| crysstyann a întrebat:

Catre atei:Voi ziceti ca nu exista Dumnezeu atunci spuneti lumina de la Ierusalim care se aprinde singura in tot anul de paste la mormantul lui Iisus Hristos fiul lui Dumnezeu cine o aprinde? iar preotii de acolo sunt controlati sa nu aibe nimic de aprins, ce spuneti de cine este aprinsa daca nu de Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| blondissima a răspuns:

Dobrokhotov și alți critici, inclusiv cercetătorul ortodox rus Nikolai Uspenski[4], dr. Aleksandr Musin de la Sorbona[5] și unii ortodocși de rit vechi [6] citează extrase din jurnalele Episcopului Porfirie (Uspenski) (1804-1885) [7] care arată că preoțimea din Ierusalim știa că Lumina Sfântă e frauduloasă.

Porfirie era un arhimandrit ortodox rus și un om de știință trimis în misiune oficială de cercetare bisericească la Ierusalim și în alte locuri (Egipt, Muntele Athos).[8] În timpul șederii în Ierusalim a fondat misiunea rusească de acolo.[9] Mai târziu, după reîntoarcerea în Imperiul Rus, a fost făcut episcop în dioceza Kievului.[10]

Porfirie și-a înregistrat impresiile în jurnalele lui, publicate ca Kniga bytija moego (Cartea ființei mele) în 9 volume din 1894 până în 1901.[11] În primul volum, Porfirie scrie: „Un ierodiacon care a intrat în altarul Mormântului atunci când, după cum crede toată lumea, focul sfânt coboară, a văzut oripilat că focul este aprins de la o simplă lampă de icoană care nu se stinge niciodată, și astfel focul sfânt nu este o minune. El însuși mi-a spus despre asta azi" (Kniga bytija moego, vol. 1 (anii 1841-1844), p. 671[12]). Nu se spune cum s-ar putea ca această flacără perpetuă să fie păstrată aprinsă.

Porfirie relatează mai târziu o poveste spusă lui de către un mitropolit din Ierusalim. Conform acesteia, când Pașa Ibrahim al Egiptului a fost acolo a dorit să verifice autenticitatea minunii, deci le-a spus slujitorilor patriarhului să-l lase înăuntru în altar în timpul ritualului. Dacă minunea era autentică, el urma să doneze o sumă mare de bani, dar dacă era o fraudă urma să confiște toți banii dați de pelerini și să dezvăluie frauda în toate ziarele europene.

Delegații - mitropolitul Misaеl al Petrei, mitropolitul Daniel al Nazaretului și Episcopul Dionisie al Filadelfiei - s-au întâlnit să discute propunerea. Misael a admis atunci că aprinde focul de la o lampă de icoană care stă ascunsă în spatele icoanei de marmură a Învierii lui Hristos, înapoia patului mortuar. Astfel, ei au decis să-l implore pe Ibrahim să nu se amestece în treburile religioase și să nu dezvăluie secretele riturilor creștine, pentru că Împăratul Rus Nicolae ar fi foarte nefericit dacă s-ar întâmpla așa ceva. Pașa Ibrahim a decis atunci să nu insiste asupra chestiunii. Dar din acel moment clerul Mormântului a încetat să creadă în coborârea miraculoasă a Luminii Sfinte.

Porfirie continuă: „... mitropolitul a adăugat că numai de la Dumnezeu însuși așteaptă ei încetarea minciunii (noastre) pioase. După putință, el va calma oamenii care acum cred în minunea focului din Duminica Sfântă. Dar nu putem nici măcar să începem această revoluție în gândire. Am fi dezbinați chiar lângă altarul Mormântului.

L-am informat pe patriarhul Athanasius, care trăia atunci în Constantinopol, despre șantajul lui Ibrahim Pașa, dar în scrisoarea noastră către el am scris 'focul sacru' în loc de 'lumina sfântă'. Surprins de această schimbare, binecuvântatul părinte ne-a întrebat: 'De ce numiți Lumina Sfântă altfel?' I-am spus adevărul, dar am adăugat că focul, aprins pe Mormântul Domnului de la lampa ascunsă, este, la urma urmei, un foc sacru, de vreme ce vine dintr-un loc sacru." (Kniga bytija moego, vol. 3, pp. 299-301

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu Tatal, Isus Hristos, Duhul Sfant, dar, dar lumina la Ierusalim este aprinsa de...fosforul pus de un popa de pe acolo. Dumnezeu NU FACE nici o minune pentru amorul sau scoaterii in evidenta a unei tagme preotesti (care intre noi fie vorba nu mai au treaba cu Dumnezeu de 2000 de ani).

