| navarre a întrebat:

Http://www.trilulilu.ro/imagini-evenimente/asta-reprezin ta-romania-1
Ca idee, cate biserici s-au construit in ultimii 20 de ani? Dar cate spitale? (da chiar, s-a construit vreun spital?) Cate scoli au fost renovate? Si cat s-a investit in cercetare? Dar nu, noi facem biserici.
Ca nu-i asa? Pe noi Dumnezeu ne mantuieste, nu munca, nu progresul, nu dezvoltarea si constructia,nu cercetarea ! Dumnezeu ne mantuieste ! prin investirea in constructii iudeo-crestine !

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Angel0 a răspuns:

Mai du-te de aici cu trilulilu tau de doi bani.

Răspuns utilizator avertizat
| soimos a răspuns:

Ar trebui ca acelor care se declara credinciosi, sa le fie interzis accesul la sistemul de sanatate pentru ca ei se insanatosesc prin rugaciuni, si pupatul icoanelor si a ciolanelor in bisericile care s-au construit pentru ei!

Spitalele ar trebui sa existe numai pentru atei!

| Jolley a răspuns:

Oamenilor le place sa creada ca daca fac biserici Dumnezeu o sa-i ajute, dar nu doar prin construirea bisericilor ne ajuta Dumnezeu degeaba o ridici daca nu ai credinta puternica.

Cred ca daca construiesc biserici o sa-i ajute. Dar daca construiesc spitale o sa-i "stoarca" de bani.

Nu construiesc spitale sa-si ajute semeni sa ia un loc de munca si sa poata sa-i ajute pe cei bolnavi.

Construiesc biserici pentru ca este cam tot aceeasi treaba, biserica este lacasul domnului, in care multi vin doar cand au vreo problema, dar cand au necazuri se roaga domnului, iar cand sunt fericiti si sanatosi nu-L mai baga in seama.

La spital se duc mereu cand au ceva dureri dar la biserica nu calca decat cand este ceva grav, decat cand doctorul le zice "doar un miracol va poate salva" doar atunci omul calca la biserica.

Nu stiu ce pot sa-ti zic, oameni au nevoie si de una si de alta un mod egal nu de biserici mai mult si de spitale deloc.

Omul...

Răspuns utilizator avertizat
| Jolley a răspuns (pentru navarre):

Nu...
Dar avem nevoie si de biserici si de spitale. Poate ai dreptate, si tin cu tine. Cum am zis omul nu se duce la biserica decat atunci cand nimeni nu-l mai poate ajuta. Omul se duce la spital mai intai, sa vezi o comuna fara spital dar cu 2 biserici(am vazut).

Acum sincer, stiind ca in Romania se inchid spitale pe fiecare zi, ei se apuca sa bage bani in catedrale... daca nu mai au spiatale cine mai vindeca oameni, cine le mai lungeste viata, cine se mai duce la catedrale cand nu poate sa se ridice din pat.

Cand oameni fac accidente si victima e gata sa-si piarda picioarele il duce la biserica?

Sunt de acord cu tine!

Răspuns utilizator avertizat
| Jolley a răspuns (pentru navarre):

Nu pot sa cred asa ceva!

Aia sa numesc preoti? Slujitorii Domnului le cer oamenilor care dupa ce si-au pierdut pe cineva drag, mai trebuie sa-si faca griji de unde sa faca rost de bani sa-i poata oferi raposatului o slujba?

De ce sau mai facut preoti daca stiu sa doar sa ia bani si nu stiu sa spuna o vorba pentru alinarea sufletului. Aia sunt preoti?

M-ai lasat fara cuvinte cu videoclipul ala. Nu crdeam ca exista astfel de...preoti (daca le poti spune asa).