| Alexandrelu a întrebat:

Iată o întrebare special concepută pentru atei. Dacă voi susțineți că nu există Dumnezeu și credința ortodoxă este o șaradă, atunci cum vă explicați faptul că după mii de ani în care s-au ascuns și au trecut prin foc și sabie creștinii au dus credința mai departe? Ateilor li se v-a părea un lucru banal dar eu vreau să-mi răspundă doar cum a reușit o așazisă minciună să străbată mii de ani de chinuri? Sau de ce s-ar fi jertfit atâția oameni pentru ceva ce după voi este o poveste de adormit copiii? Vreau să văd câți vor răspunde drept și câți vor aduce blasfemii.

15 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Kosuchin a răspuns:

Tu spui ca veridicitatea crestinismului este sustinuta de martirii sai.Dar sa stii ca aceasta nu este singura religie pentru care au murit oameni.
Tie de pilda, ti s-ar parea o poveste de adormit copii faptul ca vei intalni 72 de fecioare virgine in paradis daca mori pentru credinta ta([jihad]).Dar multi se jertfesc pentru ceea ce ei cred.Sa fie islamul o "minciuna" strabatuta de ani de chinuri?
Alt exemplu il constituie masacrul calugarilor budisti de la Burma. Iata ca si buddhismul e o "minciuna" strabatuta de ani de chinuri.
Si-apoi, crestinismul nu a strabatut mii de ani de chinuri, de fapt nici macar o mie de ani ci pana cand a primit sustinere din partea imparatului Constantin.
Si inca o religie strabatuta de ani de chinuri : hinduismul.
Citeste punctul 1 si lectura placuta :
http://www.descopera.ro/......e-religiei

| Birjaru a răspuns:

Cata vreme religia se ocupa cu interpretatul celor mai inalte simtiri umane, atunci cand e amenintata prostii vor murii pentru ea. Au murit si pentru alte religii in afara de crestinism si pentru alte forme de misticism in afara religiei.

| costis a răspuns:

Da, au mai fost multe caractere puternice care au incercat sa schimbe lumea in bine: David, Solomon, Ilie. Insa doar Iisus a reusit; prin 12 oameni fara carte.

| unbaiatanonim a răspuns:

1. Pentru ca crestinii involueaza.
2. Frica de iad, nimeni nu isi asuma un asemenea risc, sa ajunga in infern si sa le bage diavolul ceva in fund happy

Si religia hindusa a rezistat mult mai mult (cam 5000 de ani) si inca o duce bine happy

| Kaleo a răspuns (pentru unbaiatanonim):

"Si religia hindusa a rezistat mult mai mult (cam 5000 de ani) si inca o duce bine"
Ati lipsit si la lectia asta? Hinduismul dateaza cam cu 1500 de ani i.Hr. Ia faceti, va rog, un calcul scurt...

| millyca a răspuns:

Mai pe scurt: nu s-a ascuns nimeni mii de ani. Si nu stiu de ce raspund, ca nu sunt ateu.

| Nonono a răspuns:

Asa e. Intr-o tara crestin-ortodoxa in care Stefan Cel Mare, Mihai Viteazu, Vlad Tepes, etc. au domnit si au scris istoria cu sange si sudoare, in ziua de azi toti sunt muti, surzi si nu vad ceea ce se intampla.
Pamantul e plin de martiri, iar noua nu ne este de ajuns si tot indiferenti suntem si ignoranti.
Nicolae Iorga: "Cine nu cunoaste istoria, risca sa o repete."

| raymusic5432 a răspuns:

Te inseli ati convertit popoare prin crime, sange, sclavie, spuneti ma adevarul cum ati convertit popoarele din africa, europa, asia etc 2 razboaie modiale = crestinii = milione de oamenii morti, crestinii au masacrat popoare intregi in africa, america de nord/sud, asia, ati distrus traditi si inca cate, sau jerfit si aia asa cum sau jerfit multi pentru credinta lor

| Kaleo a răspuns (pentru raymusic5432):

Faceti confuzii grave, domnule. Hristos ne invata ca unii doar pretind ca sunt crestini. E si cazul natiei romane, care este crestina doar cu numele!

| Alexandrelu explică (pentru raymusic5432):

Eu în întrebarea mea m-am referit la creștinii ortodocși.Nu băga catolicii în discuții, căci ei răspund pentru ce au făcut.

| Allrc24 a răspuns (pentru raymusic5432):

Raspunde strict de ortodocsi caci ei sunt adevarata biserica a lui Hristos nu catolicismul.

| raymusic5432 a răspuns (pentru Allrc24):

Nu ma intereseaza care e adevarata sau nu, adevarul e ca crestinii mereu au masacrat popoare

| SergiuOsan a răspuns (pentru raymusic5432):

Iti sugerez sa te informezi mai bine. Catolicismul a realizat aceste crime sangeroase. Credinta ortodoxa nu prezinta misionari, nu tinde sa converteasca orice om indiferent de mijloace. Sunt pacifisti. Eu le iau apararea desi nu ma consider ortodox, deoarece nu sunt de acord cu cateva credinte din aceasta credinta.