| Moisie a întrebat:

Intrebare GREA pentru crestini, sa vedem cati au curajul sa raspunda sincer:
Daca ar fi sa acceptam faptul ca Dumnezeu "a inspirat" Biblia, atunci vedem ca EL a inspirat-o doar rabinilor din religia mozaica, care au pus-o pe hartie, exact asa cum i-a inspirat Dumnezeu!
Oare cine i-a "inspirat" pe crestini sa FURE aceasta Biblie, si mai ales sa o interpreteze in mod MINCINOS?

Hai sa vedem daca aveti curajul sa fiti sinceri cu voi insiva si daca aveti curajul recunoasteti si sa rostiti adevarul?
Oare nu va dati seama ca mintindu-va pe voi insiva, va murdariti CONSTIINTA, adica pe adevaratul Dumnezeu din voi insiva, asa cum va invata Rabinul Isus in 1 Corinteni 3:16?

30 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

""Eu, Domnul, Te-am chemat ca sa dai mantuire si Te voi lua de mana, Te voi pazi si Te voi pune ca legamant al poporului, ca sa fii Lumina neamurilor...". (Isaia.42:6)

"Este prea putin lucru sa fii Robul Meu ca sa ridici semintiile lui Iacov si sa aduci inapoi ramasitele lui Israel. De aceea, Te pun sa fii Lumina neamurilor, ca sa duci mantuirea pana la marginile pamantului." (Isaia.49:6)

"Caci asa ne-a poruncit Domnul: "Te-am pus ca sa fii Lumina Neamurilor, ca sa duci mantuirea pana la marginile pamantului."" (Fapte.13:47)

"...Hristosul trebuie sa patimeasca si ca, dupa ce va fi Cel dintai din invierea mortilor, va vesti lumina norodului si Neamurilor." (Fapte.26:23)
Iar in alta parte spune:
"Casa Mea se va numi o casa de rugaciune pentru toate popoarele." (Isaia.56:7)
"Te lauda popoarele, Dumnezeule, toate popoarele Te lauda." (Ps.67:3,5)

"Dumnezeu a dat deci si Neamurilor pocainta, ca sa aiba viata." (Fapte.11:18)

| Moisie explică (pentru anonimg):

Si ce legatura au citatele astea cu intrebarea mea?
Adeveresc ele, sau combat faptul ca Dumnezeu nu s-a adresat crestinilor ci celor care ii urmeaza Legea Sa?
Scrie undeva in Biblie ca Dumnezeu va cere sa-i incalcati Legea?
Cred ca erai mai in tema daca dadeai o retzeta de Spaghetti Bolognese decat versete dintr-o religie care nu are nimic altceva in comun cu crestinismul, decat faptul ca crestinii au furat scriptura acelei religii si o batjocoresc balacarind-o prin minciunile lor ...total ilogice, ca de ex, si ale tale!

| anonimg a răspuns (pentru Moisie):

Citatele pe care le-am dat iti raspund la intrebarea care ai pus-o. Crestinii nu au furat Biblia, ci a fost voia lui Dumnezeu ca si neamurile sa fie mantuite, nu numai un singur popor. Daca vei citi inca odata citatele date vei intelege lucrul acesta.
Planul lui Dumnezeu cu poporul Israel a fost unul deosebit. El Si-a ales un popor prin care sa Se poata descoperi intregii lumi. Numai ca Israel a cazut mereu in neascultare, pana acolo incat L-a pus pe cruce pe Fiul lui Dumnezeu. Neascultarea poporului Israel L-a facut pe Dumnezeu sa aiba indurare de neamuri.

| Moisie explică (pentru anonimg):

