| Maomau a întrebat:

In Biblie in Ioan, capitolul 8. 44 chiar Isus din Nazareth ne invata ca pe Dracu il recunoastem dupa faptul ca a ucis multi oameni.

Pe de alta parte Istoria ne dovedeste clar ca Biserica lui Christos (nu si a lui Isus pentru ca Isus nu avea biserica ci sinagoga) a ucis cei mai multi oameni din istoria umanitatii.

In acest context cum sa intelegem afirmatia lui Isus din Nazareth mentionata in Biblie la Ioan 8; 44?

Sa intelegem ca Biserica lui Christos este adevaratul Diavol?

In acest context gasiti ca este ceva rau sa negativ sa fi ANTICHRIST, adica impotriva lui Dracu?

Sau sa luam afirmatia lui Isus mentionata chiar in Biblie ca pe o minciuna care sa ne induca in eroare?

30 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Citeşte literatura de specialitate cu statistici "la virgulă" despre inchiziţie (Bartolome Benasaire) şi vei vedea că în toată istoria ei, este vorba într-adevăr de cîteva mii de victime, dar nu milioane, cât ai tu nesinceritatea să spui cu formule iresponsabile de gen "cei mai multi oameni", "cei mai puţini oameni"...

| Maomau explică (pentru milan9):

Eu nu ma refeream numai de inchizitie ci si la victemele crestinizarii fortate si la miliaonele de victime care au cazut prada actiunilor de misionariat si crestinizare cu forta, si la victimele razboaieleor religioase!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu avea biserica atunci cand a vorbit! Nu e concordanta intre evenimente!

| Maomau explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Da a cantat cumva cocosul in momentul cand Isus a spus lui Petru ca se va lepada de el la a treia cantare a cocosului?
Sau a fost cumva o premonitie?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Maomau):

Ca si Dumnezeu le stia pe toate

| Maomau explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Exact! Tocmai din cauza asta le cere celor care il urmeaza sa ii ucida pe cei care sunt ca si Christos dar si pe cei care ii urmeaza pe Christos (vezi Deuteronom 13.1)

| NGheorghe a răspuns:

Măi Maomau, bine ai zis ca: " Isus nu avea biserica". Practicarea crestinismului nu se bazeaza pe existenta cladirilor sau a adunarilor de mii, sute sau zeci de persoane ci chiar mai putin: "Caci acolo unde sunt doi sau trei adunati in Numele Meu, sunt si Eu in mijlocul lor". Singurul ritual crestin, botezul, se practica langa un râu sau lac. Tu nu esti impotriva crestinismului, ci mai degraba impotriva religiilor vechi pagane care au continuat propriile ritualuri prin imprumutarea denumirilor, numelor si investirea unor personalitati feminine (ex. fecioara Maria) ca sa corespunda cu vechiile ritualuri. Spatiile religioase existau, preotii aveau practica doar nume noi si dai bataie.
Acuma restul afirmatiilor tale se bazeaza pe o logica care pleaca de la notiuni de gradinița.
Surpriza!
Biblia nu ti-o cere nimeni sa o crezi, pentru ca tot ce scrie acolo exista deja si in limbaj stiintific, practic esti obligat sa o accepti: ceea ce este "zis de D-zeu" in biblie, in limbaj stiintific se numeste "instinct", baga-te pe necodificat.blogspot.ro
In viata lor, majoritatea românilor o dau in bară de zeci de ori, pentru ca biblia si religia sunt un nonsens lingvistic. Pt evrei "iubire" este atunci cand " daruiesti obiecte, invataturi, etc cu scopul ca cel ce primeste sa devina independent."... pornind de la definitia asta, in toate situatiile, vezi sau iti dai seama in 2 secunde ce este si ce nu este iubire.
·doi copii din casa a II-a sau tineri dintr-a X-a, el o vede si ea il vede si gata se iubesc. Intrebare: care devine independent? Iubesc=se plac, atat si nimic mai mult.
"Te-am vazut, mi-ai placut.
Ce ramane de facut?"
...pai ramane sa mai bea o sticla cu otrava de ziua ei.
"Nu indraznesc sa vorbesc,
Te iubesc."
·Da-i unui om un peşte, şi va fi sătul o zi întreagă: învaţă-l să pescuiască şi va fi sătul o viată întreagă. Ehhh, asta ii altceva. Biblia ii plina de povesti si invataturi, porunci si pilde care au ca scop sa-ti prezinte adevaratele probleme de viata, astfel poti sa iti folosesti mintea si logica si sa devii independent. Traiesti intre oameni care desi nu au fețele suparate tot timpul, ei se distreaza tot timpul, si daca nu inveti de undeva si in timp util sa te descurci atunci ai sanse mari sa te angajezi naiv in planuri care te falimenteaza. Si pana mori tot sa platesti.

