| Sl1pKnoT a întrebat:

Hmm..Romania deja o duce foarte prost. Nu sunt fonduri pentru spitale sau pentru scoli insa mereu vor exista pentru biserici. Spitalele platesc taxe dar biserica nu. Credeti ca biserica ar trebui sa plateasca taxe?

30 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Foarte multa "intelepciune " gasesc in framantarile acestui tanar. Sunt de acord ca Sf Biserica sa plateasc intretinerea spitalelor, pe cele inchise sa le repare si sa le doteze corespunzator, sa puna enoriasii sa zugraveasca scoli, sa tipareasca si manuale Cu Patriarhul in frunte si toti credinciosii cu tarnacoape roabe si lopeti sa faca autostrazi si poduri.Tot Sf Biserica ar trebui sa inceapa sa reconstruiasca cu credicnciosii uzinele "privatizate " de investitori strategici, sa poata crea locuri de munca.Cei care ne conduc si gestioneaza tara sa stea ca soliman hadambul sub nuc sa fure pina nu mai pot, sa dea tunuri de zeci de milioane, mai vrei sa insir Te vad mirat ca ai auzit si tu prin gura targului ca il jupoaie Biserica pe angajat cu peste 32% impozit,cas css si ce mai este, stai asa ca mai vin taxe peste taxe, liota de accize Probabil banii aceia colectati ajung in cutia milei Ai si tu dreptate ar trebui Sf Biserica sa se ocupe si cu datul zapezii deoarece la noi este mai scump de doua ori ca in tarile nordice, deci insiram enoriasii cu lopeti in spinare la dat zapada.Hai ca esti simpatic cu asa... de intrebare, eu recomand sa mai dai pe la scoala

| Sl1pKnoT explică (pentru Urzi23):

Ar fi mai bine decat sa isi construiasca preotii casa cu 5 etaje. "mai da pe la scoala". cata frustare pe acest credincios.

NOname
| NOname a răspuns:

"Credeti ca biserica ar trebui sa plateasca taxe?"

Da. Şi mai cred că nu ar trebui să fie finanţată de stat, din banii publici.

| Urzi23 a răspuns (pentru NOname):

Foarte corect punctat de "userul anului " deoarece fondurile publice abia ajung la regii asfaltului si a bordurilor, mai trag pe turta lor si niste amarati care au pus invatamantul pe butuci, parca ii intreaba de sanatate DNA Poate am chiorat eu dar banii aceia nu sunt tot din ce ne jupoaie statul de vii, scuze am vrut sa spun din bani publici

| Fatamuntilor a răspuns:

Am vazut recent la tv un interviu.Reporterul intreba oamenii unde ar fi dispusi sa faca donatii intre spitale, scoli si biserica.
Majolitatea au spus ca mai degraba ar ajuta biserica, si erau oameni de toate varstele... deci tot omul e de vina.
Orice intitutie ar trebui sa plateasca taxe.

| NOname a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Uimitor. Nivelul de ignoranţă în ţară nu are limite, dacă nici cu opţiunile şi evidenţele în faţă majoritatea locuitorilor sunt incapabili să ia o decizie necretină.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru NOname):

Da! Una din scolie de aici a inceput contructia acu 10 ani si abia acum da semne sa fie gata.La fel si sectia de boli infectioase s-au adus ceva modernizari si finisaje ca statea sa cada pe oameni

Inafara unei biseri adveniste si una a martorilor nu cred sa fi construit ceva in ultimii ani
Oricum ne referem la nivel national.

In schimb sunt multe farmacii. 7 sau 8 la 16 mii de locuitori.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Farmaciile sunt private, institutiile private sunt construite pe banii investitorilor. Comparau unii numarul barurilor cu numarul bisericilor, o prostie, bisericile sunt pe banii cetatenilor, barurile doar pe banii celor care le frecventeaza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Angycut,ce cauti fata aici? te-ai pocait sau frecventezi des religia? Eu m-am bagat un pic aici si mi se face rau.laughing Ori cred ca satana imi face feste?rolling on the floor

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Ramon,nu sunt ateu, dar nici fanatic religios! E ceva rau in asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Exact ca mine.Nu e nimic rau.Ma irita faptul ca am dreptate cand zic ca reliiile duc la razboaie.mauit la aceasta cateorie si tind sa cred ca daca ar fi acesti useri fata in fata, si-ar da in cap.Nu ma mai ba la aceasta categorie. Sincer mi-e sila de categorie si de cei ce se lupta, se enerveaza, isi da peste gura...etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti e sila de categoria asta dar tot intri. ce mai paradox