Gresit!
Voia lui Dumnezeu era ca toate neamurile sa urmeze Legea pe care El a dat-o lui Moise, si nu ca niste oameni sa inventeze o religie noua cu o lege noua, care calca in picioare Legea SA!
Daca gandesti logic ti-ai da seama ca este asa cum spun eu, si ca Biblia a fost FURATA de acesti oamneni care fac 6, 28 adica 3, 14 x 2 pe Legea lui Dumnezeu.
Sau crezi cumva ca Dumnnezeu a dat in boala lui Calache si isi taie singur craca de sub picioare?
- De unde scoti povestea asta cu Fiul lui Dumnezeu? au spus prorocii ca Dumnezeu va avea un Dumnezeutz mai mic ca EL adica pe Dumnezeu Fiul? sau ai scos-o din pantecele pline da rahat, bineinteles turcesc, a lui Ioan sau alte creaturi ca el?
- Sa zicem ca as accepta ideea asta cu "neamurile", dar nu vad de ce ar accepta Dumnezeu o alta religie care ii incalca Legea in picioare si nu ar accepta Dumnezeu ca "neamurile" sa treaca la religia SA si nu la una noua?
Deci pledoaria ta veche, este cusuta cu ata alba a minciunii, si nu sta in picioare in fata logicii, asa cum am aratat mai sus!

| anonimg a răspuns (pentru Moisie):

Dumnezeu a facut un nou legamant, dupa cum este scris:
"Caci, ca o mustrare a zis Dumnezeu lui Israel: "Iata, vin zile, zice Domnul, cand voi face cu casa lui Israel si cu casa lui Iuda un legamant nou;
nu ca legamantul pe care l-am facut cu parintii lor, in ziua cand i-am apucat de mana, ca sa-i scot din tara Egiptului. Pentru ca n-au ramas in legamantul Meu, si nici Mie nu Mi-a pasat de ei, zice Domnul.
Dar iata legamantul pe care-l voi face cu casa lui Israel, dupa acele zile, zice Domnul: voi pune legile Mele in mintea lor si le voi scrie in inimile lor"".(Evrei.8:8-10)

"Prin faptul ca zice: "un nou legamant", a marturisit ca cel dintai este vechi; iar ce este vechi, ce a imbatranit, este aproape de pieire."(versetul 13)
Primul legamant cuprindea ceremoniile de la sanctuar.
Al doilea legamant cuprinde inchinarea inaintea lui Dumnezeu in duh si in adevar, dupa cum este scris:
"Dar vine ceasul, si acum a si venit, cand inchinatorii adevarati se vor inchina Tatalui in duh si in adevar; fiindca astfel de inchinatori doreste si Tatal." (Ioan.4:23)
"Dumnezeu este Duh; si cine se inchina Lui trebuie sa I se inchine in duh si in adevar." (Ioan.4:24)

"De unde scoti povestea asta cu Fiul lui Dumnezeu? au spus prorocii ca Dumnezeu va avea [...] pe Dumnezeu Fiul?" Da, prooroci au spus.
"Il vad, dar nu acum, Il privesc, dar nu de aproape. O stea rasare din Iacov, un toiag de carmuire se ridica din Israel."(Numeri.24:17)

Matei 2:
"1. Dupa ce S-a nascut Isus in Betleemul din Iudeea, in zilele imparatului Irod, iata ca au venit niste magi din rasarit la Ierusalim

2. si au intrebat: "Unde este Imparatul de curand nascut al iudeilor? Fiindca I-am vazut steaua in rasarit si am venit sa ne inchinam Lui."

3. Cand a auzit imparatul Irod acest lucru, s-a tulburat mult; si tot Ierusalimul s-a tulburat impreuna cu el.

4. A adunat pe toti preotii cei mai de seama si pe carturarii norodului si a cautat sa afle de la ei unde trebuia sa Se nasca Hristosul.

5. "In Betleemul din Iudeea", i-au raspuns ei, "caci iata ce a fost scris prin prorocul:

6. "Si tu, Betleeme, tara lui Iuda, nu esti nicidecum cea mai neinsemnata dintre capeteniile lui Iuda; caci din tine va iesi o Capetenie, care va fi Pastorul poporului Meu Israel."
(Mica.5:2)
7. Atunci Irod a chemat in ascuns pe magi si a aflat intocmai de la ei vremea in care se aratase steaua.

8. Apoi i-a trimis la Betleem si le-a zis: "Duceti-va de cercetati cu de-amanuntul despre Prunc: si, cand Il veti gasi, dati-mi si mie de stire, ca sa vin si eu sa ma inchin Lui."

9. Dupa ce au ascultat pe imparatul, magii au plecat. Si iata ca steaua pe care o vazusera in rasarit, mergea inaintea lor, pana ce a venit si s-a oprit deasupra locului unde era Pruncul.

