| lolium a întrebat:

Iisus a venit pe pamant pentru a curata lumea de pacatele care devenisera tot mai multe si mai grave. Astfel, prin sacrificiul rastignirii oamenii au putut fi salvati din robia mortii. Dar oare pacatele oamenilor din ziua de azi nu le depasesc cu mult pe cele ale oamenilor din trecut? Si atunci, de ce iisus nu ne salveaza din nou ...de ce ne lasa sa decadem pe zi ce trece?

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Isus a platit pretul pentru pacatele lumii intregi.Tu trebuie sa te caiesti de pacate, sa Il rogi sa te ierte si sa nu mai pacatuiesti.

| lolium explică (pentru EmaS):

De ce ai presupus mata ca eu as fi pacatuit atat de mult incat sa ma caiesc thinking

| EmaS a răspuns:

Suntem nascuti in pacat si purtam pacatul adamic inca de la nastere.

| GRs a răspuns (pentru EmaS):

De ce trebuie sa fiu deja marcat cu acel pacat? E vina mea lui Adam si Eva le-a fost pofta sa manace un mar?

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru GRs):

Asa ziceam si eu inainte, dar dragostea Lui m a facut sa ma schimb, si gandeste te cum te vede Dumnezeu, Creatorul tau si al meu, ne vede cu pacatul mostenit, de aceea a trimis pe Singurul Lui Fiu sa moara pentru noi sa avem viata vesnic.

| EmaS a răspuns (pentru GRs):

Nu pentru un amarat de mar, ci pentru neascultare.Si apoi, au inceput sa dea vina unul pe celalalt, in loc sa isi recunoasca greseala si sa isi ceara iertare.

| GRs a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Sa inteleg ca pe oamenii care mor de boli incurabile si de foame nu-i iubeste?

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru GRs):

II iubeste pe toti, pe toti! tot pamantul. Toti oameni de pe pamant si uraste pacatul.

| GRs a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Nu se vede.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru GRs):

A murit Iisus pentru noi pe cruce cum nu se vede, nu se vede? din cauza oamenilor, ca nu vor sa iL primesca.
And this is the judgment: the light has come into the world, and people loved the darkness rather than the light because their works were evil.
Şi judecata aceasta stă în faptul că, odată venită Lumina în lume, oamenii au iubit mai mult întunericul decât lumina, pentru că faptele lor erau rele.

Ioan 3:16

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru GRs):

Pana la urma toti murim, nu stim cand, trebuie sa fim pregatiti, vrem sa ajungem in Iad?, NICIDECUM, nimeni nu vrea, dar daca nu vrem trebuie sa iL urmam pe Isus,

| Shaoran a răspuns:

Mi se pare o intrebare copilareasca, asa ca sper ca nu este pusa cu rea intentie sau cu viclesug... deci, voi raspunde: Citeste Scriptura!

Deci, ba da, lumea de azi a intrecut-o in rautate pe cea de atunci, dar daca prima data Hristos a venit ca un invatator, ca un povatuitor, a 2-a oara va veni ca un judecator. Timpul nu este cunoscut, dar in lumea de azi tot mai multe semne si profetii se implinesc, deci, pe scurt... va veni.

| OOOLEOOO a răspuns:

Colonisti au adus sclavie, Babylonia a impus acest armaghedon si oamenilor Drepti, astfel prin profetii a venit Hail Selassie, sezand pe tronul lui David este cel inalt ce a eliberat poporul de sclavie si a daruit tara promisa...Ethiopia Sacrul Zion.
(RastafarI)

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Aceasta este o convorbire. Te rog sa imi argumentezi ceea ce ai sustinut tu cu venirea lui Selassie cu o proorocie din VT, etc. (dar care sa aiba sursa de veridicitate); adu-mi o dovada urmata de un exemplu (implinire) concreta a proorociei despre Selassie.

PS: cum ai ajuns de la David (diferenta de ani, pozitie regionala) cu tronul la Selassie?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Marcus Garvey a spus refugiatilor din Giamaica : ''Cautati dincolo de ape, in Ethiopia aici pe tronul lui David acesta se va aseza, el va fi salvatorul vostru''
Nu cu mult timp dupa aceste cuvinte a fost incoronat Ras Tafari Makonnen sub numele de Hail Selassie (Rege al Regilor, Negus of Negas).

Desi Rastafarienizmul refuza Biblia Babyloniei, cateva versete pot fii aceptate de catre Nyabinghi aflanduse si in Kebra Nagast.

Nu plânge; iată că Leul din seminţia lui Iuda, Rădăcina lui David, a biruit ca să deschidă cartea şi cele şapte peceţi ale ei.
Apocalipsa 5:5
Acesta este considerat cel inalt.