| Maomau explică (pentru NGheorghe):

Ma cultura! Isus nu si-a tradat religia neamului sau si a parintilor sai nici macar cand era rastignit pe cruce! Asa ca Isis nu are nimic in comun cu crestinismul lui Constantin cel Mare, si pina la el asa zisi "crestini" erau o secta a religiei mozaice pe care Constantin a permis-o si Imparatul Damasus a interzis-o ca sa faca din biserica crestina inventata de Constantin religia de Stat a Imperiului Roman!
2 Ai dreptate nimeni nu-mi cere sa cred Biblia si nici Dumnezeu si nici Isus nu o recomanda Niciodata Nimanui sa o urmeze, si stiu ei de ce!
30 Pana sa acceptam ca Biblia este o carte de invataturi trebuie sa acceptam ADEVARUL si anume ca Biblia nu este un text inspirat de Dumnmezeu ci o scriptura furata de la o alta religie, careia i-a fost schimbat in mod mincinos mesajul si interpretarea!
4 Pildele nu au nicio valoare pentru ca Isus a explicat clar de ce se exprima el in pilde! Si anume in Marcu 4:
"Ca uitându-se, să privească şi să nu vadă, şi, auzind, să nu înţeleagă, ca nu cumva să se întoarcă şi SA FIE IERTATI"
Ai inteles ce spune Isus sau ai nevoie de traducere?

| NGheorghe a răspuns (pentru Maomau):

Ma cultura?

Tu ce faci aici? pui intrebari sau propovaduiesti?
1 Vad ca stii istorie doar ca este mai fain daca informatiile astea mi le dai cand ti le cer ca asa ma plictisesc.
2 Vad ca raspunsul tau nici nu are nicio legatura cu ce am zis eu: limba pe care o vorbesti este deficitara in termenologia religioasa. Daca te uiti atent tot ce poti tu sa faci este sa lansezi idei. Dar la urma urmei viata trebuie traita sau vrei sa ascultam de tine pana murim? Scrie o carte completa si public-o, decat sa lansezi mii de idei zilnic mai bine ca lumea sa le citeasca coerent intr-o saptamana sau doua, si sa traga din ea foloase pentru toata viața! Ca daca teoriile tale sunt asa de complicate ca este nevoie de doua vieti doar ca sa le pricepem atunci si tie iti va trebui vreo 3 vieti ca sa le scrii.
3 Da, da, exact! Daca tot ai asa un discernamant si resurse pe care sa te bazezi, atunci zic iarasi: prezinta-ti propria religie sau nereligie pentru ca eu si alti pierdem vremea uitandu-ne la tine cum demolezi ori crestinismul, ori stiu eu ce scrieri; In loc sa luam seama la elemente fundamentale.
si 4. Te rog nu-ți face preocupari in legatura cu ceea ce inteleg eu, sau in legatura cu nevoile mele... stiu sa ma sterg la fund si singur, cat si multe alte chestii, am simtul orientarii din nastere, din instinct. Si poate ma orientez mai repede decat tine sau poate mai repede chiar decat esti tu capabil sa iti imaginezi.
Mai pe scurt: Inca nu am tras nici un folos din mesajul tau.

| Maomau explică (pentru NGheorghe):

Pun intrebari si astept raspunsuri viabile care sa-mi dovedeasca prin argumente reale ca nu am dreptate.
1) Informatiile acestea le poate gasi oricine pe Wikipedia cu conditia sa cunoasca limba engleza.
2) Raspunsul privind Biblia era replica la o afirmatie facuta de tine in textul la care ti-am raspuns!
2a) Nici nu am nevoie sa stapanesc terminologia religioasa pentru ca este o terminologie inventata de sarlatani ca sa abureasca credinciosii care nu stiu nimic dar cred totul!
3 Religia mea este Cunoasterea Rationala si bazandu-ma pe ea si pe argumente luate din realitate, combat religiile de toate felurile.
4 Daca stii sa te stergi la fund singur, atunci strege-te si nu mai vorbi in pilde ca vezi cca si Isus arata carostul lor este sa prosteasca lumea!
5 Eu nu ti-am trimis niciun mesaj doar ti-am aratat ca bati campii!

| NGheorghe a răspuns (pentru Maomau):

