| Vernusio a întrebat:

Iisus Hristos e DUMNEZEU? Adica e tot una cu Tatal? Nu-i asa? El a spus in Biblie :eu cu Tatal UNA suntem dar vad ca unii din alte confesiuni spun ca Iisus si Tatal sunt doua persoane diferite.
Care este adevarul?
Iisus Hristos este DUMNEZEU?

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

Iisus e clar divin daca citesti Evanghelia dupa Ioan.

Nu exista niciun crestin care intelegea platonismul lui Philo din Alexandria si sa fi zis cand Ioan defineste pe Iisus ca fiind Cuvantul, ca Iisus nu ar fi fost altceva decat Dumnezeu. In Ioan 8:58, 59, Iisus spune: "Eu sunt cel ce sunt", singurul altcineva care s-a numit asa fiind cica Iehova (in Exodul 3:20).

Bun, desi Biblia spune clar ca Iisus este Dumnezeu, autorii se contrazic in foarte multe feluri in care Iisus chiar ar fi divin. Marcu de exemplu spune ca Iisus a devenit Dumnezeu prin adoptie (o pozitie tinuta de o ramura crestina timpurie numita abioniti), Matei spune ca el e nascut din Duhul Sfant, ca sa implineasca profetiile Vechiului Testament, Luca zice ca Iisus e intrupat ca si zeii Greciei care creau semizei. Pavel insa spune ca Iisus a devenit Dumnezeu doar cand s-a supus divinitatii. (Filipeni 2:6-11).

Deci depinde... cam toti crestinii credeau ca Iisus era divin, doar ca divinitatea lui in traditiile timpurii era prin adoptie, nu prin fapt, dar traditiile vechi (gen Ioan cap 1) il vad pe Iisus ca fiind clar Dumnezeu-Iehova.

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

S-a referit ca este una în ce privește modul de a gândi și a acționa, pentru ca tot Isus a zis ca Tatăl e mai mare decat el.Ioan14:28.

| bookofknowledge a răspuns:

In biblie vrea sa zica ca ii oglinda lui Dumnezeu,asa de asemanator,ca nu-i poti deosebi,la mai multe fiinte din bible li se zice ca sunt Dumnezeu,asta nu inseamna aceeaci persoana cu Dumnezeu Tatal decat daca ii chiar Dumnezeu tatal,inseamna doar ca absolut toti sunt identici.
Luati ca Dumnzeu si absolut identici cu Demnezeu (tot cei deosebeste ii numelesi rolul,dar toti ar putea face rolul celulalt,dar numele joaca si rolul)sunt :Cuvantul (lui Dumnezeu),Tatal,Fiul si Duhul Sfant, In Biblie nu apare alta oglindire a lui Dumnezeu, totodata aceste fiinte sunt unite de cea mai puternica legatura, care nu -i poate desparti niciodata.
Dumnezeu Tatal il iubeste pe Iisus de infinit de ori mai mult decat un fiu, Iisus il iubeste pe Tatal de infinit de ori mai mult ca un tata si Duhul sfant de infinit de ori...
Sper ca ai inteles.

| MortalProxy96 a răspuns:

Isus (știu că nu se scrie așa, dar mi-e scârbă de numele ăsta) e o prostie, și Iehova e altă prostie. Amândouă la un loc fac o prostie și mai mare. Sper că te-am lămurit.

| 12Bunescu a răspuns:

Sunt trei persoane Tatal, Fiul si Duhul Sfant.Dar o singura fiinta.Cum e caramida una singura dar alcatuita din pamant, apa si foc.Asa este un singur Dumnezeu dar are trei persoane.