| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare adresata baietilor! (va rog seriozitate) Sa presupunem urmatoarea situatie: fata cu care sunteti in relatie de o vreme a hotarat sa-si inceapa viata sexuala cu voi. Sa zicem ca ea e o fata mai cumintica de fel si credincioasa dar iubeste sexul. Dupa o vreme ea cedeaza sexului oral, anal, accepta tot felul de pozitii (adica incepe sa experimenteze vroind in aceeasi timp sa-i faca pe plac iubitului) insa chiar daca ii place ceea ce face o apasa constiinta. Simte ca face ceva rau, rusinos in fata lui Dumnezeu. Simte ca pacatuieste si ii cere iubitului sa nu mai faca sex pana la casatorie si ea se duce sa se spovedeasca vroind sa se lepede de pacatele care ii apasa constiinta. Voi baietilor cum ati reactiona? am auzit ca baietii se despart de fetele care refuza la un moment dat sa mai faca sex. E adevarat? voi ce-ati face intr-o asemenea situatie? i-ati da papucii sau ati astepta pana la casatorie? (mentionez ca fata il iubeste enorm si e doritoare de casatorie).

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Nu-mi permit să dau verdicte definitive, dar singura ei şansă alături de el este recuperarea totală a demnităţii în faţa lui, transformarea totala (atât de profundă încât să nu se recunoască nici pe ea însăşi) – deci o trasformare în bine (fără agresivitate, fără reproşuri târzii, fără precipitare)! Calmul (dmnitatea) şi empatia ei ar putea s-o recupereze în ochii lui din statutul de "victimă" (pe care el ştie că afăcut-o)...

Nu este garantat nimic, dar ea ar mai putea să-i mai dea lui încă o şansă (da, şi nu invers) DAR FĂRĂ NICI UN COMPROMIS al păcatului...

Pentru ca el să poată vedea în ea o demnitate pe care nu a intuit-o (cu siguranţă oricine are resurse să-şi regăsească acest calm), fără să se plângă, fără să se mai lase umilită o secundă! Altfel fata va suferi atât pentru despărţire cât şi pentru fiecare umilinţă în faţa lui...

13 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Putina istorie, logica si cultura generala ar putea solutiona usor problema aceasta "insolubila", paradoxul acesta existential: "Ce ai face?"
Dar cere de unde nu-i. In mintea unui incult, sau a unei inculte, toate aceste reguli umane ce au aparut relativ recent sunt imuabile si absolute. Pentru ei casatoria cu preoti la biserica este un lucru care se practica din "preistorie". Cum am spus, cateva notiuni de istorie ne-ar putea face sa intelegem cat de precare sunt toate aceste concepte umane, dupa care ne ghidam viata.

| milan9 a răspuns:

Fata ar fi putut intui faptul că prin păcat îşi va pierde atuurile în faţa lui din cel puţin trei motive:

1). Păcatul pătează relaţia, o umple de amintirile terifiante ale perversităţii, cu care nimeni nu se mândreşte! Nici măcar un libidinos ca el; Niciodată păcatul nu a stat la baza armoniei, iubirii şi respectului. Mai ales desfrânarea, mai ales relaţia alternativă soţului (aceea care lasă amintiri în "căminul conjugal" asemeni unor postere vechi ce rămân definitive – celălalt le va resimţi duredos mai devreme sau mai târziu, dar sigur într-o zi...)

2). Un băiat dacă e în stare să ceară unei fete ceea ce i-a cerut ei, înseamnă că nu vede în ea o relaţie de durată. Din secunda în care a cerut de la ea urâciunile perversiunii, din aceeaşi secundă a ştiut deplin că acel chip nu va putea fi privit ca un chip respectabil (dacă nu angelic) al persoanei iubite, al viitoarei soţii...

3). Fata se putea gândi că nu este la voia întâmplării faptul că pentru începerea vieţii intime, Dumnezeu a lăsat căsătoria şi nu altceva. Motivul este justificat prin consecinţe şi nu prin capricii...

| milan9 a răspuns:

Îmi pare rău că aceste rânduri vin acum şi nu s-au putut citi înaintea experienţei care poate s-a întâmplat cuiva, dar acea persoană trebuie să ridice fruntea sus şi să se bucure de existenţă, de iubirea şi iertarea lui Dumnezeu.

