| Moisie a întrebat:

Tinand cont de faptul ca Biblia este un text despre care se spune ca este inspirat de Dumnezeu, dar RABINILOR (si nu preotilor crestini) text care a fost furat de crestini si modificat astfel incat sa convina "dumnezeului" veacului acesta (care este Diavolul) oare din ce cauza o Biblie marsavita de oamenii lui Satan este un indreptar de viata pentru crestini?

30 răspunsuri:
| CrazyTeenager a răspuns:

laughing Este un trucaj!

| Cherry94 a răspuns:

Nu cred ca forumul acesta este dedicat polemicilor de natura religioasa, propaganda religioasa online nu este incurajata.

| Moisie explică (pentru Cherry94):

Nu este nicio polemica, este doar o intrebare bazata pe realitate, iar realitatea nu are nimic comun cu religia care se bazeaza doar pe minciuna si nu pe realitate!

| Cherry94 a răspuns (pentru Moisie):

Si ma rog, cu ce te incurca religia in viata de zi cu zi, poti fi ateu linistit fara a intra cu bocancii in viata si credintele altora.

| Cherry94 a răspuns:

E dreptul meu sa cred in ce vreau, nu am zis ca cred in ceva mai sus, vad ca te legi de orice treaba, modereaza-te omule ca nu esti la tine acasa, aici e o comunitate online. Si asa tineri ca mien au luat BAC-ul, au intrat printre primi la facultate si se descurca in vita.

| Cherry94 a răspuns:

Omule, cand ma faci "Cu asa tineri ca tine, nu este de mirare ca Romania este condamnata la moarte si voi romani aveti o viata ca in Iad in care va zbateti ca niste viermi nu ca sa traiti, ci doar ca sa supravietiuti!" nu numai ca incalci regulile bunului simt dar si faci pe sfantul in comentariul de mai sus, pentru ca cei care au idei retrograde ca tine nu vor fi decat niste fomisti ratati pe care ii batjocoreste toata Europa. " cred ca cel demn de batjocura esti tu, eu nu te-am jignit, dar perseverezi cu o impertinenta rar intalnita, n-ai rusine asa, macar din educatia primara de acasa? Tu esti negativistul tarii, ia cauta tu cati oameni se realizeaza si in ce domenii, esti incuiat rau la cap.

| Moisie explică (pentru Cherry94):

Faptul ca exprim o realitate nu are legatura cu bunul simt. Daca realitatea prezentata de mine este catastofala, nu inseamna ca daca ma refer la ea, eu sunt lipsit de bun simt, ci inseamna ca realitatea catastrofala afecteaza bunul simt al oricarui om constient. Faptul ca tu nu ai nivelul de constiinta sa sesizezi faptul numit catastrofa sociala in care se afla tara ta, si ca aceasta este consecinta modelului ortodox si a ortodoxiei, si ca este legat de faptul ca lumea crede totul asa a proasta, fara sa inteleaga nimic din realitate si din lumea in care traim! Exact ca tine!
Retine ca eu nu sunt "negativistul tarii" pentru ca Romania nu este tara mea.
Asa ca nu stiu care din noi este mai incuiat la cap, tu ca locuiesti in ceea ce aici se numeste "tziganie", sau eu care TRAIESC intr-un real Paradis, si stiu si inteleg din ce cauza este diferenta intre cele doua lumi atat de diferite in care traim noi doi, in plus de asta eu vad care este modelul aici, model pe care nu-l inteleg retrograzii care se calca in picioare sa pupe o icoana, de se rade toata Europa de prostia lor!

| Cherry94 a răspuns (pentru Moisie):

Esti...n-am cuvinte, esti pe alta planeta, prea departea sa intelegi ceva, chiar nu ma intereseaza aspectele astea, omulle, intelegi, filozofia ta despre viata. Vai si amar de rudele tale, daca erai din neamul meu, cred ca te deportam.