Da, se vede de departe ca te pricepi doar la Copy/Paste in rest te pierzi in cuvinte.
5. mesajul asta o fi al doilea mesaj netrimis de tine? sau tu doar trimiti raspusuri la neintrebarile mele? nici tu nu mai stii ce vb!
4. alt Copy/Paste
3. Mai corect ai zice "Cunoasterea Rationala pe Sărite" ca ai sarit peste propozitii din primul meu mesaj, ca de ex:
"Surpriza!
Biblia nu ti-o cere nimeni sa o crezi, pentru ca tot ce scrie acolo exista deja si in limbaj stiintific (sau: "RAȚIONAL", pe limba ta), practic ESTI OBLIGAT SA O ACCEPTI: ceea ce este "zis de D-zeu" in biblie, in limbaj stiintific se numeste "instinct", baga-te pe necodificat.blogspot.ro"
Sau trebuie sa scriu www. necodificat.blogspot.ro?
Tu aici "combati"? Tu aici ar trebui sa pui intrebari sau sa dai raspunsuri, ca sunt destule forumuri pentru discuti pe subiectul asta. Lumea adoarme pana isi da seama ce faci tu de fapt.
2a din limbajul asta al tau, deduc ca tu nu ai mai mult de 12-14 ani.
2 Replica ta la ce? Ca afirmatiile facute de mine le-am rescris si aici la punctul 3, cu litere mari ca sa nu sari iarasi peste ele (sau "bati campii" pe limba ta), si sa dai iarasi vreo replica stil "Copy/Paste" la subiecte pe care nu le asteapta nimeni.
1. thank you, but these answers are necessary only when I ask.
In lini mari, discutiile noastre, lungi si fara cap si coada, cam ar trebui sa se inchida, mai ales daca sari iarasi peste acel blog de pe blogspot.

| LegionarulRoman a răspuns:

Iisus i-a omorat pe oameni? Sau oamenii care nu au inteles ce a zis Iisus. Oricum, ti-am mai spus, daca esti evreu, nu ne maia bate la cap cu prostiile tale.

| Maomau explică (pentru LegionarulRoman):

Nici unii nici altii!
De ucis i-a ucis Biserica lui Cgristos sub conducerea unor oameni care stiu mai bine decat tine ce trebuie facut ca sa cuceresti toata planeta!
Eu nu sunt evreu, si nici daca as fi nu mi-ar fi rusine sa o recunosc, pentru ca evreii sunt mult superiori taraturilor legionare care au murdarit istoria poporului roman cu crimele lor murdare!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Maomau):

Nu-ti fa griji ca am studiat timp de aproape 2 saptamani despre legionarii.Asa,gura mica.In miscarea legionara au intrat cei mai inteligenti oameni ai momentului.Bravo lor ca au curatat tara de evrei, caci altfel (vorba unui apropiat) Moldova ar fi fost plina de evrei.

P.S: iti repet a 3-oara de cand te cunosc, ca romano-catolici, au facut acele crime ale crestinatatii, atacandu-i pana si pe ortodocsi.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Maomau):

Numai un evreu, il poate ataca asa pe Hristos.

| Maomau explică (pentru LegionarulRoman):

Daca ai studiat despre legionari din fituici legionare, esti pe calea gresita, asa ca fie te documentezi serios, fie ciocu mic tu ca nu stii nimic!
Mai bine ar fi fost daca ar fi curatat tara de prosti, ca vad ca prostia este boala grea dar care nu doare!
Nu am spus niciunde romano-catolicii ci an folosit expresia "biserica crestina" si asta s-a nascut la Roma prin Apostolul Petru, primul episcop al Romei si legalizata de Constantin cel Mare la Niceea, asa ca aici intra si ortodoxia!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Maomau):

Esti..Eh,n-are rost.Se vede ca nu-s ti nimic.Petru nici macar n-a calcat in Roma. Poate Pavel.

P.S: iar daca tu ai aflat de legionari de la evreii tai,nu este problema ta; marele roman Paulescu, i s-a retras premiul nobel din cauza evreilor

PPS :am studiat serios, si nu de pe internet ca copii mici, ci din carti diverse, scrise de oameni diversi; nu te panica asa tare

| Maomau explică (pentru LegionarulRoman):

Trebuie sa fi evreu sa ataci cea mai criminala institutie din Istoria omenirii?
Poi atunci ce trebuie sa fi sa sustii o asemenea institutie, cumva o persoana diabolica sau una posedata de draci?

