| Ghost99 a întrebat:

in ce state americane se aplica pedeapsa cu moartea?

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

Citeste aici, si vei afla! Si chiar daca in total sunt 36, cel putin vei avea cunostinta de 24 dintre ele, caci nu le mentioneaza pe toate:
http://www.ziarulromaniamare.ro/742/pedeapsa-cu-moartea-in-sua.html

2 răspunsuri:
| fuzzer a răspuns:

Pedeapsa cu moartea este uciderea prevăzută prin lege a unui om ca pedeapsă pentru o crimă, pentru care a fost găsit vinovat. De obicei este precedată de un proces judiciar, care se termină cu o sentință de condamnare la moarte. Aceasta este pusă în aplicare prin execuție.

Pedeapsa capitala in SUA:Statul Maryland, statul Connecticut (nord-est).

Răspuns utilizator avertizat