| IntrebariIntrebatoare a întrebat:

"În unele state blasfemia este o infracțiune, de exemplu capitolul 272 din General Laws ale statului Massachusetts, prevede pentru jignirea lui Dumnezeu, Isus Hristos sau Duhului Sfânt o pedeapsă de până la un an de închisoare sau o amendă de până la USD 100, după care se pot impune condiții de bună comportare." Si musulmanii fac la fel.
Credeti ca ar trebui sa impunem si in Romania o astfel de lege? Asa am putea sa scapam de cei ce blasfemeaza cele sfinte!

Răspuns Câştigător
| Woodenpints91 a răspuns:

Păi,dacă s-ar da o lege care să apere religia,ar trebui să se dea una care să apere TOATE religiile. Deci,dacă eu îmi fac o religie, şi mă pun pe mine zeul suprem, OmniWooden...etc,iar tu mă înjuri, plăteşti amendă şi faci închisoare pentru că te-ai luat de cele sfinte, adică de mine. Aşa ar fi cel mai corect.

8 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Mama, cate amenzi as avea pana acum...

| doctorandus a răspuns:

Prevederea respectiva poate fi oricand declarata neconstitutionala, deoarece Amendamentul I la Constitutia SUA protejeaza dreptul la libera exprimare.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Încă, oficial, nu suntem colonie, a SUA, și nu avem obligația să copiem, chiar toate cretinismele din SUA.

| Thunder a răspuns:

Daca blasfemiez eu cele sfinte tu si ceilalti ca tine nu mai puteti dormi noaptea? Capra vecinului trebuie lasata in treaba ei, dar cine nu e ca mine insemna ca e impotriva mea, nu? Treziti-va o data.nimeni nu are aceleasi pareri ca cel de langa el. Eu stau foarte bine in banca mea fara sa ma gandesc la ce invart ceilalti oameni.

Răspuns utilizator avertizat
Răspuns utilizator avertizat
| PureEvill a răspuns:

Dace se introduce ceea ce vrei tu diminueaza statutul de libera exprimare corect? fiecare e liber sa zica ce vrea este o tara libera,pentru asta au murit unii. Unii sunt credinciosi altii atei, nu poti impune ceva cu forta unei persoane, ce sa faca si ce sa nu happy

Întrebări similare