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mesajul care mi l-ai trimis, m-a facut sa intru. Am deschis numai o intrebare a unui amic de pe TPU, intrebare pusa pe religie. Sper ca ai inteles.Nu am raspunsuri prea multe date la religie, doar cand un amic ma invita sa raspund. Daca comentezi, trebuie sa intru din nou sa vad, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect laughing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi? iar vizitez pagina, si cum e omul curios, isi baga nasul si citeste pe aici.sincer nu vad decat cearta in aceasta categorie. Si nu imi place.Prefer sa discut cu tine sa altcineva omeneste,nu sa ajungem la contradictii si altele. Dupa parerea mea, sters am destul in fiecare zi, internetul trebuie sa fie un mijloc de relaxare. O zi faina. Ce-o fi, o fi, aia e.laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar trebui sa fie si cel putin pentru mine e un mijloc de relaxare. ori de la munca sau seara cand vin de la munca intru pe TPU sa ma amuz, mai ales "religie" sau "Dragoste si sex". cel putin inainte asa era, dar acum cand raspund la o intrebare rar mai citesc si posturile altora pentru ca tot timpul va fi cineva care crede altceva dar nu e la fel ca mine gen ( eu ca ateu nu am incercat in viata mea sa il fac pe un religios sa renunte la dzeu lui, pe de alta parte altul religios nu poate dormii noaptea ca nu cred si eu in dzeu ). numai bine si tie, nu mai postez din nou sa nu te mai fac sa suferi iar laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lol laughing Lasa ca suferinta ne face mai ..caliti.laughing

| milan9 a răspuns:

NU EXISTA taxe pe care spitalul sa le plateasca si Biserica nu...
Biserica plateste TOATE TAXELE salariale (fara ca statul sa ofere bani pentru completarea acelor salarii- statul ofera doar 40% - dar acelasi stat ia mai mult inapoi pe taxele salariale...), tva-ul pentru toate produsele pe care le cumpara si le foloseste in constructia bisericilor, in restaurarea lor, pentru o serie intreaga de produse si materiale folosite in diferite ateliere...

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

Ti-am mai zis de enjpe ori, statul plateste 60% din salariul unui popa pentru ca restul si-l ia din cutia milei, donatii, cesetorii s.a.m.d., desi asa isi ia nu stiu cate sute la suta de fapt. Ce tva isi ia statul "pentru toate produsele pe care le cumpara si le foloseste in constructia bisericilor, in restaurarea lor, pentru o serie intreaga de produse si materiale folosite in diferite ateliere..."? laughing Incep sa cred ca nici liceul nu l-ai terminat, desi credeam inainte ca ai peste 35 de ani. Tva-ul e inclus in pret, statul nu are cum sa vina sa iti mai puna un tva, ca asa ar ajunge 48%
Nu stiu cine te minte, dar te minte grav, sau minti tu in speranta ca noi suntem prosti si o sa ne prostesti mai mult.

| milan9 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu ai inteles ce am vrut sa spun... Tva-ul este o taxa inclusa in pret, asa cum spui, dar prin toate aceste cumparari de produse (pentru constructii, pentru diverse ateliere) procentul acelui tva este reincasat de stat - lucru care se datoreaza acelor activitati ale Bisericii.
In schimb nu te-a deranjat exagerarea din intrebare...
De ce oare draga domnisoara? thinking Simplu, iti place acest sport...

Apropo, te asigur ca exista preoti care nu-si pot acoperi din parohie acei 100% din salariu, din care statul oferea pana mai ieri 40% iar acum poate 60%...

| costis a răspuns (pentru Mădă0611):

Grea artimetica mada-o. Tva-ul ala inclus in pret ajunge la stat. Nu trebuie sa-l mai puna o data. Firmele care vand materialele alea platesc TVA-ul la buget. Si tu cand cumperi seminte de la Kaufland platesti 24% la buget TVA. Sau suc Adria. Doar ca il plateste Kaufland, ca daca ar trebui sa il platesti tu si-ar carpi pantalonii Victor Viorel. Ma rog, nu puteai sa stai mai bine cu artimetica decat cu filozofia si stiintele. Evita liceele de contabilitate si da-te spre alimentatia publica sau arta pedichiurii.