| Moisie explică (pentru Cherry94):

Pina una alta tu esti deja deportata in trecut, atat cu mentalul cat si in realitatea sociala catastrofala in care vietuiesti, care la cata minte ai, ti se pare ca este Normalitate!
La fel si cu credinta in Dumnezeul Lucfifer si cu viata de dupa moarte

| Cherry94 a răspuns (pentru Moisie):

Tu esti cel deportat in irealitate, nimic nu e catastrofal, ci doar mintea ta unde e un haos perpetuu, wake up, nu ai 80 de ani banuiesc sa nu mai poti face progrese happy Si crede-ma ca am dovedit ca am ceva mai mult IQ decat tine pentru ca ti-am contracarat fiecare replica fara sa te jignesc, ceea ce tu nu poti face, dovada a faptului ca esti lipsit de maniere si de educatie fata de o persoana de sex feminin, cred ca ai exemple bune in familie "demne de urmat"winking

| Moisie explică (pentru Cherry94):

Trebuie sa fii prost ca bata va sa nu realizezi ca traiesti intr-o societate in care toti incepand de la Voda Besina si pina la opincarul ghiolban, toti sunt dusi cu pluta, astfel incat Ro este cea mai inapoiata tara din UE. Oare cat de orb trebuie sa fii daca nu vezi ca milioane de romani pleaca in bejenie in lume pentru ca acasa in tara lor de "genii" nu au din ce trai. Nu se numeste catastrofa sociala faptul ca tinerii nu au de lucru sica incompetenta incepe de sus de la voda si pina jos la talpa tarii este regula generala in Ro, si ca tinerii in scoli mazgalesc doar hartii si cand termina "scoala" (care NU este scoala) sunt deja gata ratati cu diplome in care se fac de ras in loc sa fie competitivi in ceea ce au invatat.
Deja numai faptul ca pretinzi ca ai IQ ridicat, dovedeste prostie crasa, pentru ca daca ai fi desteapta nu te-ai lauda tu, credincioasa care crezi totul a proasta fara sa stii nimic, asta fara sa amintim ca esti credincioasa intr-o religtie care il are ca Dumnezeu pe Lucifer ceea ce daca ai fi derstepta cat te crezi ar trebui sa-ti dea de gandit. Ia vezi cat de inteligenta esti descifrand acest link:
https://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw
Ca de "civilizatia" voastra de retrogradati ai Europei ati ajuns batjocura planetei, asa ca nu ai competenta sa vorbesti tu ca manelista ce esti despre "maniere" cand romanii sunt considerati ca fiind cel mai necivilizat si barbar popor din Europa, si asta pentru ca toti sunt destepti asa ca tine.

| Cherry94 a răspuns (pentru Moisie):

Tu esti unu' la un milion, numai ca vezi, unii aleg sa isi traiasca viata in tihna si altii isi prajesc ficatul zi de zi pe teme de...nu pot scrie aici ceea ce gandesc, dar ma rog, ai prins ideea, si da, sustin inca o data ca sunt cu un pas deasupra ta din motivele de mai jos: nu te-am jignit cand m-ai jingit, nu ti-am jignit ateismul, deci ti-am respectat credinta si am fost toleranta cand ai sarit calul. Ia spune avand in vedere ce ti-am scris in exemplele acestea doua, poti sa nu mai deviezi de la subiect si sa-mi spui care din noi e mai matur? happy Fii tu 'al mai inteligent si fa-ne tara bine vazuta, daca ai plecat in "bejenie" ai realizat ceva acolo, acte de caritate, vreun studiu stiintific, ai scris ceva? Cine esti si ce faci? Daca poti raspunde: "da, nene, sunt X care am revolutionat sistemul[ ]prin asta[ ]", jos palaria, pana una alta esti un alt hater obosit, obsedat de idei fixiste, deprimat, negativist si badaran, da, ai citi bine: BADARAN fata de o persoana de sex feminin, teoretic trebuia ca la varsta ta sa fii avut un bagaj de cunostinte in domeniul bunului simt si al diplomatiei, dar ai o lipsa totala a acestor aspecte marunte, insa care te definesc ca om si te eticheteaza prin prisma opiniei obiective a societatii.

