| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru atei:Cum va explicati faptul ca unii sfinti sunt asezati in biserici si manastiri si trupurile lor nu putrezesc si sunt date cu mir?

18 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Daca ai fi CERCETAT fenomenul ai fi AFLAT ca oricine este ingropat LANGA sau in apropierea unei LIVEZI cu pruni, NU PUTREZESTE. Popi cunosc acest lucru si sa vezi MINUNEA cu SINTII care nu putrezesc. Este un fenomen NATURAL. Ca sunt dati dupa aceia cu ulei nu mai conteaza. DECI oricine care este ingropat langa sa intr-o livada cu pruni DEVINE SFANT, asta vrei tu sa spui.

| danut a răspuns:

Pentru "pacatosulBogdan"
Sfintia ta, am pus o intrebare dar vad ca fugi ca Dracu de tamaie sa raspunzi la ea insa te iei de neoprotestanti, daca stii raspunsul la intrebare esti de la Dumnezeu, daca nu, esti de la DRACU. Asa spune Dumnezeu IN BIBLIE ca-i putem PROBA pe cei ce sustin ca sunt copii SAI, ca domnia ta.

| RAY a răspuns:

Inchinarea la moaste, sfinti este pacat conform bibliei, crestin cu numele, cum iti explici mumiile foarte bine conservate din egipt? Aaaa asta nu iti mai convine ca nu iti confirma credinta

Răspuns utilizator avertizat
| mastadont a răspuns:

Dar despre acești sfinți ce părere aveți?
https://spynews.ro/......72793.html
sfântul guinefort e destul de cunoscut în franța, doar că se încearcă ascunderea acestui fapt. Acesta a fost un câine care a devenit sfânt! Avem și un sfânt al internetului se pare LOL!
De asemenea, dacă vreți să scăpați de fobia de șoareci nu trebuie decât să vă rugați sfintei Gertruda...

| Algo098 a răspuns:

Sunt preparate ca la carte happy

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Adica vrei sa spui ca este o inscenare?

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect, asa este.

| Algo098 a răspuns:

In plus nici nu are importanta. E ceva fara rost. Cu mortul nu mai poti vorbi, nu mai poate merge, deci s-a terminat. Ar fi avut valoare daca vedeam si eu spitalele goale si toata lumea fericita, daca avem putere si iubire, dar se vede ca nu e nimic din toate astea. E doar spectacol.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In psalmul 15 spune: nu vei da pe cel cuvios al Tău să vadă stricăciunea.
https://doxologia.ro/psalmii-psalmul-15
Sfintii nu cunosc stricaciunea. La fel cum unii au fost ridicati la cer, vezi Ilie si Enoh.
Ei nu cred dar faptele raman.

| mastadont a răspuns (pentru anonim_4396):

Și vrei să spui că arată exact ca tine? Ce vezi tu acolo sunt doar niște oase, care bineînțeles dacă sunt întreținute și tratate cu anumite soluții nu putrezesc. Cum crezi că se păstrează animale care par vii? Prin împăiere. Și ce părere ai de faptul că sfinții sunt împărțiți între mănăstiri? O bucată aici, una dincolo, cum au fost tăiați și împărțiți dacă nu erau doar oase cu niște piele rămasă pe ele? E o aberație toată această chestie, în loc să-l caute pe Dumnezeu oamenii se închină la bucăți de cadavre.
https://doxologia.ro/......area-lavra

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Ai uitat ca a inchis cerul de nu a plouat 3 ani si sase luni. Ce vroiai sa le faca daca se inchinau zeilor pagani?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vedeți că ați înțeles greșit! De ce până la 995 d.Hr. nu se aduceau "moaște" pentru a fi pupate? De ce ÎNSĂȘI poporul Lui Dumnezeu nu făcea așa ceva? Profanatorilor!

De ce luați toți pâine și vin dar înjurați, treceți pe lângă săraci fără să-i ajutați, aveți în voi invidie, furie, gelozie, egoism, frustrare ș.a. (1Corinteni 11:27!) inconștienților! Nepocăiților!

Luther și cu ai săi au făcut posibil să aibă toți ignoranții Biblia, citiți-o! Este Cuvântul Lui Dumnezeu dat oamenilor! Nu mai credeți lucrările satanei, este PATETIC!

Tot, dar absolut tot ceea ce trebuie să știm este dat de Duhul Sfânt prin reporterii săi în Biblie(=bibliotecă) NIMIC în plus. Dacă te pune să pupi moaște și nu scrie în Biblie atunci e de la satana; dacă te pune să pupi icoane și nu scrie în Biblie, atunci e de la cel rău; dacă te pune ă te rogi și să te închini altora față de Dumnezeu deși nu scrie așa ceva în Biblie atunci este CLAR de la diavol!

| pacatosulBogdan a răspuns:

Moastele sfintilor nu sunt "date" cu mir, ci izvorasc mir, dupa voia lui Dumnezeu, care a zis: "Cel ce crede in Mine, precum a zis Scriptura: rauri de apa vie vor curge din pantecele lui." - Ioan 7:38
Trupurile sfintilor sunt locasuri ale Sfantului Duh, care este Dumnezeu, deci nu-i nicio mirare daca ele izvorasc mir. Psalmul 33 spune ca: "Domnul pazeste oasele lor(ale dreptilor) si nici unul din ele nu se va zdrobi." - Psalmul 33, 19
Oasele sfantului Prooroc Elisei au inviat un mort si acest fapt este consemnat in Biblie!