| Mădă0611 a răspuns (pentru costis):

Nenea crestinu, daca nu pricepi, nu te baga, nu de artitmetica era vorba sau de contabilitate, ci de economie. Milan a zis "Biserica plateste TOATE TAXELE salariale, tva-ul pentru toate produsele pe care le cumpara si le foloseste in constructia bisericilor, in restaurarea lor, pentru o serie intreaga de produse si materiale folosite in diferite ateliere..." stiu ca te incurca parantezele, "e" grele, inteleg, zicea ca biserica plateste tva-ul pentru produsele cumparate, pai bineinteles ca il plateste, ca oricare altcineva (tva-ul il suporta consumatorul, nu "kaufland", pe raft iti e afisat pretul cu tva), nu ca se mai adauga una, cum se intelege din moment ce aminteste de tva la taxe pe care biserica le plateste sau nu, iar eu am zis "Tva-ul e inclus in pret, statul nu are cum sa vina sa iti mai puna un tva, ca asa ar ajunge 48% ". Nici nu avea de ce sa o aduca in discutie.

| costis a răspuns (pentru milan9):

Las-o-n pace. A facut matematica rimata si nici n-o sa-nteleaga prea degraba.
Chiar asa mada, ai urmat matematica in Sapanta?

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

Am inteles, dar pentru ca ai amintit de tva, se intelege ca "vai, cata nedreptate, popii platesc tva", de parca nenea/tanti de la tejgea intreaba pentru cine sunt bunurile sa scada tva-ul, sau "vai, popii sunt de treaba, platesc tva-ul".
Ca n-am citit decat inceputul intrebarii laughing, stiu placa, asa ca nu imi bat capul cu numarul de scoli sau biserici, din partea mea sa nu mai fie scoli si spitale in Romania, sa emigreze toti necrestinii si crestinii sa traiasca in fericire deplina. love struck

Salariul popilor oricum e mai mare, daca cel brut e 8 milioane (salariu minim) si ramai cu vreo 6 in mana, al popilor e vreo 11, la, sa zicem, 16 ore de munca pe luna (4 ore in 4 zile, duminica), laughing ca plimbaricile se taxeaza, fara a se impozita profitul, cand un profesor baga cel putin 8 ore pe zi, 5 zile din 7.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Mai puneti pe langa salarul popilor si ce mai da omul din buzunar cat scutura busuiocul cand craciunul pastele si ce mai e. Lmea da si cate 50 de lei atunci.Un obicei prost dar foarte bun pentru popi.Un popa nou care avenit la noi la parohie, a facut 9 miliarde in cont in cativa ani.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis ca "plimbaricile se taxeaza, fara a se impozita profitul",(nu dau chitanta), plimbarici = slujbe de inmormantare, murdarirea locuintelor cu apa aruncata aiurea de "boboteaza", botezuri, cununii, sfintiri de nu stiu ce.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Exact!

| Felys a răspuns:

Nu,cred cred ca bisericile trebuiesc schimbate in spitale, scoli si orice altceva folositor oamenilor, eu vad religia ca pe ceva inutil

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Da. Cred ca ar trebui luata o declaratie de avere la toti popii si apoi intrebati de unde au case, masini si alte bunuri de valoare (aia care le au). Daca nu sunt in stare sa le justifice (si marea majoritate nu sunt) atunci sa plateasca impozit pe venit calculat in functie de valoarea bunurilor si a cotei din lege.
''Impozit pe veniturile a caror sursa nu a fost identificata Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, Titlul III, art. 79^1; O.G. nr. 92/2003 privind codul de procedura fiscala este de 16% ''.
Scurt pe doi. Iar apoi sa luam la rand manelistii, beizadelele de Dorobanti, curvele de lux (gen Bianca Dragusanu sau Daniela Crudu) si toti smecherii cu masini mai scumpe decat casa si conace prin cartierele rezidentiale de lux.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Am vazut ca stransesera cateva butoaie bune cu bani acum de curand la sfanta parascheva sau ce-o fi fost. Cred ca pot face acelasi lucru de exemplu si pentru Catedrala Meltenirii Neamului iar preotii in loc sa-si ia mertane si case parohiale cu coloane, arcade si termopane ar putea sa dea pentru scoli si gradinite si sa nu mai vina cu cersitul de boboteaza.