| IvanMihai a întrebat:

Inca indecis daca exista sau nu Dumnezeu...
Orice informatii pentru a ma decide ar fi utile.
Deci pana la urma exista sau nu Dumnezeu?

21 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Cum vrei tu. Exista, nu exista, important e sa nu iti vina sa te scuipi in ochi dimineata cind te uiti in oglinda.

| danay72 a răspuns:

Un studiu atent al Bibliei si a creatiei pot ajuta o persoana sa se convingă de existenta lui Dumnezeu.

| milan9 a răspuns:

Cu alte cuvinte tu vrei să te întrebi care este probabilitatea apariţiei vieţii în mod accidental, spontan, în afara influenţei unui,, Creator"?

- Mai mulţi biologi au estimat că pentru obţinerea până şi a celor mai mici fiinţe vii (virusuri, bacterii), sunt necesare 445 de unităţi de aminoacizi, de cca. 20 de tipuri diferite. Dintre aceste tipuri de aminoacizi doar glucina nu are o structură asimetrică. Se estimează că ar ramâne 410 de unităţi de aminoacizi cu o structură asimetrică.

- Dacă se consideră că într-o trapă se află un amestec din toţi aminoacizii necesari din cele două tipuri (dextro şi levo) şi că probabilitatea de asociere este egală pentru ei, în vederea obţinerii unei legături corecte pentru realizarea unei proteine complexe, probabilitatea va fi de 1 din 2,, la puterea" 410, (s-a luat baza 2 pentru că sunt câte 2 cazuri şi anume dextro şi levo), adică de 1 din 10,, la puterea" 123!

- Este necesar să luăm în considerare faptul că fizicienii în prezent nu lucrează cu mărimi mai mari de 10,, la puterea" 40. De altfel, fizicienii au apreciat ca numarul de electroni în întregul univers cunoscut astazi ar fi de 10,, la puterea" 80.

- Astfel, câteva calcule simple pot demonstra faptul că probabilitatea apariţiei vieţii ÎN MOD ÎNTÂMPLĂTOR prin amestecul de aminoacizi, este foarte mică, practic imposibilă, chiar dacă s-ar considera vârsta universului de 30 miliarde de ani (ceea ce ar însemna 10,, la puterea" 18 secunde), sau după alte calcule - 13, 75 miliarde ani.

- Dacă s-ar considera că pe pământ, în mai multe zone ale sale, ar fi existat (în mod foarte optimist) un milion de locuri în care s-ar fi efectuat câte 10 încercări de aranjare pe secundă a tuturor celor 410 structuri de aminoacizi simultan (!), totuşi, probabilitatea de a se forma în mod haotic înlănţuirea corectă ar fi de 1 din 10,, la puterea" 98, deci cu foarte mult peste „exponentul de 40" admis ca limită numerică de discuţie de către fizicieni! Deci şansa de apariţie în mod întâmplător, spontan a vieţii, este infimă, practic nu există!

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Ce legatura are raspunsul tau cu ce a cerut el?

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

Si faptul ca teoria generarii spontane e falsa inseamna ca Dumnezeu exista?

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"- Mai mulţi biologi au estimat că..."

Ne spui si cine sunt acei "multi biologi" si unde un afirmat asta? Daca sunt asa multi ma gandesc ca nu e greu sa ne prezinti vreo 3-4 carti, tratate sau altceva in care se afirma asta, nu?
Sper ca nu vii cu "lucrari stiintifice" de genul celor comandate de biserica rusa in care niste "oameni de stiinta" au afirmat ca agheazma e altceva decat apa chioara...

| Holiday a răspuns:

Spiridusul in forma prezentata de Biblie evident nu exista, chiar crezi ca cineva care ar avea capacitatea sa creeze ce zic astia ar putea fi atat de retardat incat sa debiteze toate anomaliile alea?!?
Pana la urma, lasand la o parte evidentele aberatii cuprinse in poveste, e de bun simt ca un spiridus de genul asta sa fie considerat doar ceea ce si este de fapt, adica o inventie pentru creduli.

| Inception a răspuns (pentru Holiday):

Vino cu dovezi, nu cu vorbe goale.

| AvalohAlyn a răspuns:

Citeste articolele urmatoare si te vei convinge putin ca exista un Creator, Dumnezeu.

http://www.everystudent.ro/exista/

http://www.everystudent.ro/dincolo/

Numai bine.

| sublime89 a răspuns:

