| marinelpop a întrebat:

Iartă Dumnezeu chiar şi păcatele grave? Ce trebuie să facem pentru a obţine aprobarea lui Dumnezeu?

25 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da, vedem ca si David a primit iertarea, insa a suportat consecintele pacatelor. Trebuie sa te caiesti, sa iti ceri iertare si sa parasesti pacatul. Sa te pocaiesti.

| Esperança a răspuns:

In primul rand, cine te-a invatat pe tine ca exista pacate grave si negrave?

| MMihai a răspuns:

Iartă Dumnezeu chiar şi păcatele grave? ==crezi că ar fi normal să o facă?
Ce trebuie să facem pentru a obține aprobarea lui Dumnezeu?==aprobare să ce?

| HueyFreeman a răspuns:

Normal, din moment ce le face si el.

| Zenit313 a răspuns:

Sa iti omori creierul...

Răspuns utilizator avertizat
| WholeWorldTeam a răspuns:

Toate pacatele departeaza pe om de Dumnezeu.Si singura cale cale de a primii iertare este SPOVEDANIA.Nu cum spun sectantii care talmacesc stramb scriptura ca nu ai nevoie de preot, cand El a spus catre Apostoli foarte clar caci "carora veti ierta pacatele se vor ierta si carora le veti tine tinute vor fi".Iar acel "marturisiti-va pacatele unii altora " pe care il pun sectantii ca arugument impotriva primului verset nu se refera ca primesti iertarea spunandu-ti pacatele nu stiu cui.Ati marturisi pacatele altora se refera in a spune tuturor cat de desfranat, pacatos, si nedrept esti.Chiar daca poate nu se afla la tine aceste pacate.Cugetant la astea nu vei mai vedea pacatele aproapelui si nu vei mai clevetiiwinking Dar oricum degeaba spui unui neoprotestant asa ceva pentru ca nu vrea sa inteleaga.Ei desii nu continuitate apostolica pentru ca sectele sunt recente, cred ca daca printrun simplu fapt ca au o credinta in Dumnezeu acolo sus si cred ca a murit pentru iertarea pacatelor for fi gata mantuiti. Apoi ca mai adauga ceteva erezii pentru ei tot una e.winking

| 7Dany a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

As putea stii cine sunt acei sectanti de care vorbesti tu? Neoprotestantii sigur nu.Mai ai de studiat doctrina lor... mult de tot!

| Cocîrlăndosu a răspuns:

Nu le iartă... Daca nu îi ceri acest lucru!

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

De unde stii, te pricepi la religie?

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

Nu mă pricep... Mă dau deştept! laughing

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Banuiam eu...

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

Bănuieşti cam multe...

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Si nu am dreptul?

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

Te obsedez?

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Ai vrea sau ti-ai dori?

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

laughing Păi care e diferenţa dintre "a vrea" şi "a dori"?

Măi, măi, da' şmecheruţă mai eşti!

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

Ai întinerit?!

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Aha!

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

Erai frumoasă şi înainte...

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Esti amabil, multumesc.

| marinelpop explică:

Potrivit Bibliei, cu toţii suntem păcătoşi pentru că am moştenit păcatul de la primul om, Adam. De aceea, uneori facem greşeli, pe care s-ar putea să le regretăm. Isus Cristos, Fiul lui Dumnezeu, a plătit pentru păcatele noastre dându-şi viaţa în folosul nostru. Jertfa sa de răscumpărare, care este un dar de la Dumnezeu, a făcut posibilă iertarea păcatelor. (Citiţi Romani 3:23, 24. )

Unii oameni care au comis păcate grave se întreabă dacă Dumnezeu îi va ierta vreodată. Din fericire, Cuvântul lui Dumnezeu spune: „Sângele lui Isus, Fiul său, ne curăţă de toate păcatele" (1 Ioan 1:7). Iehova este gata să ne ierte şi păcatele grave dacă avem o atitudine potrivită şi ne căim. (Citiţi Isaia 1:18.)

| iurii75 a răspuns (pentru marinelpop):

Cu excepția păcatelor împotriva spiritului sfînt

| DiandraDya a răspuns:

Daca pacatosul se caieste sincer Dumnezeu il iarta cu siguranta, dar nu inlatura consecintele acelui pacat.Si pentru a obtine aprobarea lui trebuie sa ii respectam poruncile care nu sunt grele.

Răspuns utilizator avertizat