| Ekcstsy a întrebat:

In unele state inca se mai practica pedeapsa cu moartea. Cel care sa zicem trage maneta si induce curentul in scaunul electric sau face injectia letala nu este incadrat la omucidere, chiar daca asta este slujba lui?

Răspuns Câştigător
| cosmin1211 a răspuns:

Pai altceva nu stiu ce sa iti mai zic, nu stiu exact cazurile in care se incadreaza omuciderea, dar fiindca asta e slujba lor si lucreaza pentru stat nu este incadrata in omucidere.

11 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

''Munca sfinţeşte locul'', da in cazul acestei ''meserii'' nu mai stiu ce sa ziclaughing

Răspuns utilizator avertizat
| cosmin1211 a răspuns:

Din moment ce nu o face din motive personale ci din ordin direct de la un superior, si omul ce moare este pedepsit cateodata pe drept alta data nu(nu intram in discutia asta) cred ca e in regula.

| Ekcstsy explică (pentru cosmin1211):

Da ok este ordin dat de un superior si cel care o face doar urmeaza un ordin dar... inseamna ca acel care a dat ordinul sa fie considerat complice sau criminal?

| cosmin1211 a răspuns (pentru Ekcstsy):

Cel care da ordinul e si el fortat de imprejurari sa dea ordinul...

| Ekcstsy explică (pentru cosmin1211):

Pai daca e sa o luam pe cale ierarhica este de vina guvernul care a instaurat pedeapsa capitala?

| cosmin1211 a răspuns (pentru Ekcstsy):

Daca ar fi sa o ducem si mai in extrem sunt de vina oamenii care au facut ca guvernul sa instaureze pedeapsa capitala, adica infractorii. Deci e teoretic s-ar omori singuri.

| Ekcstsy explică (pentru cosmin1211):

Pfff o dam in politica putin cate putin laughing)

| Ekcstsy explică (pentru cosmin1211):

Meriti o funda pentru interesul acordat happy

| cosmin1211 a răspuns (pentru Ekcstsy):

Pai altceva nu stiu ce sa iti mai zic, nu stiu exact cazurile in care se incadreaza omuciderea, dar fiindca asta e slujba lor si lucreaza pentru stat nu este incadrata in omucidere.