Daca vorbesti despre D-zeul din crestinism, atunci e clar ca nu are cum sa existe, daca tinem cont de ultimii 500 de ani in care descoperirile stiintifice au contrazis toate pe rand biblia. Iar crestinii cred ca biblia e cuvantul domnului, deci el nu are cum sa comita erori, pentru ca e atotstiutor si atotputernic si tot. Dar dovezile ne arata ca biblia e plina de erori legate de lumea in care traim, si nu doar erori, dar si crime, violuri, sclavie etc. Incalcari grave ale drepturilor omului facute tocmai de d-zeu direct, sau la ordinul lui. Iar despre descoperirile stiintifice, practic toate vin impotriva bibliei. Faptul ca Pamantul e rotund, ca se invarte in jurul Soarelui, ca Universul are miliarde de ani, si nu doar cateva mii, ca omul e o primata si a evoluat din animale, si ca speciile n-au avut nevoie de un creator, ci au evoluat de-a lungul milioanelor de ani. De asemenea, intregul nostru sistem solar s-a format, si nu a fost creat. Traim in era spatiala in care suntem martorii formarii stelelor si a planetelor, si descoperim galaxii mai indepartate decat am fi visat vreodata. In biblie scrie ca stelele pot cadea pe Pamant, si asta arata ca nu stiau absolut nimic despre Univers. Cand comparam biblia cu stiinta moderna, de parca prima a fost scrisa de un copil de gradinita. Practic nimic ce scrie in biblie despre univers si oameni nu sta in picioare in fata descoperirilor moderne.

| mentholinks a răspuns:

Pe mine cel mai mult m-au convins ca exista, cuvintele lui Isus. Chiar n-are niciun sens sa inventeze sau sa minta cineva asa ceva.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Cel biblic nu a existat nicidata.
Elohim (este la plural)apare scris de 2500 de ori in Biblie si inseamna orice in afara de Dumnezeu.
Stiinta este inca la inceput de drum si nu este in stare sa explice multe fenomene asa zise paranormale.

| suffarstar a răspuns:

Nu ai cum sa demonstrezi. Trebuie sa cauti tu prin diferite metode.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti dovedi ca exista sau nu exista Dumnezeu happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu exista. El s-a revelat prin Domnul nostru Iisus Hristos, Fiul Sau Unul-Nascut, "Cel ce este peste toate Dumnezeu, binecuvantat in veci", cum spune Apostolul Pavel in Epistola catre Romani 9:5.
Este o realitate ca Hristos a inviat. Nu stim numai din Biblie, ci si din izvoare istorice necrestine. Iosif Flaviu, un istoric evreu necrestin, afirma clar in "Antichitatile iudaice" ca Iisus Hristos a inviat.
Si daca Hristos a inviat, credinta noastra nu este desarta si are sens sa credem in Dumnezeu.
Cine crede in Hristos, crede in Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa existe un dumnezeu. la cati oameni mor din accidente, la cati copii sunt maltratati de propria familie, trebuie sa existe acolo sus cineva care nu da 2 bani pe omenire

| Chimied a răspuns:

Tu trebuie sa te convingi daca El exista sau nu!

| Inception a răspuns:

Dumnezeu se simte nu se vede, mai ales în momentele de criza din viata fiecăruia dintre noi.

| DJSpook1 a răspuns:

Uite sa-ti spun raspunsul meu, Dumnezeu exista dar nu cum este in biblia, biblia da, este inspirata de Dumnezeu dar a fost schimbata de oameni rai, cand vom muri nu vom ajunge in iad, acest Dumnezeu nu ne va judeca, biblia a fost schimbata de oameni care vor sa manipuleze populatia!

| Ghidushu a răspuns:

Ca informatie ai biblia si celelalte scrieri.

Sti ca exista dumnezeu doar dacă il simti. eu l-am simtit, iti da o stare de pace si de liniste si m-a ajutat in momente grele.

Sti ca exista dumnezeu pentru ca el a creat tot. e imposibil ca totul sa fi evoluat pentru ca daca ar fi fost asa ar trebui si in ziua de azi sa evolueze lumea sau sa apara alt gen de animale sau sa ecolueze unele in altele

cheama-l pe dumnezeu in viata ta, la nevoie si ai sa vezi ca totul se va termina cu bine si ca simti ca dumnezeu te-a binecuvantat

| iasminamaria9 a răspuns:

Cum Poți întreba așa ceva?! Bineînțeles ca exista! Nu îți trebuie dovezi sa crezi in el! Bibila, omul, pământul, animalele, natura! Toate au creator!