| Moisie explică (pentru Cherry94):

Ti-am mai spus clar ca cijne crede totul a proasta fara sa stie nimic, nu este superior nici macar unei pisici! Oamenii superiori constientizeaza faptul ca traim intr-o lume in care doar stiinta si informatia conteaza, si nu credinta a proasta in "dumnezei verzi pictati pe pereti". Daca nu as fi inteligent as crede si eu ca tine, adica asa a proasta, si nu as STII ca religia crestina este o porcarie inventata cu scopul de a prostii oamenii, ceea ce tu din lipsa de cultura pe care o completezi cu IGNORANTA ta. nu le stii! Cat despre cine sunt eu sa te intereseze atunci cand vei citi atata de mult cat am citit si studiat eu, adica cam atat cat toata familiata ta cu mosii si sztamosii tai pusi pe un tales al unui cantar pentru prosti, nu va echilibra talerul pe care eu pun cartile pe care le-am citit eu! O persoana de sex feminin, daca e desteapta si nu accepta sa fie jignita, NU se duce la o biserica si nu imbratiseaza o credinta care o batjocoreste si o terfeleste injosind-o, asa ca tinand cont ca te-ai socializat in cea mai inapoiata tara din Europa, tara recunoscuta in toata lumea ca fiind populata de barbari necivilizati si manelisti, coroborat cu cele spuse anterior, rezulta ca nu ai competenta sa vorbesti nici despre civilizatie si cu atat mai putin de inteligenta, fara sa mai pomenim nimic despe cultura si ratiune!

| Cherry94 a răspuns (pentru Moisie):

Bai, unu cu unu fac doi, mi-am exprimat eu vreo opinie, ce vorbesti asa a. si in necunostinta de cauza? Nu vezi ca te faci de ras aici?

| Cherry94 a răspuns (pentru Moisie):

Si stii ce la urma urmei, omule tu m-ai jignit fara sa fie vorba de credinta mea, ca nu ma cunosti, deci tot badaran esti, nu mai extraploa tu, ca asa faceti voi astia, haterii, cand nu aveti un temei sa va sustineti afirmatiile mergeti pe aratura.

| Cherry94 a răspuns (pentru Moisie):

Si inca ceva, nu te da tu in barci cu cat ai citit, ca iar faci o greseala, din nou, nu ma cunosti si nu-mi cunosti "mosii si stramsosii", clar? Asa ca n-am ce-ti face, minte pe altcineva cu aburelile astea. Dar nu mi-ai raspuns, cine esti tu in "bejenie" esti vreun model, ceva extraordinar, o stea a inteligentei, vreun binefacator, vreun magnat? Nu mai ocoli intrebarea, da-mi un raspuns, inteleptule, cu cartile citite ai facut ceva, ai publicat teze de doctorat, cine esti tu in fata mea mai special decat oricare alt om/utilizator TPU?

| Moisie explică (pentru Cherry94):