10. Cand au vazut ei steaua, n-au mai putut de bucurie.

11. Au intrat in casa, au vazut Pruncul cu Maria, mama Lui, s-au aruncat cu fata la pamant si I s-au inchinat; apoi si-au deschis vistieriile si I-au adus daruri: aur, tamaie si smirna."
Iar Isaia in cap.53 vorbeste asa de clar de suferintele si jertfa Fiului lui Dumnezeu.

| Moisie explică (pentru anonimg):

Si intr-adevar Dumnezeu a dat oamenilor un nou legamant si anume Coranul...NU?
Sau tu nu stii ca Noul testament nu este o lege ci doar o culegere de evanghelii scrise de oameni, deci nu vine de la Dumnezeu.
2 Intr-adevar o stea sa ridicat...si anume Lucifer /Luceafarul, si mai uite ce zice Luca in Biblie'
Luca 10. 18. Am văzut pe satana ca un fulger căzând din cer.

| Moisie explică (pentru anonimg):

Mag = Vrajitor si la nasterea Diavolului era si normal sa vina vrajitotii, numai ca micul Isus nu a fost CHRISTOS, adica UNSUL, decat atunci cand trebuiau sa-i schimbe pampersii, ca era UNS!

| Moisie explică:

Pai eu sunt un admirator al lui Isus, doar ca el in ceea ce a spus, NU s-a adresat crestinilor, pentru ca era Rabin, si rabinii nu ii iubesc pe crestini!
Poi daca pui atat de mare pret pe cuvintele lui, de ce nu te convertesti la mozaism sa-l ai pe el ca rabin, si mai ales ca aceste cuvinte rostite de el, sa aiba efect?
Sau crezi cumva ca daca il asculti pe Isus de pe pozitia unuia de religie satanista, are vreun efect?
Daca raspunsul tau e NU referitor la satanism, pai atunci ce efect crezi ca are intr-o religie diabolica asa cum e cea crestina?

| Moisie explică:

In primul rand Isus nu era niciodata in viata lui un Dumnezeu ci doar un dulgher!
Ce a ajuns el dupa moartea sa nu se stie, pentru ca nimeni dintre cei care au ajuns in ceruri si au studiat mult timp situatia de acolo, nu s-a intors sa ne confirme faptul ca acolo in ceruri, fostul dulgher Isus este acum Dumnezeu sau Dracu!
Ce se STIE sigur este faptul ca religia crestina NU a plecat de la Dumnezeu, si judecand continutul care indeamna la neascultarea legii lui Dumnezeu pe motivul ca e "Veche" (de parca 2 secunde pentru Dumnezeu =2000 de ani pentru oameni este un timp pentru ca Legea lui Dumnezeu sa se invecheasca) pentru si obliga crestinii sa asculte de o lege scrisa de Potrivnicul lui Dumnezeu, de aici se poate deduce ca NU este religia lui Dumnezeu, ci religia Potrivnicului, potrivnic dare se mai numeste si Satan!
Simplu si logic...NU?

| HowdidIgethere a răspuns:

Crestinii au o noua lege, Noul Testament. Nu s-a furat nimic.

| Moisie explică (pentru HowdidIgethere):

GRESIT!
Noul Testament NU a fost scris de crestini, ci de apostolii lui Isus care la fel ca si Evanghelistii se numesc "judaisers" adica SECTANTI ai religiei Mozaice, care urmau invataturile Rabinului Isus din Nazaret.
De mentionat ca toti apostolii la fel ca si Isus au murit in religia in care s-au nascut, deci este evident ca evangheliile (numite ulterior NT) au fost scrise pentru cei carora predicau, adica oameni de aceeasi religie cu ei.
Asa ca in concluzie s-a furat si VT si la fel si NT!

