| TrăieşteClipa a întrebat:

In ce limba erau scrise Tablele Legii?

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ebraica veche.

| TrăieşteClipa explică (pentru Salontanul):

Ebraica arhaica a aparut prin sec X-IX ien.
Moise a primit legile cu cel putin 400-500 de ani inainte.

| Salontanul a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Ebraica (עברית) este o limbă semitică - parte din familia de limbi afro-asiatice (hamito-semitice) - vorbită de peste șapte milioane de oameni în Israel și folosită ca limbă rituală și de studii religioase în comunitățile evreiești din lume. În Israel este una din cele două limbi de stat: ebraica, majoritară și araba, minoritară. Limba ebraică este considerată „limba sfântă", atât a religiei iudaice, cât și a creștinismului, ca limbă a Vechiului Testament.
La origine a fost probabil un dialect canaanit, înrudit cu limba feniciana și aflat în uzul triburilor israelite antice. In Biblie apare sub numele de "limba din Canaan" sau din Iudeea (yehudit = iudee ). Poate ca a primit in acel dialect. Dar daca este la originea ebraicii si nu-i stim denumirea, zicem ca-i tot ebraica.

| TrăieşteClipa explică (pentru Salontanul):

Raspunsul corect la aceasta intrebare poate rezolva multe asa zise mistere.
Moise cu siguranta stia sa scrie si sa citeasca limba egiptenilor, iar evreii au invatat ceva egipteana in 420 de ani de sclavie.Raducioiu a uitat sa vorbeasca romaneste dupa 3 luni de Italia.
Evreii au tot interesul sa-si ascunda originea egipteana.

| Idkidk a răspuns:

Ebraică veche.

| TrăieşteClipa explică (pentru Idkidk):

Limba ebraica inca nu aparuse. Abia dupa 500 de ani au aparut primele scrieri in ebraica arhaica.
Moise era egiptean.

Răspuns utilizator avertizat
| Mașka98 a răspuns:

Ebraica

| TrăieşteClipa explică (pentru Mașka98):

Ebraica arhaica a aparut la 500 de ani dupa moartea lui Moise.
Moise a fost crescut de familia regala deci vorbea egipteana.
La fel si sclavii dupa 420 de ani nu cred ca a mai ramas ceva original din limba si cultura lor.
Unii spun ca nu erau sclavi.
Dupa anumiti cercetatori erau egipteni cu orientari religioase diferite.