Ea are nevoie să se bucure de o persoană întelegatoare lângă ea, şi nu de un Demon care NU MERITĂ NICI UN REGRET, NICI O LACRIMĂ, pentru că ontologic ca baiat îţi spun, el a ştiut de la bun început ce face, cu ce consecinţe (ale deteriorării chipului celei căreia i-a spus "iubită"), si care va fi deznodamantul relaţiei.

"Fata" să-l lase pe libidinos, şi se va îndrăgosti după aceea de trei pe zi..., dar măcar va şti de cine happy. Asta de fapt e cea mai mare problemă: să ştii şi să-ţi găseşti puterea de a te opri din adularea incorectă a unei persoane, a unui viciu, etc...

| milan9 a răspuns:

Este necesar ca "fata" să se căsătorească, şi de-abia atunci, morala creştină dar şi atitudinea soţului faţă de ea vor fi etaloanele după care "ceva" poate rămâne în sfera respectului sau NU POATE RĂMÂNE ÎN SFERA RESPECTULUI...

Şi s-ar putea întâlni atunci trista situaţie sad în care fata să fie "obişnuită" cu "ceva", iar soţul să nu conceapă acel lucru ce ar afecta iremediabil respectul relaţiei. Nu va fi vina lui. Viciile trebuie vindecate!

| milan9 a răspuns:

Niciodată nu se regretă pierderea unui măgar libidinos, ci dimpotrivă, se dă de băut happy, iar ceea ce este de regretat, nu doar pentru ea, ci zilnic, de către orice crestin, mai mult sau mai puţin PĂCĂTOS, este încălcarea recomandărilor unui Părinte care ne-a vrut dintotdeauna binele, noi în schimb fiind cei care am vrut să punem la îndoială valabilitatea recomandărilor Lui, ale Celui de pe Cruce, testând ignorarea sfaturilor bune chiar pe pielea noastră...

Nimic nu este irecuperabil, nimic nu este de neşters, nimic nu este de neiertat, nu s-a inventat încă păcat pe care Hristos Cel de pe cruce să nu-l poată ierta...

Ce rămâne în urma experienţei (şi a greşelii regretate), este un CV afectat, foarte necesar în familie(!), dar familia are multe alte NEVOI ESENŢIALE care trebuie acoperite, care nu pot fi scăpate din vedere, şi care POT OFERI în continuare SATISFACŢI SUFLETEŞTI IMENSE...

| greyhound a răspuns:

Religia asta - sursa tuturor mentalitatilor si obiceiurilor tampite, mai ales la ortodocsi.
Daca pana la casatorie ar fi un an sau mai mult, i-as cere sa facem o pauza indiferent cat as iubi-o. I-as intelege relatia cu Dumnezeu (se presupune ca eram constient ca e o credincioasa si am acceptat-o asa cum e) dar eu ce vina am?
Daca e vorba de mai putin de un an si as iubi-o enorm, as face un sacrificiu... n-ar fi placut deloc dar in fine the things we do for love
Dar intai de toate as incerca sa-i bag mintile in cap, pana la urma Dumnezeu n-a zis "nu faceti sex" ci boschetarii aia de preoti care si-o trag cu copii, aia fac pe cei fara de pacat si predica si ei isi rup rozeta intre ei

| iurii75 a răspuns:

Dacă te părăsește înseamnă că tot ce aprecia e sexul, și atunci e chiar bine, nu merită să petreci o viață alături

| HueyFreeman a răspuns:

Standard dublu. De cel el trebuie mereu sa o astepte ca sa dovedeasCA CA o iubeste? Ea de ce nu poate renunta la ritualuri stupide pentru el?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adica dupa ce se casatoreste poate sa suga pl. seems legit.
Ii dau o varianta mai buna fetei, sa gandeasca.

| tubica a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai tocmai pentru asta s-ar spovedi fata! pentru ca stie ca sunt pacate aceste perversiuni. Nici dupa casatorie n-ar mai accepta sa o faca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ii da papuci clar tipul e un nesimtit si nu a vrut decat acest lucru de la ea, insa daca e iubirea adevarata sigur va astepta.

Răspuns utilizator avertizat
| pirij a răspuns:

Intrebarea asta am adresato si eu unui calugar iar raspunsul lui a fost : " Dumnezeu a lasat procreerea pentru pamant pentru ca oamenii sa sa inmulteasca " deci normal este sa faci sex normal fara oral sau anal indiferent de pozitie cat timp vrei sa dai viata ( sa faci un bebe ) abuzul de acest lucru se numeste savarsire de pacat trupesc