| Eva400 a întrebat:

La spovedanie ni se iarta de tot pacatele? adica pacatele spuse la spivedit se vor mai "lua in seama"la ultima judecata? daca da, atunci ce scop mai are spovedania?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Nu este un act ireversibil (adica a ne considera cu "sacii in caruta" indiferent de cum ne vom comporta in continuare...)
Numai unii sectanti se considera "mantuiti" prin simplu "click dreapta" thinking in timp ce Mantuitorul spune "LUCRATI CU FRICA SI CU CUTREMUR LA MANTUIREA VOASTRA..."

Daca aceleasi pacate sunt repetate fara a ne lupta pentru parasirea lor, fara pocainta (regretare), fara marturisirea lor din nou la spovedanie (ca terapie in care lucreaza HARUL lui Dumnezeu), atunci, actul in sine ajunge sa fie falsificat de catre noi, prin speculare, prin ignoranta... sad
Mantuitorul ii spune celui vindecat (si iertat): "de acum sa nu mai pacatuiesti ca sa nu-ti fie tie si mai rau..."

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Prietene, poti preciza si versetele? Nu mi se pare ca vorbesti din Biblie. Legat de "LUCRATI CU FRICA SI CU CUTREMUR LA MANTUIREA VOASTRA..." si "de acum sa nu mai pacatuiesti ca sa nu-ti fie tie si mai rau..." precizeaza sursa in Biblie ca sa fii mai credibil. Altfel nu are valoare, si e o minciuna happy

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Daca faci pacate, le spui lui Dumnezeu, te caiesti si nu le mai practici, Dumnezeu te iarta si nu mai tine cont de ele.

| milan9 a răspuns:

IMEDIAT DUPĂ ÎNVIEREA SA (fapt ce confirmă importanţa vitală a ceea ce avea să spună), Mântuitorul Hristos transmis apostolilor HARUL SĂU şi a confirmat puterea acestui HAR de a ierta sau "dezlega" păcatele:

Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (lucrare încredinţată Bisericii)
(taina pocăinţei şi iertării- taina Spovedaniei)."

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Filipeni 2,12 : "Drept aceea, iubiţii mei, precum totdeauna m-aţi ascultat, nu numai când eram de faţă, ci cu atât mai mult acum când sunt departe, cu frică şi cu cutremur LUCRATI MANTUIREA VOASTRA";

Ioan 5, 14- "După aceasta Iisus l-a aflat în templu şi i-a zis: Iată că te-ai făcut sănătos. De acum SA NU MAI PACATUIESTI, ca să nu-ţi fie ceva mai rău."

| TrăieşteClipa a răspuns:

Din pacate pentru crestini, spovedania este o gaselnita isteata pentru a controla mai bine populatia.
Nimeni de pe planeta asta nu te poate elibera de pacate.
Doar te face sa crezi asta, te minte ca sa pleci fericita, sa te simti vinovata si poate dai si tu ceva banuti pentru biserica dupa puterile tale.
Hotie pe fata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, nu ai nevoie sa te spovedesti preotului pentru a-ti fi iertate pacatele. Trebuie doar sa ceri iertare Lui Dumnezeu cu sinceritate, oricum El va intelege daca i-ti pare rau cu adevarat. Apoi trebuie sa te straduiesti sa nu mai faci aceleasi pacate.

| 6684464 a răspuns:

"Caci este un singur Dumnezeu si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos" 1Timotei 2:5.
Doar Isus iti "spala" pacatele, daca nu te rogi Lui, degeaba.

| Ancamitumihaela a răspuns:

La spovedania nu se iarta pacatele pentru ca preotul nu are putere sa-ti ierte pacatele, ci numai sangele lui Isus are putere de ierta pacatele. Manturiseste pacatele inaintea lui Dumnezeu si El iti va ierta, trebuie sa fii sincera cu Dumnezeu si cu credinta. Dumnezeu a dat tot cei mai scump pe acesta lume adica a dat pe isus sa moara pe cruce la Golgota pentru tine ca tu ai viata vesnica. Desi daca crezi in Fiul lui Dumnezeu El este drept si crendicios sa-ti iarta toate pacatele. Isus a zis,, Adevarat, adevarat iti spun ca daca un om nu se naste din apa si din duh nu poate vedea imparatia lui Dumnezeu,, si mai zis despre judecata,, Adevarat, adevarat iti spun caci cine asculta cuvintele Mele si crede in Cel ce m-a trimis nu vine la judecata ci a trecut prin moarte la viata,"" In mumele lui Isus din Nazareth te sfatuisc ca te impaci cu Dumnezeu pana cand nu este prea tarziu.

| Etm a răspuns:

Ți se iartă de tot. La ultima judecată se va lua în seamă viața ta în ansamblu. Scopul spovedaniei e să-ți ceri iertare.