| thealchemist a răspuns:

Nu te obosi cu astfel de intrebari. astea sunt subiecte greu de inteles si pentru crestini, pentru atei e imposibil.
iar cine aprinde lumina nu e important, ci natura luminii. aici putem specula la infinit dar faptul ca arde intr-un mod diferit de ceea ce noi numim ardere in mod obisnuit inseamna ca natura sa este diferita.

| Kosuchin a răspuns:

Foarte interesant cum Dumnezeu are timp sa faca miracolul(e fals, pfoaaaaaai)dar copiii din Africa tot sunt rapiti, violati si obligati sa-si ucida familiiel.
Cauta "Lord's Resistance Army" pe wiki.
PS: stii cum se traduce "Lord"?

| Malphas a răspuns:

laughing Că preoţii sunt controlaţi şi toate alea, e doar ce ştii tu, la fel ca marea majoritate a populaţiei. Cine zice că lumina aia se apinde singură? Nişte oameni, da? De ce i-ai crede?
Pfoai de viaţa voastră, sunteţi în beznă rău de tot.

| corasa a răspuns:

Eu nu cred in fizica si chimie! Am auzit ca sunt niste curente meschine menite sa ne deturneze de la Adevar!

| BigBang a răspuns:

Eu nu am vazut nici o lumina sa se aprinda singura, deci nu cred, ce nu vad.Banuiesc ca,tu ai vazut-o?
In lipsa dovezilor,ceea ce sustii tu sunt pure afirmatii si e greu sa dezbati,pornind de la premisa gresita.
Si, raspunsul il ai deja:"lumina de la Ierusalim care se aprinde singura".Nu stiu voi, dar eu imi arunc bricheta pe geam ca poate se aprinde singura si imi da foc in timp ce dorm! Bricheta ucigasa!

| Ovilacul a răspuns:

Mai sunt o gramada de locuri in care se intampla lucruri "miraculoase". Multe au fost date in vileag, desigur, preotii mintind cu nerusinare si atestand veridicitatea faptelor. Si sunt sigur ca nu sta nimeni sa-i controleze pe preoti pentru ca pur si simplu oamenilor destepti nu le pasa de asa ceva. Pe mine personal nu ma afecteaza in niciun fel ca la Ierusalim licare o lumina. Probabil ca daca m-as duce acolo sa vad cu ochii mei m-ar bufni rasul. Prin credinta oamenii pot fii controlati foarte usor. Unii sunteti chiar foarte naivi.

| NoKidding a răspuns:

Ce lume naiva...auzi la eilaughing coboara lumina din cer si aprinde lumanarealaughing
A-ti auzit de fosfor alb fratilor?

| Laura a răspuns:

Fosfor alb, care se aprinde în contact cu oxigenul.

| Azazel_2358 a răspuns:

Inseamna ca lu' dumnezeu asta ii place sa o arda asa aiurea...tu de chimie ai auzit? Ia vezi ce e aia si mai vorbim

| CattyA a răspuns:

Inainte de a intreba ceva, asigura-te ca ai cautat singura raspunsul.

| LarisaTH a răspuns:

Pai eu cred in Dumnezeu pentru ca nu am nimic de pierdut,daca eu cred in dumnezeu si el nu exista, nu am pierdut nimic, daca eu nu cred, iar el exista, am pierdut totul...

| Reinkaos a răspuns:

Si le-am zis ba doar sa nu se mai uite la televizor dupa 10 seara straight face

| sWamP1993 a răspuns:

De bricheta! Ori ii ascunsa in mormant bricheta ori si-o baga popa la p***.

| greencity a răspuns:

Da, exact. Chiar preotii aprind, altcineva nu are voie sa intre laughing Oare de ce? Degeaba controlezi pe cineva la intrare daca e chibritul deja inauntru! De cine sunt controlati? Nu tot de unul dintre ei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fosforul alb se aprinde in contact cu aerul umed, care creeaza o flacara care nu arde timp de cateva secunde. Stiinta-1 Religie-0

| n30x a răspuns:

O aprinde Bear Grils cu cremene si iasca laughing glumeam de fapt este o explicatie stintifica cauta si vezi si tu happy. Nu sunt ateu dar nu il percep p Dumnezeu ca un nene cu barba alba care are un carnetzel si ne pune buline negrewinking