| verdeinfață a întrebat:

Indiferent de timp,spatiu sau motiv,credeti cu tarie ca acestea pot fi descrieri,comportamente, sau indemnuri, a ceea ce numim Divinitatea universala?
http://www.youtube.com/watch?v=dfK2E5MipeY
Sau de fapt sunt descrieri a unor salbatici evrei care atat stiau la aceea vreme,si din pacate aceste,, teorii" despre Divin s-au inoculat si astazi!?

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu exista din totdeauna nu a fost creat de oameni.

| RAY a răspuns:

Eu nu cred ca din nimic nu au aparut zeii care au creat ceva

| CinevaNou a răspuns (pentru RAY):

Eu chiar nu cred ca din nimic nu au aparut nonzeii care nu au creat ceva.

| anonimg a răspuns:

Nu sunt aici ca sa iau apararea lui Dumnezeu. Daca sunt aici este ca sa ii ajut pe oameni; sa ii ajut sa inteleaga caracterul Sau -ca Dumnezeu nu doreste raul acelora care i-a creat dupa chipul si asemanarea Sa. Niciodata. Un parinte poate sa fie destul de neglijent cu copilul sau; dar Dumnezeu spune astfel:
"Poate o femeie sa uite copilul pe care-l alapteaza si sa n-aiba mila de rodul pantecelui ei? Dar chiar daca l-ar uita, totusi Eu nu te voi uita cu niciun chip:
Iata ca te-am sapat pe mainile Mele..." (Isaia.49:15,16)
Cu adevarat este in natura noastra inca de la nastere acest spirit de rebeliune impotriva lui Dumnezeu. Este normal acest lucru. Si eu l-am avut si cred ca toti oamenii. Si l-au avut si aceia care vor fi mantuiti, dar care acum au fost eliberati de el.
Pana acum spuneam mereu ca este de datoria omului ca sa cerceteze si sa cunoasca cum stau lucrurile cu privire la cele spirituale -de ce traim, de ce ne-am nascut si incotro ne ducem; ce este dincolo de moarte, s.a.m.d. Dar acum spun ca este o obligatie. Suntem obligati sa nu ramanem indiferenti fata de existenta noastra si de tot ce este legat de Dumnezeu. Si dupa cum nu exista pe pamant om care sa nu aiba raspunderi, tot in felul acesta fiecare om care s-a nascut va fi tras la raspundere de felul cum a trait.
Fiecaruia dintre noi, Dumnezeu ne-a invatat cum sa traim si ne-a pus la indemana si tot ceea ce avem nevoie ca sa traim. Iar daca cineva se crede dezavantajat intr-un fel sau altul -de Dumnezeu-, atunci sa priveasca la aceia care sunt mai dezavantajati decat el.
Dar oare Hristos a murit in zadar? Pentru El a murit? Oare nu pentru noi ca sa putem avea din nou viata vesnica? Chiar daca omul nu intelege toate lucrurile, asta nu inseamna ca trebuie sa le nesocoteasca pe cele care le intelege.
Privesc la adolescenti, la tineri si zic: ei n-au facut nimic -. Mamele lor i-a purtat in pantece, si ele s-au chinuit cu ei sa-i nasca. Parintii lor s-au ostenit sa aiba adapost, hrana si imbracaminte. Niciunul dintre tineri nu a adus ceva in casa. Si cu toate acestea tot ei se plang de atatea lipsuri. Ce cere parintii de la acesti tineri? Doar recunostinta. Nimic altceva.
La fel stau lucrurile si intre Dumnezeu si oameni -care sunt copii Lui:
"Acum, [...] ce alta cere de la tine Domnul Dumnezeul tau, decat sa te temi de Domnul Dumnezeul tau, sa umbli in toate caile Lui, sa iubesti si sa slujesti Domnului Dumnezeului tau din toata inima ta si din tot sufletul tau,
sa pazesti poruncile Domnului si legile Lui pe care ti le dau astazi, ca sa fii fericit?" (Deuteronom.10:12,13)
"Ti s-a aratat, omule, ce este bine, si ce alta cere Domnul de la tine decat sa faci dreptate, sa iubesti mila si sa umbli smerit cu Dumnezeul tau?" (Mica.6:8)
Familia de pe pamant trebuia sa fie o umbra a relatiei dintre Tatal ceresc si a copiilor Lui. Adevarata fericire se gaseste doar in sanul familiei. Dar pentru ca parintii au trait ca si cum Dumnezeu nu ar exista, de aceea exista atata suferinta in familii... Parintii trebuiau ei insisi sa Il cunoasca pe Dumnezeu, sa aiba o relatie cu El, si astfel la randul lor sa Il faca cunoscut si copiilor lor. Dar copii acestia calca cu incapatanare pe urmele parintilor lor; ei nu sunt mai buni decat parintii lor, si refuza sa fie mai buni. Omul niciodata nu poate sa fie fericit atata timp cat Il tine pe Dumnezeu la distanta. Cu toata vrajmasia si ura noastra impotriva Lui, Dumnezeu are indelunga rabdare cu noi, ca, macar in al 12-lea ceas sa ne venim in fire, sa ne intoarcem spre El si sa ne recunoastem inaintea Lui umblarea noastra ratacita.
"Dar Dumnezeu Isi arata dragostea fata de noi prin faptul ca, pe cand eram noi inca pacatosi, Hristos a murit pentru noi." (Romani.5:8) Hristos a murit pentru noi pe cand ii eram vrajmasi. El a murit ca sa traim impacati cu Dumnezeu. Sa nu refuzam impacarea cu El!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Numai sectantii iau 2 versete si le rastalmacesc cum vor ei, citeste tot contextul si va avea o logica; sunt niste nimicuri adevarata mancare pentru atei aceste reportaje