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Maomau):

Pleaca de aici posedatule.Biserica lui Hristos este cea ortodoxa, biserica romano-catolica este eretica, si a comis toate acele crime. Daca intelegi bine, daca nu, nu!
O seara buna!

| Maomau explică (pentru LegionarulRoman):

Poi zau ca n-are rost!
Daca nici macar atat nu stii ca Biserica Vaticanului se numeste Sfantu Petru tocmai din cauza ca ea este construita pe locul pe care se afla mormantul lui Petru.
Daca iti lipseste cultura, nu mai posta ca sa te autoblamezi, ci pune mana pe carte si invata, ca se pare ca mai ai multe de invatat!

| Maomau explică (pentru LegionarulRoman):

Mai bine sa fi posedat de Cunoasterea Rationala decat cu mintea ratacita in ceata ortodoxiei!
O fi biserica ortodoxa biserica lui Christos, ca doar nu pe degeaba se lauda Christos ca el este Luceafarul adica Lucifer si unde mai punem faptul ca el singur se recunoaste in Apoc. 1, 18 ca detine Cheile Iadului, si nu ale Raiului!
Nu ti se pare cel putin dubios faptul ca Christos se recomanda ca fiind Lucifer si seful cheilor Iadului?

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Maomau):

Inexistent.PEtru nu a calcat niciodata in Roma. Mormantul este fals, exact cum este si religia romano-catolica.

| Maomau explică (pentru LegionarulRoman):

Hahahahaha!
Asa este cum zici tu... vaz ca cultura IOC este la mare cinste in miscarea legionara.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Maomau):

Ce cultura ai tu.Ce esti pana la urma>romano-catolica sau evreu? Petru n-a calcat niciodata(nici n-ar fi avut de ce, ca doar nu i-a zis Dumnezeu nimic ), doar Pavel apostolul neamurilor. Inventie 100% a lui papa.

| Maomau explică (pentru LegionarulRoman):

Ma Trahanache, cultura mea este una GENERALA si nu una de caprar ca a ta, si doi, vad nici atat nu te duce capul sa intelegi ca nu persoana mea este subiectul intrebarii si nici a discutiei.
2 Petru a primit de la Isus misiunea sa-i duca mai departe invataturile(biserica) si iata ca nu vedem niciunde in Biblie Evanghelia lui Petru in care sa gasim aceste invataturi!
Atunci cum si-a implinit misiune?
Ia zi sa vad daca stii de ce?
Pavel nu este apostolul neamurilor ci un ucigasul spurcat care l-a ucis pe Sfantul Stefan si a altor urmasi ai lui Isus, crime pentru care nu a fost pedepsit niciodata!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Maomau):

Nu a fost pedepsit caci s-a cait amarnic, iar Dumnezeu dupa cum sti i s-a arata spre drumul Damascului. Evanghelia lui Petru este cea a lui Marcu, deorece Petru nu stia sa scrie happy asa ca la pus pe discipolul sau Marca.Aici te-ai dat de gol cu inteligenta ta.

| Maomau explică (pentru LegionarulRoman):

Faptul ca s-a cait, nu inseamna ca nu trebuia pedepsit exemplar[entru crimele comise! Ia arata-mi vreun caz in care vreun criminal in serie care s-a pocait a fost iertat de scaunul electric?
Una este una si alta este alta, oricat s-ar pocaii cineva, pe mort nu-l mai poti invia si pentru asta criminalul trebuia sa foe crucificat sau tras pe roata!
2 Evanghelia lui Marcu este a lui Marcu si nu a lui Petru tot asa cum Amintirile din copilarie ale lui Ion Creanga sunt a lui Creanga si nu ale lui Eminescu!
3 Cultura sta pe tine ca parul pe broasca, chiar criminalul Pavel aminteste de existenta Evangheliei lui Petru in Galateni 2:7
Asa ca esti bata la cultura si asta este clar ca altfel nu ai fi un murdar de legionar

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Maomau):

laughing.Penibil.Baa,nu te mai baga daca nu esti crestin.Marcu era discipolul lui Petru.Saul(Pavel) s-a cait amarnic si a fost iertat.A aruncat cu petr si in Sf.Stefan ca acesta sa ajunja in Rai(acesta a vazut Raiul Deschizandu-se).la Dumnezeu totul are scop."Saule, Saule.De ce ma prigonesti? ".

| ManStrong a răspuns:

Biserica este Imperiul roman iar capul bisericii Ap Pavel spune ca este Satan care se preface in inger de lumina ca sa insele daca ar fi cu putinta pe cei alesi.Adica pe mine de ex.

| Funditza88 a răspuns:

Nu pune astfel de intrebari caci este pacat, tu ai credinta in Dumnezeu si vei ajunge acolo unde trebuie! Roaga-te la Dumnezeu pentru pacatele ce le faci zi de zi si lasa lacrimile parerii de rau pentru pacatele facute si asa te vei mantui.