| IntrebariIntrebatoare a întrebat:

"În unele state blasfemia este o infracțiune, de exemplu capitolul 272 din General Laws ale statului Massachusetts, prevede pentru jignirea lui Dumnezeu, Isus Hristos sau Duhului Sfânt o pedeapsă de până la un an de închisoare sau o amendă de până la USD 100, după care se pot impune condiții de bună comportare." Si musulmanii fac la fel.
Credeti ca ar trebui sa impunem si in Romania o astfel de lege? Asa am putea sa scapam de cei ce blasfemeaza cele sfinte!

Răspuns Câştigător
| Woodenpints91 a răspuns:

Păi,dacă s-ar da o lege care să apere religia,ar trebui să se dea una care să apere TOATE religiile. Deci,dacă eu îmi fac o religie, şi mă pun pe mine zeul suprem, OmniWooden...etc,iar tu mă înjuri, plăteşti amendă şi faci închisoare pentru că te-ai luat de cele sfinte, adică de mine. Aşa ar fi cel mai corect.

8 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Mama, cate amenzi as avea pana acum...

| doctorandus a răspuns:

Prevederea respectiva poate fi oricand declarata neconstitutionala, deoarece Amendamentul I la Constitutia SUA protejeaza dreptul la libera exprimare.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Încă, oficial, nu suntem colonie, a SUA, și nu avem obligația să copiem, chiar toate cretinismele din SUA.

| Thunder a răspuns:

Daca blasfemiez eu cele sfinte tu si ceilalti ca tine nu mai puteti dormi noaptea? Capra vecinului trebuie lasata in treaba ei, dar cine nu e ca mine insemna ca e impotriva mea, nu? Treziti-va o data.nimeni nu are aceleasi pareri ca cel de langa el. Eu stau foarte bine in banca mea fara sa ma gandesc la ce invart ceilalti oameni.

Răspuns utilizator avertizat
| PureEvill a răspuns:

Dace se introduce ceea ce vrei tu diminueaza statutul de libera exprimare corect? fiecare e liber sa zica ce vrea este o tara libera,pentru asta au murit unii. Unii sunt credinciosi altii atei, nu poti impune ceva cu forta unei persoane, ce sa faca si ce sa nu happy