| SuNaM a întrebat:

La Sf.Mormant de Paste lumina se aprinde tuturor sau doar patriarhului?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite am gasit ceva despre Lumina Sfanta :

În sâmbăta de dinaintea Paștelui, la prânz, „patriarhul grec, împreună cu clerul lui înveșmântat în straiele sacerdotale și urmat de patriarhul armean cu clerul lui și cu episcopul copților, mărșăluiesc în procesiune grandioasă și solemnă, și cântând imnuri, de trei ori în jurul Sfântului Mormânt." Odată procesiunea încheiată, Patriarhul Ortodox al Ierusalimului sau alt arhiepiscop ortodox citește rugăciunea Pogorârii Sfintei Lumini, își dă jos robele și intră singur în mormânt. „Prelații armeni și copți rămân în anticameră, unde spun că ședea îngerul când s-a arătat femeii credincioase (Maria Magdalena) după învierea" lui Iisus. Atunci, adunarea cântă „Doamne miluiește" (Kyrie eleison în greacă) până când (după cum se crede) Lumina Sfântă coboară și aprinde candela "neadormită" de unde patriarhul aprinde peste 33 de lumânări legate împreună. În tot acest timp patriarhul este urmărit de prelații armeni și copți. Patriarhul iese apoi la iveală din încăperea mormântului și rostind rugăciuni, aprinzând fie 33, fie 12 lumânări le împarte celor adunați acolo.

Adica nu stiu, incerc sa ajut big grin

16 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Important este sa se aprinda in suflet o lumina a bunatatii.

| danut a răspuns:

Doar celui care intra acolo si are o lumanare cu fosfor alb la indemana. In general celui "pregatit" pentru asemenea eveniment.

| RAY a răspuns:

Fiti rationali, el intra singur intro camra acolo cica lumanarea se arine singura apoi el da la alti mare minunine ce sa spun

| sublime89 a răspuns:

Doar patriarhul intra singur in mormant si aprinde lumina, iar apoi iese de acolo spunandu-le tuturor ca a fost un miracol. Daca e atat de mare miracol, pot sa stiu si eu de ce nu putem vedea cu totii momentul in care se aprinde acea lumina?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum adica?

| SuNaM explică (pentru anonim_4396):

Adica lumina aceea aprinde toate lumanarile sau doar pe a patriarhului care intra in mormant?

| SuNaM explică (pentru anonim_4396):

Chiar daca esti ateu, m-ai ajutat.Ai o funda!

| anonim_4396 a răspuns (pentru SuNaM):

1. Sunt fata
2. Nu sunt atee
3. Mersi big grin

| SuNaM explică (pentru anonim_4396):

1)Scuze happy
2)Esti agnostica nu?
3)Nici o problema

| anonim_4396 a răspuns (pentru SuNaM):

1. No problem
2. Da big grin

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu ai fost acolo, s-a aprins lumanarea si la tine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Da dar la mine s-au aprins 666 de lumanari in același timp.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai luat foc la propiu, misto

| anonim_4396 a răspuns (pentru SuNaM):

Uite am gasit ceva despre Lumina Sfanta :

În sâmbăta de dinaintea Paștelui, la prânz, „patriarhul grec, împreună cu clerul lui înveșmântat în straiele sacerdotale și urmat de patriarhul armean cu clerul lui și cu episcopul copților, mărșăluiesc în procesiune grandioasă și solemnă, și cântând imnuri, de trei ori în jurul Sfântului Mormânt." Odată procesiunea încheiată, Patriarhul Ortodox al Ierusalimului sau alt arhiepiscop ortodox citește rugăciunea Pogorârii Sfintei Lumini, își dă jos robele și intră singur în mormânt. „Prelații armeni și copți rămân în anticameră, unde spun că ședea îngerul când s-a arătat femeii credincioase (Maria Magdalena) după învierea" lui Iisus. Atunci, adunarea cântă „Doamne miluiește" (Kyrie eleison în greacă) până când (după cum se crede) Lumina Sfântă coboară și aprinde candela "neadormită" de unde patriarhul aprinde peste 33 de lumânări legate împreună. În tot acest timp patriarhul este urmărit de prelații armeni și copți. Patriarhul iese apoi la iveală din încăperea mormântului și rostind rugăciuni, aprinzând fie 33, fie 12 lumânări le împarte celor adunați acolo.

Adica nu stiu, incerc sa ajut big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi ma acolo si vezi, ca de crezut nu o sa crezi nici daca ai invia tu din morti, vei gasi o explicatie stiintifica.deci moarte usoara, si calatorie sprancenata.

| SuNaM explică (pentru anonim_4396):

Ba desteptule nu sunt ateu si cred ca am dovedit-o de atatea ori.Si cum as putea sa neg una dintre cele mai importante minuni ale crestinatatii.Crede-ma,nu sunt ateu.

| AlexeHellsing a răspuns:

Patriarhilor și anumitor persoane.