| Mădă0611 a întrebat:

In comparatie cu Pamantul, cum credeti sau cum vreti sa fie raiul?

11 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Cred ca nu este un loc pe o structura materiala, ci o stare pe un suport de natura asemanatoare cu cea a luminii.

| Mădă0611 explică (pentru costis):

Stare sufleteasca.

| RAY a răspuns:

Dupa ce mori e imposibil sa poti exista sub vreo forma dar in fine as vrea sa calatoresc in toata lumea si in tot universul asta minunat

| sublime89 a răspuns:

Toate lucrurile bune de pe Pamant adunate la un loc inseamna raiul pentru crestini. Poate si multiplicate de cateva ori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o sa poata nimeni sa-ti ofere o descriere clara. Toate descrierile sunt cum ar vrea crestinii sa creada ca o sa fie raiul motiv pentru care o sa primesti niste descrieri fie foarte vagi, fie foarte diferite.

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Ideea era ca raiul e aici. Daca si-l imagineaza cu flori, copaci infloriti, fructe, legume, munti, dealuri (cutremure), animale pufoase si dragalase, oameni dragi, toate astea exista din cauza, sau mai exact, datorita suferintei si mortii. Daca n-ar exista moartea, n-ar exista suferinta, n-ar fi nevoie de adaptare si reproducere. Rautatea e doar un mecanism de aparare, de cei din jur si de propriul organism. Daca iti lipseste ceva, te doare, trebuie sa faci cumva rost de ce iti lipseste, si o sa actionezi asa cum ai invatat.

| dragos38 a răspuns:

Buna,cum am vrea sa fie raiul? raiul sau iadul este doar in imaginatia noastra, cum va fi dincolo, toata lumea spera sa fie mai bine fara razboaie,crime,violuri,furturi, torturi, e.t.c. raiul ala despre care se pomeneste in biblie, probabil este un alt univers,, bine inteles nu material sau cine stie, si asa oamenii de stiinta fie ei atei credinciosi sau liber cugetatori, spun ca exista multi-universuri, dar daca omenirea nu gaseste o cale de a migra spre o alta planeta, Marte, si asa se tot zice ca vor sa colonizeze acea planeta, s-ar putea sa se trezeasca toata populatia pamantului in rai.Stephan Hawking a pus ca, cam intr-o mie de ani pe pamant viata va deveni insuportabila.

| Mădă0611 explică (pentru dragos38):

Oricate universuri ar exista, si orice alte legi ar avea, daca viata inseamna reciclarea materiei, o sa existe suferinta, deci razboaie, crime, violuri, furturi, torturi etc.

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

Asta e,oricum eu ma indoiesc ca in toate universurile infinite exista razboaie,violuri, torturi, minciuni e.t.c. dar poate ca omul deocamdata asta merita, dupa comportamentul pe care il avem fata de viata, adica ma refer la poluare, defrisari, vanarea animalelor, da ce ar dori omul sa-i ofere viata miere si lapte laughing hm nu prea meritam, nu e exclus ca in viata viitoare sa fie la fel ca asta de aici sau poate mai dura, cu legi mai dure, si daca exista si viata imateriala adica sa ramana doar corpul enregetic probabil acolo va fi o viata traita in armonie. dar pana acolo mai este, pana ajungem acolo ne manca sfintii.

| SG1995 a răspuns (pentru dragos38):

Ce într-o mie, dacă ne mai reproducem așa haotic nemai trebuie maxim o sută.

| Florin9955 a răspuns:

Raiul, asa cum vom vedea, nu este doar ceva ce a existat inainte de cadere; el exista chiar si acum, fiind vizitat de unii oameni inca traitori pe pamant; si este, de asemenea (intr-o forma oarecum diferita), telul intregii noastre vieti pamantesti -fericita stare la care ne straduim a ne reintoarce, cu care ne vom desfata in toata plinatatea (daca ne vom afla printre cei mantuiti) la sfarsitul lumii acesteia cazute.