| dragos38 a întrebat:

In Romania exista 18.300 biserici
4.700 scoli generale
425 spitale, ne mai miram de ce o ducem asa bine(vorba vine)sa fie adevarat oare sau minciuni?

22 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Cele mai multe biserici exista de sute de ani. Intre ele sunt si cele din lemn, construite in locul celor daramate de Bukow, altul pe care-l deranjau bisericile. Practic tu le ceri cont celor morti care le-au construit.

Judeca-i, condamna-i si impusca-i!

| dragos38 explică (pentru Filip23):

Hm nu cer cont celor morti /morti cu morti, vii cu vii, la mine in oras de ani intregi existau 2 biserici, si peste noapte surprize, surprize, au mai aparut vreo 4-5 biserici(sandramale)

| danay72 a răspuns:

E bine ca oamenii vad asta, e doar o forma de evlavie, conform Bibliei. 2Timotei3:5

| neutrino a răspuns:

Din pacate este adevarat.

| anonimg a răspuns:

Am obosit sa spun tuturor ca doar Biserica Adventista de Ziua a Saptea este adevarata biserica a lui Dumnezeu, si ca celelalte sunt ale lui Satana -chiar daca si in acestea de pe urma Dumnezeu mai are oameni sinceri care Ii slujesc. Dar conducerile acestor biserici de pe urma sunt conduse de duhul lui Mamona(zeul banului; vezi (Matei.6:24).

Daca vrei sa nu mai fie asa, trebuie sa cunosti personal adevarul si sa spui preotilor ratacirea lor in fata. Dar mai mult succes vei avea daca vei spune oamenilor adevarul si sa-l traiasca.

| Jardelin a răspuns (pentru anonimg):

Pai daca ai obosit, mai odihneste-te!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Si la voi Satana se simte ca la el acasa, stai linistit.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar nu pentru multa vreme.

| milan9 a răspuns:

Te intrebi de ce sunt mai multe biserici decat spitale?

- sunt mai multe probabil pentru ca FMI (Fondul Monetar) nu a indraznit inca sa ne "porunceasca" a ne darama bisericile asa cum ne-a "poruncit" sa ne daramam scolile si sa ne desfiintam spitalele (si tu vorbesti de construit? Dar tinand cont de politica europeana de distrugere a acestei tari, te-ai intrebat daca ai voie sa construiesti?)

- sunt mai multe biserici probabil pentru ca majoritatea acelor biserici sunt mici constructii de 200-300 de ani (iar astazi fiecare mic satuc cu 20-30 de familii are biserica lui- chiar daca slujba nu se face decat o data pe luna poate acolo...

- sunt mai multe biserici probabil pentru ca guvernului ii convine sa ofere 200-300 de ron pe luna pentru vreun preot (care trebuie sa aiba grija de 2-3 localitati, adica 2-3 biserici) decat sa sustina un spital cu o suma de o mie de ori mai mare, 20 de salariati pe putin si peste un miliard lei vechi fonduri pe luna...
etc.

| milan9 a răspuns:

De ce construim o biserică la 3 zile… și nu un spital la 3 zile, sau o școală la 3 zile, sau măcar, nu știu, o groapă de gunoi la trei zile? Păi hai să vă zic, că tot plîngeți anti-ortodox cînd auziți că BOR construiește.

Românii construiesc o biserică la 3 zile pentru că, spre deosebire de celelalte organisme (de stat), BOR este mai puțin coruptă și chiar face cu banii ceea ce zice că vrea să facă. Așa ajung să se construiască 112 biserici într-un an. Sunt multe? Sunt puține? Nu știu. Dar ce știu este că nimeni nu s-ar supăra dacă statul român ar lucra la fel de eficient ca și BOR.

| casablanca40 a răspuns (pentru milan9):

BOR este un parazit care isi ia banii de la statul roman. Lipsa de biserici nu ducem, in schimb se construiesc din ce in ce mai multe. De ce? Pentru ca toata treaba asta cu preotimea a devenit o afacere, preotul devenind un antreprenor care doresti sa isi mareasca afacerea si castigurile.
BOR ar putea sa isi foloseasca banii primiti de la stat, in opinia mea pentru lucruri mult mai utile.
BOR face profit din biserici. atunci de ce sa nu construiasca cat mai multe biserici si sa isi mareasca profiturile pe seama enoriasilor?

| Jardelin a răspuns:

Cind vine vorba de spitale si scoli prostii pun acent pe cantitate, nu pe calitate!

http://www.monitorulsv.ro/......i-sase-ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La biserica te poti duce in fiecare zi, dar la scoala generala nu te lasa sa intri, iar la spital prefer sa nu am nevoie ca te omoara cu zile.