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Moisie):

Total eronat. Apostolii nu au predicat doar oamenilor de aceeasi religie cu ei. Sf Ap Andrei a predicat in zonele din jurul Marii Negre, Sf Ap Matei in Etiopia si alte teritorii din Africa, Sf Ap Toma in India, Sf Ap Bartolomeu in Asia Mica, Armenia, Af Ap Marcu in Egipt. Mai informeaza-te inainte sa dai drumul la teorii.

| Moisie explică (pentru HowdidIgethere):

Fals! Apostolii au predicat evident ca si la "neamuri" dar cu un singur scop, si anume acela de-ai converti la Iudaism=Mozaism, si asta se vede clar prin faptul ca le-au facut concesii privind Legamantul, de parca niste cioflingari ca ei aveau puterea sau dreptul de a schimba Legamantul facut de Avraam cu Dumnezeu!
Asa ca vezi bine ca sunt nu numai cu mult mai informat decat tine, dar am si capacitatea sa inteleg ceva din povestea religioasa, pe cand tu iei mura in gura toate prostiile mestecate si scuipate de altii timp de 2000 de ani!
Ce zici tu despre apostoli se numeste misionariat si "APOSTOLAT" si are scopul de a face PROZELITI, bineinteles pentru religia Mozaica varianta SECTA Nazariteanului, ca altfel nu trebuiau sa le faca concesii de la indeplinirea Legamantului. (ca de ex renuntarea la circumcizie si mancarea kusher)!

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Moisie):

Eu n-am spus ca nu s-ar numi apostolat. Ci doar ca nu au predicat doar celor de aceeasi religie cu ei. Cat despre mancarea kusher, pastreaz-o pentru tine, la fel si circumcizia.

| Moisie explică (pentru HowdidIgethere):

Ateii ca mine nu au de ce sa mance Kusher sau sa se circumcizeze, asta sa le faca cei care cred in Dumnezeu si care vor si trebuie sa faca voia Sa!
Macar ai inteles de ce se face Apostolatul?
Si ai inteles pentru care religie au facut ei apostolatul? ...ca asta era de fapt tema de discutie.

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Moisie):

Stiam fara adaogirile tale.

| Moisie explică (pentru HowdidIgethere):

Bine, atunci sa fi sanatos!

| Moisie explică (pentru HowdidIgethere):

Pacat ca nu stii si sa raspunzi si la intrebare!

| HowdidIgethere a răspuns:

Multe cuvinte din vechile texte s-au implinit prin Hristos. De exemplu cuvintele lui David, spuse cu 1000 de ani inainte de Iisus: "Si i-a poruncit furtunii si s-a linistit si au tacut valurile marii"; "prefacut-a raurile in pamant pustiu, izvoarele de apa in pamant insetat si pamantul cel roditor in pamant sarat, din pricina celor ce locuiesc pe el".

Si pe urma o lege nu poate fi furata, se aplica sau nu. Uite ce e acum in Uniune, nu se supara nimeni ca le luam legile, ci chiar ne obliga sa le respectam.

| Moisie explică (pentru HowdidIgethere):

Si da si nu!
De ex prorocii au prorocit venirea unui messia si nu ca Dumnezeu va deveni tata lui Isus, deci nu exista nicio prorocire care sa zica ca Dumnezeu va deveni tata unui om de meserie dulgher.
2 Da s-au si implinit, Messiah cel anuntat a venit cu adevarat, dar nu in persoana Dulgherului Isus din Nazaret si anume in persoana unui adevarat Messiah si anume in Simon Bar Kochba, care dupa ce a sost UNS ca Messiah, (ceea ce in cazul lui Isus Nu s-a intamplat) si-a luat rolul de Messia in serios si i-a alungat pe romani... pina la urma a murit la fel ca si Isus pe cruce!

Exemplul tau cu Legile din UE schioapata, pentru ca nu corespunde cu realitatea. De ex ce spui tu se potriveste pentru diversiunea de culte din religia crestina care au o singura Lege, de ex legea UE si fiecare tara cu felul ei de a o intelege.
Dar asta nu ar fi fost valabil daca de ex. Romania, sub pretxtul ca dictatorul Basescu vrea sa para european, ar fi acceptat de forma legile UE, si le-ar fi modificat in mod mincinos pina le putea practica in varianta lui Hitler!
Intelegi exemplul ...sau preferi sa ti-l desenez ca sa intelegi mai bine?

| Radeas1 a răspuns:

Eu sunt creştin.Mă rog lui Dumnezeu, dar nu sunt atât de prost să cred ce scrie în Biblie. Sunt creştin, dar nu sunt aşa uşor de influenţat ca şi altii. Ba chiar, mă consider mai inteligent ca 60% dintre creştini care au spirit de oi...Cred şi în evoluţie, consider că Dumnezeu ne veghează de sus, dar a lăsat totul să se dezvolte de la sine.