La fel m-ai jignit si tu, si mai grav este ca esti un agent al prostiei intrupate in religiozitate, care participi activ la distrugerea Romaniei si a poporului roman prin ideile tale retrograde care la scara nationala ne fac de rasul intregi lumi,... si asta ma jigneste si pe mine extraordinar de mult.
Pe aratatura merg acei idioti care cred totul a proasta, si nu cei care au ca temelie Stinta bazata pe Cunoasterea Rationala!
Sa-ti fie rusine ca prin pozitia ta antistiinta si proreligie esti o retrograda, pentru ca directia pe care ai luat-o este una catre anti-evolutie, adica una anti naturii si firii umane, pentru ca omul a devenit om venind din animalitate tocmai din cauza EVOLUTIEI bazata pe Cunoasterea Rationala si nu a involutiei pe care si tu o personalizezi, ca membru oaie al unei turmei proaste, care face ca romanii sa fie cel mai prost popr din Europa iar tara lor sa fie cea mai inapoiata, ...si asta ma jigneste foarte mult pentru ca romanii nu sunt inferiori din p de v genetic, ci din cauza ca au parinti prosti asa cum vei fi si tu o mama proasta pentru oile involuate carora le vei da viata o fara niciun rost, adica una indrepata catre involutie, la fel ca cea pe care ai primit-o si tu tot de la niste inconstienti!

| Moisie explică (pentru Cherry94):

Spre deosebire de tine sunt un om bine ancorat in realitatea NORMALA a unei societati dezvolatate, asta spre deosebire de tine care esti o aberata membra a unei socitetati aberate, care este considerata de tot mapamondul ca fiind o rusine pentru umanitate, si asta pentru ca "varfurile" printre care te crezi probabil si tu, sunt de fapt niste aberati cu mentalul ratacit in comuna primitiva datorita "modellului ortodox de distrugere a oamenilor, adica o biata fiinta care nici macar nu inteleg ce este normalitatea!

| Cherry94 a răspuns (pentru Moisie):

Lasa-ma naiba cu religia, ca sunt ca nu sunt, cine esti tu mai special decat mine sau oricne altcineva, tot nu mi-ai raspuns, cine esti tu dincolo de granita, ai facut ceva uimitor in plan educational sua in societate?

| Cherry94 a răspuns (pentru Moisie):

Normalitatea este dupa cum o percepe fiecare individ, nu exista un tipar al normalitatii (daca tu te scobesti in nas cu degetul stang, si altul invers, e normalitatea lui, intelegi, sau daca tu dupa ce mananci faci nanicu si altul face sport e alta realitate).Cat despre mine, zi-mi unde am sustinut eu ca sunt activista e vreunui curent religios sau stiintific, bati campii si prost si degeaba.

| Cherry94 a răspuns (pentru Moisie):

Singura rusine pentru umanitate esti tu care intretii un topic de zile bune si spui aceleasi fabulatii, fara vreun temei, pentru ca eu nu ti-am zis in cine cred si in cine nu, arunci cu noroi, dar nu in mine, in gol, pentru ca eu nu ti-am alimentat discutia, nici nu ti-am contrat credintele, ti-am spus ce e adecvat pe un forum si ce nu.

| Moisie explică (pentru Cherry94):

Tu nu ai competenta sa te exprimi asupra unei teme despre care NU stii nimic ci crezi totul a proasta! Eu spre deosebire de tine STIU ca biserica crestina este cea mai criminala institutie din istoria umanitatii si mai stiu si inteleg ca modelul bisericii ortodoxe raspandit in prin asa zisele scoli romanesti (care nu sunt scoli ci institutii de prostire a copiilor) este cel mai mare pericol pentru viata romanilor si chiar pentru existenta Romaniei ca tara, pentru ca prosteste oamenii acum in timpurile in care toate natiile concureaza pe piata mondiala si reusesc sa supravietuiasca doar acele care cultiva valorile stiintei si ale culturii, si nu cele ale minciunii si sarlataniei ca in Ro, iar celelalta care nu reusesc asta, vor deveni SCLAVII saraci ai planetei,... exact asa cum ati devenit deja voi romanii care ca si natie sunteti o natie de sclavi si rusinea Europei. Iar in acest context al luptei pentru existenta, se gasesc niste retrograzii ca tine si dau lectii precum ca nu este frumos sa spui adevarul si sa arati bicisnicia si pericolul pe care il prezinta o religie diabolica asupra tinerilor nevinovati care intra in viata, din cauza ca sunt prostiti de minciunile unor sarlatani pusi pe furate!
Rusine sa-ti fie ca ai ales sa aperi minciuna si sarlatania religioasa si sa ataci adevarurile dovedite, care tie iti sunt straine pentru ca straina iti este si cultura dar si capacitatea de a rationa!

