| anonim_4396 a întrebat:

Iaca,o poveste frumoasa, pentru atei si credinciosi deopotriva.e doar o poveste.fiecaruia ii va folosi intru credinta,ori necredinta, dar acela nu mai e un folos.http://pasi-ndoi.blogspot.ro/.......html.doar dati-va cu parerea. drept e sa fie asa? ateilor? intamplatu-sa in viata sa va loviti de ceva asemanator?

11 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Mai OL37, lasa-ma cu invitatia la vals, a stat molanul din fiert?

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

O fi stat hombrelica, o fi stat, da eu inca cu OL-ul.nu avui timp nici must, sa-l gust.de abia de acum.da ce ai cu valsul ca e frumos? Dunarea batrana ne-a invatat, sa him cavaleri de neuitat.

NOname
| NOname a răspuns:

Ioi, ai adus poveşti pentru atei? Ce drăguţ din partea ta! Pentru agnostici n-ai nimic? : ))
...deci nu mai e valabilă aia cu "ce caută ateii la religie? de ce nu ne lasă în pace?"? Îi faci blegi, dar nici fără ei nu poţi. Ţi-ai dezvoltat dependenţa, baubaulica? : ))

| Mădă0611 a răspuns:

Blagosloveste, babaule. laughing
"Nu cerca cele necercate si nu voi să ajungi cele neajunse! Amin." un fel de crede si nu cerceta. Astea-s povesti de prostit oamenii.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Fa madalin-o? nu e nevoie sa mai cercetam, ce au cercetat altii.mergem pe un drum batatorit cercetand ce nu au apucat dansii.asa faci si tu.iei de buna o teorie stiintifica,o formula matematica, o teorema, fara sa te intrebi daca e grsita ori nu fiindca la fel ca in religie, drumul e batatorit, si nu merita sa mai pierzi timpul.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ma-i babaul-e, daca tu iei totul fara sa mesteci, nu crede ca toti fac asa, daca era cum crezi, toti ateii ar fi crezut ca Universul s-a format in urma exploziei unei stele, sau cum zicea articolul ala pus de tine, sau ca sufletul exista si ca dupa moarte vezi fluturi, asa cum a zis un doctor neurochirurg, deci, om de stiinta, dupa unii, si multe alte tampenii spuse de teisti praf, majoritatea dintre ei fiind crestini, viva America! \m/ Povestile astea ortodoxe, sunt povesti, gandite bine pentru crestini, dar povesti.

Si sa raspund la intrebare "intamplatu-sa in viata sa va loviti de ceva asemanator?". Povestioara ta e dovada ca binele si raul nu exista, dar oamenii insista sa vrea sa existe, asa ca inventeaza zei.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Fa madalino? auzit-ai de juramantul cerut de Manaila, in Turcia stapanului sau, la incheierea uneui intalegeri pe o durata de 9 ani? ii zice; apai sa te juri asa; sa nu ajung luna cu mana, si soarele cu picioarele.asta era o scornire a unui moldovean obisnuit fata de cineva necunoscator decat in ale sabiei si razboiului si nu a hazului de necaz.iar respectivul cioban fiind,a stat acolo nu fiindca ii placea,ci fiindca in moldova era sarac,iar turcii aveu pentru oi iarba mai frumoasa si mai grasa. apropo de cele neincercate si neajunse.iar daca nu pricepi, ce vreau sa spun imi pare rau, imi ia timp sa-ti explic, si mai bine iti spun ase; e tot o poveste, da nu vreau sa prostesc pi niminea.nu mi-as permite.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

E un site crestin, probabil pocait, bineinteles ca concluzia e ca exista dumnezeu, dooh.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Bineinteles fa madalino, nu ar fi rau sa citesti asa ceva, fiindca nu iti scade teligenta si nici vreun rau nu-ti face nici la nivel fizic nici mental. daca-ti face vreun bine? nu a sarit nimeni in sus strigand; EVRICA.ramane la latitudinea ta, ce folos vei avea de la cateva informatii in plus.t esti atee, deci sigura ca nu o sa crezi niciodata.nici nu te obliga nimeni.dar iti spun; cercetati toate lucrurile, si alegeti ce e bun.e ceva rau in asta? concluziile tu le tragi si daca nu spiritual macar omeneste si tot pricepi ceva.ca doar esti fata disteapta nu ca astia ateii de pe aici, care spun ca ai fi asa si pe dincolo.ca eu am vazut cu cine stau de vorba nu am nevoie de barfe.

| ErrorFound a răspuns:

Ce dragut, ne aduci povestioare...