"IV Regi 13:21 Dar iata, odata, cand ingropau un mort, s-a intamplat ca cei ce-l ingropau sa vada una din aceste cete si, speriindu-se, au aruncat mortul in mormantul lui Elisei. Cazand acela, s-a atins de oasele lui Elisei si a inviat si s-a sculat pe picioarele sale."

Multimea de bolnavi care cautau sa se atinga de trupul si chiar de haina lui Hristos, pentru a se vindeca, este atestata biblic.

"Matei 14:36 Si-L rugau ca numai sa se atinga de poala hainei Lui; si cati se atingeau se vindecau"
"Marcu 6:56 Si oriunde intra in sate sau in cetati sau in satulete, puneau la raspantii pe cei bolnavi, si-L rugau sa le ingaduie sa se atinga macar de poala hainei Sale. Si cati se atingeau de El se vindecau."
"Luca 8:44 Apropiindu-se pe la spate, s-a atins de poala hainei Lui si indata s-a oprit curgerea sangelui ei."
"Marcu 3:10 Fiindca vindecase pe multi, de aceea navaleau asupra Lui, ca sa se atinga de El toti cati erau bolnavi"
"Luca 6:19 Si toata multimea cauta sa se atinga de El ca putere iesea din El si-i vindeca pe toti."

Trupurile sfintilor si chiar lucrurile lor apartinatoare sunt izvoare de har (apa vie a Sfantului Duh) si fac minuni, dupa voia lui Dumnezeu, adica vindeca boli, alunga draci, iar acest fapt este atestat biblic!

"Faptele Apostolilor 5:15 Incat scoteau pe cei bolnavi in ulite si-i puneau pe paturi si pe targi, ca venind Petru, macar umbra lui sa umbreasca pe vreunul dintre ei.
16 Si se aduna si multimea din cetatile dimprejurul Ierusalimului, aducand bolnavi si bantuiti de duhuri necurate, si toti se vindecau."
"Faptele Apostolilor 19:12 Incat si peste cei ce erau bolnavi se puneau stergare sau sorturi purtate de Pavel, si bolile se departau de ei, iar duhurile cele rele ieseau din ei."

Sa ia aminte sectantii neoprotestanti ca Biblia indeamna la Ortodoxie, adica la dreapta credinta si dreapta slavire si inchinare, si nu la ereziile lor! Adunarile sectante neoprotestante sunt sataniste, nu crestine!

| pacatosulBogdan a răspuns:

Sarutam moastele sfintilor nu ca un gest automat sau obligatoriu, ci fiindca ii iubim, deoarece ei sunt vase alese ale Duhului Sfant, ei au avut credinta ortodoxa, s-au pocait, daca initial au fost mari pacatosi, dar au dobandit virtuti, dintre care cea mai mare este smerenia, si si-au pus sufletul si sangele lor pentru Hristos. Ei au slujit lui Dumnezeu. Ii cinstim pe sfinti, pentru ca Dumnezeu i-a cinstit prima data, fiindca spune Hristos: "Daca-Mi slujeste cineva, Tatal Meu il va cinsti." - Ioan 12, 26
Sarutam icoanele, fiindca pe ele sunt pictati Hristos Dumnezeul nostru, Caruia ii aducem inchinare si adoratie, si Maica Sa, Preacurata si Stapana si de Dumnezeu Nascatoarea si Pururea Fecioara Maria, pe care o preamarim, fiindca este mai cinstita decat heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat serafimii. Ea este hotar intre creat si necreat, cum spune Sfantul Grigorie Palama. Ii iubim pe Hristos si pe Maica Sa, Fecioara Maria!
Iubim pe Dumnezeu Cel in treime slavit si inchinat: Tatal, Fiul si Sfantul Duh, Treimea Cea deofiinta si nedespartita, singurul Dumnezeu adevarat si revelat, Creatorul lumii vazute si nevazute, bunul si milostivul Dumnezeu.

Atarnatorii de secte straine si inchinatori la falsi hristosi, ereticii care au rupt din turma lui Hristos, cu minciunile si cu ereziile lor, care au falsificat si rupt textul Scripturii, ii dam anatemei. La fel si pe falsul papa il dam anatemei!

Modele crestine sunt pentru noi stramosii nostri, Stefan cel Mare si Sfant, Sf. Neagoe Basarab, Mircea cel Batran, Mihai Viteazul, Sfantul Martir Constantin Brancoveanu si cu ceilalti voievozi cu crucea in mana si cu mamele monahii.

Nu cred in crestinismul celor care nu stiu si nu vor sa-si faca semnul Sfintei Cruci!