| OctavianDanielMaria a întrebat:

In ce zi a facut Dumnezeu galaxia noastra si celelalte galaxii+celelalte planete?

19 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"a facut Dumnezeu galaxia noastra"

știi tu asta?

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Intrebam și eu că nu mi-e clar...

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Spuneam:

Intrebam și eu că nu mi-e clar... ție ți-e? Sau poate ne luminează cineva?

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Nu scrie in biblie ca... "

- habar n-am, spune-mi tu

| minrest a răspuns:

Comform Bibliei, in a patra zi, iar Pamantul, in prima zi. Sa imi spuna si mie cineva cum statea Pamantul, in neant, fara gravitatia soarelui, planetelor, stelelor, galaxiei. OK! Pentru denominatiile mari protestante si catolici, nu e o problema, ei accepta evolutia, Big Bang-ul, stiinta in general. Dar ortodocsii fanatici si pocaitii, aka neoprotestantii, trebuie sa creada ca Pamantul a stat fara Univers patru zile; nu au ce sa faca. Inghit ei si broasca asta, ca doar nu e singura!

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca e atotputernic, nu face lucruri fara rost, sa creeze un echilibru fizic al corpurilor ceresti bazat pe gravitatie, dar sa tina Pamantul intr-un punct fix prin alte mijloace, ere intregi, timp in care mai face si fotosinteza in fiecare planta, fara lumina solara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

7 zile e doar un termen metaforic.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Termenul zi folosit in Biblie nu semnifica o zi obisnuită cum avem noi in prezent o zi de 24 de ore, ci termenul zi se referă la o anumita perioada un timp, deci Dumnezeu nu a facut lumea intr o zi, a durat un timp pana a fost facuta lumea.

Răspuns utilizator avertizat
| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Atunci crezi tu ce vrei.

Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns:

Posibil sa le fi creat apoi...nu stie nimeni asta cu exactitate. Daca pe noi ne-a creat in sapte zile, asta nu inseamna ca in prima zi nu exista nimic, posibil sa mai fi fost ceva planete, galaxii etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Whateverrr a răspuns:

Eu zic ca nu e relevant happy