| remus1007 a întrebat:

Intreb din nou pentru voi fanaticii religiosi, si pentru cei cu copy-paste, si pentru cei care dau citate si sunt incapabili sa aiba pareri personale: de ce c@c@t raspundeti la intrebari cu cifre? : 1:2, 2,13 13,5:11,4? credeti ca cifrele sunt argumente, sau ceva? nu ma intereseaza ce a spus ioan sau matei sau mihai sau osama binladen! ma intereseaza parerea ta! daca esti atat de dobitoc si nu ai o parere personala, de ce imi raspunzi cu 5:3?

30 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De unde vrei sa scoata ei pareri personale? Daca ar avea un pic de logica, asa de bun simt nu ar mai fi fanatici

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns:

E trimitere catre diferite versete. Avand in vedere ca ei au de respectat niste legi sau de transmis niste mesaje, e obligatoriu sa dea sursa, asa cum daca esti politist si cineva incalca o lege, esti obligat sa-i spui ce a gresit si ai nevoie de ceva oficial, legislatia. Parerile personale sunt completare, ca la power point, bine, daca ai chef, timp sau cunostinte.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Mădă0611):

Ah.Te iubesc.Pentru raspunslaughing

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru remus1007):

O sa trebuiasca sa devii raw sa poti face atata treaba.
Ti-am dat exemplul cu politistul, unul la mintea cocosului. Daca vine nenea si iti zice ca ai incalcat o lege si isi spune parerea, faci scandal ca nu te intereseaza parerea lui, ci legea. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca mai remus,cuvantul lui Dumnezeu care este adivarat neincapand minciuna in el, este raspunsul direct la intrebarea ta, acest cuvant BIBLIA fiind temelia pe care orice om ar trebui sa construiasca a lui casa, casatorie, viata si in special crestinii.este dat exemplul casei construita pe nisip{parerile personale}pe care o bat vanturile, val; urile si o darama risipindo si casa construita pe stanca,{principiile morale}pe care o bat ploile valurilemfurtunile, dar ea ramane sus.de aia.mergi la un tribunal sa vezi daca aia te judeca dupa parerile pesonale? sa vezi acolo legea 5din anul82, punctul 3 alineatul8 si tot asa.astea sant trimiteri in cuvant de genul, cartea, pagina, capitolul si versetul.

| Chimied a răspuns:

Remus, nu poti sa-ti dai cu parerea (cum dai cu zarul) cand e vorba de credinta/biserica sau probleme legate de acestea. Asa ca iti aducem argumente din Sf. Scriptura, ca ea nu minte, nu se contrazice si in ea gasim DOAR adevar. Cum nu poti juca table fara zaruri, nici asa nu poti sa-ti dai cu parerea despre credinta fara Sf. Scriptura.

Răspuns utilizator avertizat
| Chimied a răspuns (pentru remus1007):

Eu vorbeam strict de credinta. Tot ce este scris in Sf. Scriptura este adevarat. Nu prea poti sa-ti dai cu parerea cum este Dumnezeu deoarece Sf. Scriptura ne spune cum este El. Ieri ti-am raspuns la intrebarea legata de Sf. Treime pentru ca tu ti-ai dat cu parerea. De ce iti dai cu parerea intr-un domeniu in care nu ai cateva informatii de baza? Nu poti sa-ti dai cu parerea de ce nu porneste motorul masinii cand tu esti ceasornicar.

Răspuns utilizator avertizat
| Chimied a răspuns (pentru remus1007):

Parere despre?
Pai daca toate lucrurile sunt descrise asa cum sunt, eu la ce sa-mi mai dau cu parerea? Asa, sa ma aflu si eu in treaba?

Răspuns utilizator avertizat
| Chimied a răspuns (pentru remus1007):

Opinie : Categoria religie s-a transformat in ateism si argumente ca Dumnezeu nu exista. Incheiem conversatia ca si-a cam pierdut rostul. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Chimied a răspuns (pentru remus1007):

Cu toate ca nu e una buna, sau placuta tie.winking

Răspuns utilizator avertizat
| NGheorghe a răspuns (pentru Chimied):

"din Sf. Scriptura, ca ea nu minte"... doar ca partea proasta este ca nimeni nu o mai are... nu exista originalele, ci doar copii gresite dupa alte copii gresite ale altor copii gresite.

https://www.youtube.com/watch?v=OvhBWRNRbKo&feature=youtu.be&t=298

Asa ca nu te da tare... ai multe de selectat ca sa ramai cu ceva bun din "SF Scriptura"

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru remus1007):

Am explicat destul de clar, pe intelesul tuturor, nu vad unde-i buba.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Chimied):

Vad ca asculti Cedry2k. Imi pare rau ca il asculti.

| CleoNd66 a răspuns:

Știi...
Am ajuns la concluzia că tu nu crezi în Dumnezeu.
Am dreptate?

Răspuns utilizator avertizat
| aurelian14 a răspuns:

5. Aşa să faceţi slujba în locaşul sfânt şi la jertfelnic, şi nu va mai veni mânia asupra fiilor lui Israel;
6. Că am ales din fiii lui Israel pe fraţii voştri, pe leviţi, şi vi i-am dat ca dar închinat Domnului, să facă slujbă la cortul adunării;
7. Iar tu şi fiii tăi să vă îndepliniţi preoţia voastră în toate cele ce ţin de jertfelnic şi ce se află înăuntru după perdea, şi să săvârşiţi slujbele darului vostru preoţesc, iar altul străin, de se va apropia, să fie omorât".
8. Zis-a Domnul către Aaron: "Iată Eu am dat în seama voastră pârga Mea din toate cele închinate Mie de fiii lui Israel: ţie ţi le-am dat acestea şi după tine fiilor tăi, pentru cinul vostru, pentru preoţia voastră, prin lege veşnică.
9. Iată ce este al tău din cele preasfinte, în afară de cele ce se dau focului: orice dar de pâine al lor, orice jertfă pentru păcat a lor şi orice jertfă pentru vină, ce-Mi aduc ei, aceste lucruri preasfinte să fie ale tale şi ale fiilor tăi.
10. Acestea să le mâncaţi în locul cel sfânt. Tu şi fiii tăi, toţi cei de parte bărbătească ai voştri pot să mănânce din ele. Cele sfinte să fie ale tale.
11. Şi iată ce să mai fie al vostru din darurile lor ridicate: toate darurile ridicate ale fiilor lui Israel şi toate darurile lor legănate ţi le-am dat ţie şi fiilor tăi şi fiicelor tale, care sunt cu tine, prin lege veşnică. Tot cel curat din casa ta poate să mănânce din acestea.
12. Toată pârga de untdelemn şi toată pârga de struguri şi pârga grâului lor, toate câte aduc ei Domnului, ţi le-am dat ţie.

Răspuns utilizator avertizat