| sublime89 a răspuns:

Si "divinitatea" ta universala e inspirata din zei obisnuiti. Si zeii obisnuiti au fost probabil inventati de oameni care aveau acelasi obicei de personificare a naturii, si a intregului univers. Inainte de a personifica universul trebuie sa-l intelegi. Inainte de a spune ca exista o divinitate trebuie sa o afli si sa-i dovedesti existenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Niciodata ura nu pune capat urii ci doar iubirea."

Mai ai multa cale de strabatut pana la iluminare, mr Navarre!

rolling on the floor

| verdeinfață explică (pentru anonim_4396):

Daniel1492
Bine ai punctat!
Atunci de ce IAHWE, nu a pus capat urii cu iubire?
DE CE?
http://www.youtube.com/watch?v=_6qqGo-wmdk
Mai ai multa cale de strabatut pana la iluminare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vreau sa discut despre asta, dar tot ce pot spune este ca exista un singur Dumnezeu care a creat totul. Nu exista mai multi zei si nici nu au existat vreodata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceste teorii s-au inoculat si astazi? pai sa vii sa-mi iei melul la tranta dupa ce voi taia porcul si voi papa tochitura.cat despre jertfe vechiul testament si noul testament, mai studieste si tu si despre divinitatea universala, caci este scris; viata vesnica este aceasta, ca omul sa ADUNE CUNOSTINTA despre tine si despre cel pe care tu l-ai trimes.CUNOSTINTA ma verzatura.adica stiinta nu nestiinta.

| verdeinfață explică (pentru anonim_4396):

Da! Bineinteles ca aceste teorii s-au inoculat si astazi.
Numai ca imbuibatii de popi citesc prostimii din cartile lor aurite, aceste baliverne!
Extrag numai ce doresc barba lor, si le inoculeaza prostimii,, ideea''de Dumnezeu, dar de fapt este vorba tot de zeii descrisi in biblie care se desfatau cu sange de animale si carne arsă ( jertfe )