| Moisie explică (pentru Cherry94):

Dovedesti inca o data ca esti aiurea rau de tot! Omul este o fiinta sociala, si normalitatea nu este ceea ce percepe fiecare idiot, ci ceea ce considera societatea ca fiind normalitate si aceasta pe baza dialecticii, sau ca sa intelegi si tu, pe baza experientelor acumulate de umanitate de-a lungul vremurilor!

| Moisie explică (pentru Cherry94):

Faptul ca tu nu constientizezi ca esti activitista, nu inseamna ca nu depui "munca" de activist lipsit de spirit civic care in inconstienta sa lasa sa fie distrusi cu ajutorul religie tinerii din jurul ei. Asa ca daca ai fi dashteapta asa cum te crezi, macar ai tace din gura, ca nu cred ca ai nivelul de spirit civic sa fii un militant in favoarea tinerilor si in favoarea tarii tale si a societatii in care traiesti, societate care se duce dracului fara ca tu sa te trezesti din somnul mintii!

| Moisie explică (pentru Cherry94):

Intre noi doi exista o diferenta enorma, si anume ca tu nu ai ceea ce am eu, adica Spirit Civic si Cultura generala ...sau mai pe scurt eu am si tu n-ai CONSTIINTA! Si cred ca stii ca diferenta intre OM si animal (chiar si cele cu chip uman) este exacz CONSTIINTA, care tie iti lipseste, pe care daca ai avea-o, te-ai implica activ impotriva actiunii de prostire a tinerilor din Ro, actiune condusa de Statul Mafiot care are nevoie de oi proaste ca sa le poata beli mai bine si in liniste! Asa ca daca ai avea bunul simt de care tot vorbesti, atunci ar trebui sa-ti fie rusine pentru atitudinea ta gresita si periculoasa!
In scolile de aici din lumea normala si civilizata, copii nu sunt indoctrinati prin religie, si sunt invatati ca traim intr-o lume in care credinta nu mai valoreaza nimic, pentru ca viata ca in Paradis este aici pe pamant dar doar pentru oamenii si tarile care pun mare pret pe stiinta si nu pe religii ca in tarile cele mai retrograde din lume (printre care se afla si Ro)!

| Cherry94 a răspuns (pentru Moisie):

Tema asupracareia m-am exprimat este ingamfarea, ta, nu mi-ai raspuns cine esti in "bejenie", cine esti, dar nu? Ilie al lui... cititor fidel al cartilor din domeniul X, cine esti tu prin prisma unor descoperiri sau contributii deosebit de importante lacursul vietii. Raspunde-mi la asta fara sa mai deviezi, esti cineva cunoscut?

| Cherry94 a răspuns:

Esti sick rau de tot, de la mine ai raport si ai si ignore, cat despre faza cu viermii, si tu vei ajunge acolo, toti ajungem, e firul vietii, amageste-te printre lacrimi si suspine ca vei fi nemuritor cat vrei in lumea ta utopica si rupta de realitatea secolului 21.

| Moisie explică (pentru Cherry94):

Lumea mea este rupta de realitate?
Credinta in Dumnezeu are legatura cu realitatea?
Pai daca avea legatura cu realitatea religia nu se mai baza pe credinta a proasta ci pe STIINTA, sau tu nu stii ca Stiintele se ocupa cu studiul realitatii si a fenomenelor legate de acesata?

| Cherry94 a răspuns:

Ha ha si mai sus erai mai presus decat mosii si stramosii mei, vezi cum iti dau peste nas, pur si simplu ai idei care se bat cap in cap, asa ca las-o mai moale, pana una alta esti un alt instrainat anonim si cu asta basta.