| anonim_4396 a întrebat:

De ce unele confesiuni crestine cred ca Iisus este Dumnezeu iar tele nu cred asta? Care-i adevarul pana la urma?

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Care confesiuni crestine nu cred ca Iisus este Dumnezeu? Arata-mi doar una. Toate confesiunile crestine cred asta, pentru ca asta e adevarul central al crestinismului, ca Isus e Dumnezeu. Orice alta confesiune care crede altceva poarta doar numele de crestina daca asa se autodenumeste, e cu totul altceva.

| danut a răspuns:

Ortodocsii si NeoProtestantii cred ca Isus Hristos ESTE Dumnezeu.
Tit 2, 13. asteptând fericita noastrã nãdejde si arãtarea slavei marelui nostru Dumnezeu si Mântuitor Isus Hristos.

| milan9 a răspuns:

SFANTA SCRIPTURA prezintă in mod categoric pe Fiul lui Dumnezeu ca fiind DUMNEZEU CREATORUL:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

| DeyCj a răspuns:

Adevărul e că atât dumnezeu cât și fi-so' îs doar niște personaje biblice inventate de o mână de ciobani, cu scopul de a transforma oițele în sclavii lor.Și cum tare multe oi îs în România, a ieșit creștinismul primitiv-ortodox adică popii=ciobăneii ce cântă din fluier, și enoriașii(credincioșii)= oițele ce pasc după cum le cântă ciobanii.

Răspuns utilizator avertizat
| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Confesiunile "creştine" care susțin că Hristos nu este Dumnezeu n-au nicio legătură cu creştinismul. Până la urmă, toată fundația crestinismului se bazează pe faptul că, Hristos, Dumnezeu şi om, s-a întrupat şi s-a jertfit pentru noi

| DeyCj a răspuns (pentru Sabou_Gabriel_1995):

Cristos=creștin.Așa să ști.Cuvântul de creștin vine de la Cristos.Deci toți cei ce-l preaslăvesc pe cristos îs creștini.