Scoli exista mult mai multe dar cei de la asur au ales pe cele generale ca da mai bine la numar.
Pai daca nu sunt copii pentru cine sa facem scoli, pentru atei?
Daca ai timp incearca intr-o zi de
duminica intre 8 si 11 sa intri intr-o biserica la alegere si ai sa vezi ca sunt pline si nu este loc, de sarbatori stai in curte la mila cerului sperand sa nu ploua.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e normal ca tocmai diferitele denominatiuni si culte sectante sa judece cu aroganta diferite chestiuni ce sunt legate de "bani". Ele primesc si fondri de la stat dar si zeciuiala membrilor lor.
Principala MIZA o reprezinta fara indoiala zeciuiala (a zecea parte din venituri).
Directă sau sub formă de "donaţii", ea este motivul principal al racolarii de noi prozeliţi.

| martzian a răspuns (pentru milan9):

Milan, ai grija prietene. Acuzi fara motiv si fara sa ai habar, milioane de oameni pe care nu ii cunosti. Probabil ca vom intalni si cazuri izolate la care se aplica ceea ce spui tu, dar in nici un caz nu putem generaliza. Mai mult, nu putem elimina responsabilitatea pe care o avem ca si credinciosi de a spirjini financiar slujitorii bisericii si misiunea acesteia. Apropo, eu NU sunt cleric, deci nu ma poti acuza de interese. Nu gasim nicaieri in Scriptura ca trebuie sa cersim de la Stat ci ca trebuie sa daruim pentru lucrare! Principiul acesta este regasit atat in VT cat si in NT.

| martzian a răspuns (pentru milan9):

PS: Ce este mai corect, atunci cand credinciosul da cu bucurie, de buna voie si din dragoste pentru Evanghelie, sau atunci cand ii puneti bocancul in gura si ii conditionati nunta sau inmormantarea pentru gologani?

| dragos38 explică:

Daca le-as numara sunt sigur ca o sa fie mai multe /deci nu 18.300 ci 18.400 intre timp s-au mai ridicat cateva/Oare se poate, fara sa devii un tampit, sa-ti inchipui ca painea alba si vinul rosu sunt transformate in d-zeu/(Voltaire-un adevarat credincios si nu bisericos)

| DarkAndDreary a răspuns:

Minciuni.
Plus ca bisericile sunt pline de aur si bani dar nu platesc nici un fel de taxe.

| Awesom a răspuns:

Daca din banii pentru constructia megalomanica s-ar construi si altceva decat Catedrala bla bla bla, poate ar fi mai bine.

| AndraRox a răspuns:

Dar ce legi faci tu pe aici. Daca mergem pe principiul asta, hai sa nu mai facem nici romana, matematica, limbi straine, fizica, pentru ce ne trebuie? Prea multa cultura in tara asta, nu? Mor cand aud oameni din astia bazati ca tine care fac ei legile dupa cum ii taie capul, si au o siguranta pe ei ce n-ai vazut. Scuza-ma dar nu ma mai pot abtine. Intelegeam daca excludeai educatia fizica, muzica, educatia plastica dar chimia? Orice disciplina il formeaza pe elev si il impiedica sa iasa din scoala generala doar cu 2+2=4. De ce nu propui sa nu mai invete copilul nimic, exceptand materia pe care se bazeaza profilul la liceu. Cea mai mare parte dintre elevii din invatamantul gimnazial nu stiu ce profiluri sunt la liceu, nu se mai aduce in discutie profesia de avocat, medic, preot, inginer etc. Sa fim seriosi, ce ar mai fi?

| Zamolxe777 a răspuns:

Nu stiu cat de adevarata e treaba.Trebuie sa fim sceptici si sa nu credem orice chestie care ne este prezentata in mass-media.Stim totusi ca biserici sunt extraordinar de multe, prea multe, spitale intr-adevar putine si degeaba parca, si scoli generale, degeaba parca si ele.N-ar trebui sa fie atatea biserici, da-o dracu de treaba si spitale ar trebuie sa fie mult mai multe si sa fie de ajutor, nu ca bisericile, de te *** de bani.Cat despre scolile generale, nu stiu.Sunt destul de importante pentru educatia copiilor.Sa ne uitam la "profesorii" din scolile generale: niste semidocti care n-au deloc treaba cu scoala, care au facut pedagogia degeaba, sau cu bani, niste frustrati, dobitoci care nu ii intereseaza educatia, adevarul ci doar banii.In fine, ma opresc aici ca as putea duce discutia asta pana dimineata.Salut!

| uicpolros a răspuns:

Nu o ducem bine, nu din cauza bisericilor, pentru ca nu din banii statului se construiesc, ci din cauza coruptiei paralizante si a hotiei intitutionalizate.