| Mămăligă59 a răspuns:

Dar oare nu le-a spus Isus ucenicilor sa se duca sa propavaduiasca Evanghelia tuturor neamurilor?
niciodata nu a "discriminat" Fiul Lui Dumnezeu oamenii care nu faceau parte din poporul ales.
noi nu am furat nimic.
app pui atat de multe intrebari incat lumea nici nu se mai oboseste sa-ti raspunda.

| Moisie explică (pentru Mămăligă59):

Eu te intreb de Tanda si tu raspunzi de Manda!
Eu nu am intrebat nici de dulgherul Isus si nici de ucenicii sai, asa ca mai citeste intrebarea poate o intelegi.
... desi nu prea am sperante ca vad ca ai mari lacune in cunoasterea dupa felul in care ai pus problemele se pare ca nu ai inteles conjunctura istorica in care s-a petrecut aceasta, si anume ma refer la faptul ca nu STII ca Isus nu s-a dus sa propovaduiasca o alta religie, si nicidecum pe cea crestina, ci religia sa si a parintilor sai, dar si a apostolilor si a evanghelistilor, pentru ca absolut niciunul dintre acestia nu au murit in religia crestina, ci in propovaduind invataturile unei SECTE apartinand de religia mozaica, prin urmare daca s-au dus sa propovaduiasca invataturile lui Isus popoarelor, au propovaduit de fapt religia lor ...adica cea MOZAICA si nu pe cea Crestina.
Nu ti-am spus ca Biblia toata este furata de la o alta religie?
Pai si atunci ce intelegi tu?

| AndreiCosmin2 a răspuns:

Oricine i se poate inchina Lui Dumnezeu indiferent cui a dat El...din cate stiu eu(daca nu stiu bine) a dat la toata lumea pana si la pagani pentru ca El a vrut ca toti sa stie adevarul.Ce e asa grea intrebarea?

| Moisie explică (pentru AndreiCosmin2):

Oricine se poate inchina si gardului de la margionea drumului, dar EL a dat o LEGE pentru cei care vor sa-L urmeze, si sa cunoasca ADEVARUL conform inspiratiei Sale, faptul ca parintii bisericii au FURAT scriptura pe care au scris-o Rabinii din Marea Sinagoda (probabil pentru ca ei nu aveau un Dumnezeu care sa le inspire o scriptura) mai merge si asta, dar sa schimbi MINCINOS intelesul scripturi inspirate de Dumnezeu, asta nu mai merge de loc, pentru ca in loc sa le dai oamenilor ADEVARUL asa cum pretinzi si tu, le dai in schimb o minciuna...asa ca nu ai raspuns nici corect si se pare ca nici nu ai inteles intrebarea.
Mai incerca sa raspunzi mai rational... ca dau funda celui care raspunde corect la intrebare!

| AndreiCosmin2 a răspuns (pentru Moisie):

Doamne....De ce sa te inchini gardului de la marginea drumului?

| Moisie explică (pentru AndreiCosmin2):

Pentru ca gardu ala are mai mult Duh Sfant decat are biserica in care un preot va zapaceste de cap mintindu-va!

| AndreiCosmin2 a răspuns (pentru Moisie):

De ce religie esti pana la urma si de unde vii cu argumentele astea ILOGICE, ai tu argument ca am furat, ceva dovezi? daca nu gura si mars!

| Moisie explică (pentru AndreiCosmin2):

Argumente sunt cate vrei, doar ca ele se bazeaza pe ceva ce tu nu ai!
Pe rationalitate si documentatie.
Daca ai fi fost interesat sa te documentezi vedeai ca textele Bibliei erau scrise cu multa secole inainte de a aparea Religia Crestina.
Pai cum iti explici ca exact aceleasi texte au ajuns din religia mozaica in religia crestina, doar ca au fost rebotezate in Testamente?
Asta nu se chema FURT intelectual?
Asa ca tineti tu gura si mars tu de aici, nu eu, ca tu esti habarnistu!

| anonimg a răspuns (pentru AndreiCosmin2):

Crestin sau nu, cine iti da voie sa vorbesti in felul acesta?