| pacatosulBogdan a întrebat:

Intre Inaltarea Domnului Iisus Hristos si Pogorarea Duhului Sfant, se schimba tipicul de rugaciune ortodoxa de pana acum? Ma refer la rugaciunile incepatoare. Rostim tot Troparul Invierii si apoi Trisaghionul si celelalte rugaciuni?

Răspuns Câştigător
| Zosima123 a răspuns:

Zici In locul Rugăciunii "Împarte Ceresc", "Slava Ție Dumnezeul nostru Slavă Ție", de 3 ori. Apoi continui cu Sfinte Dumnezeule..., Și celelalte Rugăciuni

| pacatosulBogdan explică (pentru Zosima123):

Mulțumesc! Doamne-ajută!

3 răspunsuri:
| SmaraldAlbastru a răspuns:

Rostești ce vrei și când vrei, cât timp o faci din suflet.
Nu aceste tipare te vor înălța spiritual, ci modul în care alegi să faci rugăciunea.

| pacatosulBogdan explică (pentru SmaraldAlbastru):

Randuiala rugaciunii este importanta, deoarece trebuie sa fie intru adevar, asa cum ne invata Biblia: "Aproape este Domnul de toti cei ce-L cheama pe El, de toti cei ce-L cheama pe El intru adevar." - Psalmul 144, 18.
Si sfintii Apostoli L-au rugat pe Hristos, ca sa-i invete cum sa se roage. -Luca 11:1
Iar Sfantul Apostol Pavel ne invata ca numai cel care se lupta dupa reguli, ia cununa. -2 Timotei 2:5