parti, depinde ce vrem noi sa vedem si ce intereseaza da fapt...

| anka89 explică:

Oameni buni ati vazut cati homosexuali se calugaresc? de ce va iritati asa de mult unii ditre voi daca eu nu am o parere buna despre preoti.Eu nu sunt in stare sa ii judec pe homosexuali si pe nimeni, chiar nu am dreptul, dar Dumnezeu nu cred ca rade cand vede ce se intampla in biserici si nu numai.Asa ca raman la parerea mea, pentru ca am vazut multe dspre acest subiect

| Artemisia a răspuns:

In mare parte ai dreptate, dar daca ne gandim logic, un preot adevarat nu are dreptul sa ia banii donati de la oameni pentru el.Banii donati, merg in fondul bisericii.Din fondul bisericii se duc si la oameni sarmani/invalizi/fara adapost etc.
Desigur, in ziua de azi, exista si preoti din astia, care profita de pe urma celor care dau bani, insa de obicei, un preot cinstit nu face asa ceva.
Daca un preot este lacom, nu inseamna ca asa sunt toti.

| anka89 explică (pentru Artemisia):

Nu m-am referit la toti, dar am zis ca majotitatea sint lacomi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai.la varsta mea pot spune cu siguranta ca la mine a plecat preotul de cateva ori fara bani fiindca m-a prins nepregatit si nu a avut timp sa astepte.de cerut nu mi-a cerut niciodata,i-am bagat eu in buzunar,pentru osteneala lui,fiindca de lenea mea neducandu-ma la biserica, s-au gandit ei ca preoti sa-mi aduca biserica acasa, si sfintele sarbatori.sunt oameni iubitori de arginti,sunt hoti iubitori de bani,sunt preoti curvari,sau iubitori de averi, sunt doctori criminali, si sunt functionari corupti.TOTI acestia trebuie sa se comporte si sa se achite de indatoriri corect.in clipa in care te iei doar de o categorie, nu e cazul sa-ti spun ce fel de om esti.iar ci cersetorii; da-le tu bani cu nemiluita fiindca nu poti tu da cat pot ei aduna intr-o zi pentru mafiotii ce le iau banii seara.dar daca nu ai minte? am dreptate?

| anka89 explică (pentru anonim_4396):

Daca le dau bani la cersetori nu ma doare capul ce fac cu ei dupa aia, eu am facut o fapta sa zic buna, pacatul ar fi al lor si al celor care le iau banii dupa aia.Si daca tot esti tu astfel de om atunci explica-mi de ce trebuie sa dai bani la preoti cand vin acasa,atunci cand vin de obicei,chiar si de Boboteaza si etc,chiar si la inmormantare,botez, sunt multe, DE CE? ca eu asta nu pot intelege.Pe tine te-a prins nepregatit, dar de obicei pe toti ne prinde pregatiti si ne ia banii si fi sigur ca nu se mai pune doar 5lei ...se pune mult mai mult.Si ce fel de om sunt de fapt?

Răspuns utilizator avertizat
| anka89 explică (pentru lolosaurus):

Ai drepatate dar m-am referit la cei cu un handicap care chiar nu pot sa lucreze sa isi castige painea, la ceilalti nici nu ma uit