Poporul crestin de pretutindeni sustine ca Mesia isi va face aparitia dupa o persecutare a poporului lui Jah (YWHW, Dumnezeu). Hail Selassie a fost incoronat in 1930 a fost cel care a salvat acest poporul de sclavia Comunismului, a adus glorie oamenilor de culoare si a readus pe pozitia de victorie Rastafarienizmul modern.
Hail Selassie a pasit in Giamaica Pe 21 Aprilie Spunand oamenilor lui ca tara lor este libera, acum se pot intoarce acasa, Aceasta este vazuta de noi ca tara promisa de Jah (Dumnezeu) Ethiopia Sacrul Zion.(Sion)
Biblia spune ca Jah (Dumnezeu) iubeste mai mult portile din tzeyon (Sion) decat locuintele lui Ya'qob (Iacov). Portile din Tzeyon reprezentand Ethiopia.

Referitor la David. Seminta initiala a lui David se imparte in 2 ramuri.Regina Saba care ajuns in Israel a dat nastere lui Solomon, fiul lui David, acesta dand viata lui Menilek care a facut reintoarece in Ethiopia impreuna cu Arca Aliantei. Iar cealalta ramura ajungand pana la Hristos. Tafari este descendentul legitim a lui Solomon cel ce s-a asezant pe tronul lui David, vazut ca cel inalt.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

De ce nu ne oprim noi de la a pacatui? De ce sa mai moara o data Iisus?

| 1libercugetator1 a răspuns:

Nu a venit nimeni fi calm,in vremurile alea oamenii aveau nevoie de un mesia asa ca au inventat unu,vezi horus vezi pildele lui buddha,vezi mitologia greaca,sumeriana, egipteana aveau de unde sa se inspire iar pavel asta a facut o poveste pe placul celor asupriti de romani, totul trebuie privit prin ochii minti umane, religia, dumnezeu este o nevoie a omului care el a creat-o

| Qinz a răspuns:

El se referea la moartea vesnica( iadul), fiecare suntem datori cu o moarte, prin el poti sa fi mantuit, daca crezi in El ca o murit pentru tine. Rl o murit ca tu sa poti fi mantuit, mantuirea are nevoie de moarte, moarte fizica, el se referea ca ti-o salvat sufletul de la iad, de la moarte vesnica.

| comandamente a răspuns:

Raspunsul tau aici...

link

| comandamente a răspuns:

Tu vrei sa fi salvat din pacat fara nici un proces al pocaintei?
Sa sti ca au fost oameni salvati anainte dea muri Isus pe cruce,
De la Adam si pana an zilele noastre cei care sau pocait cu adevarat au fost iertate pacatele lor, si au avut promisiunea mantuiri fagaduita.

Efeseni 1:13
Şi voi, după ce aţi auzit Cuvântul adevărului (Evanghelia mântuirii voastre), aţi crezut în El şi aţi fost pecetluiţi cu Duhul Sfânt care fusese făgăduit

Evrei 10:36
Căci aveţi nevoie de răbdare, ca, după ce aţi împlinit voia lui Dumnezeu, să puteţi căpăta ce v-a fost făgăduit.

Evrei 11:39
Toţi aceştia, măcar că au fost lăudaţi pentru credinţa lor, totuşi n-au primit ce le fusese făgăduit;

Iacov 1:12
Ferice de cel ce rabdă ispita. Căci, după ce a fost găsit bun, va primi cununa vieţii pe care a făgăduit-o Dumnezeu celor ce-L iubesc.

Iacov 2:5
Ascultaţi, preaiubiţii mei fraţi: n-a ales Dumnezeu pe cei ce sunt săraci în ochii lumii acesteia, ca să-i facă bogaţi în credinţă şi moştenitori ai Împărăţiei pe care a făgăduit-o celor ce-L iubesc?

De aceia Isus migloceste pentru cei care se pocaiesc si asi masrurisesc pacatele.

Romani 8:27
Şi Cel ce cercetează inimile ştie care este năzuinţa Duhului; pentru că El mijloceşte pentru sfinţi după voia lui Dumnezeu.

Romani 8:34
Cine-i va osândi? Hristos a murit! Ba mai mult, El a şi înviat, stă la dreapta lui Dumnezeu şi mijloceşte pentru noi!

| xXTheDeadHeroDarkXx a răspuns:

Salutare Pardone m-a impresionat mult intrebarea ta si am sa iti spun ca Iisus nu ne mai salveaza deoarece pe pamant domneste mai mult diavolul mai precis fiul diavolului Mammon care se pare ca a devenit din ce in ce mai puternic pe pamant, dar mereu exista un dar, Duhul Sfant si Ingerul nostru vor lupta mereu pentru a ne fi bine. Sper ca te-am ajutat funda?