| bleakk a întrebat:

La un majorat (de exemplu) daca esti invitat de un/o coleg/a iar tu din respect sau politete accepti.Acolo se danseaza si se consuma si bauturi alcoolice.Si toti beau,tu daca ai bea un pahar (desigur, fara a te imbata) doar de gust sau sa bei pentru respectivul ar fi pacat? Vreau pareri din partea crestinilor.

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu! Atita timp cit te rezumi la un pahar de băutură nu esate nici o problemă, sa nu bei pahar după pahar pină cazi sub masă, dar asa un pahar de gust, este chiar ok.

| bleakk explică (pentru CristiDinBucuresti):

Multumesc! mai astept niste raspunsuri dupa care primesti funda.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru bleakk):

Ok, stai linistit/ă ca nu mă grăbesc, stimă. Esti băiat? Ce virstă ai? Sau fată?

| bleakk explică (pentru CristiDinBucuresti):

Baiat,17,multumesc de intrebare.

17 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Imi apar notificari ca ai pus intrebari raised eyebrows

Doar in post, cand alcoolul si petrecerile sunt interzise, chiar si tv-ul, radio-ul si clar, internetul. devil

| Doub a răspuns (pentru Mădă0611):

Tv-ul,internetul,petrecerile,radio-ul sunt interzise? De cand?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Doub):

De pe vremea lui Iisus. Intreaba un popa crestin, nu orice barbos care behaie vreo slujba. smug Siiii, punem pariu pe niste Chokotoff cu caramel ca am dreptate?

| Doub a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu am tangente cu popii.Asta ti-o zic din propria experienta. Bineinteles ca facem, dar cum imi dai bombonelele?big grin

| Mădă0611 a răspuns (pentru Doub):

Tu trebuie sa mi le dai, ziceam de postul ortodox, ca banuiesc ca despre el e vorba. Intreaba un pastor neipocrit, daca exista asa ceva.

| Doub a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu nu sunt ortodoxa, deci nu, nu postul ortodox.Cred ca le impartim pana la urma.happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru Doub):

Pai ziceam sa intrebi un pastor ne ipocrit, si doar nu-l intrebi despre postul ortodox.

| Doub a răspuns (pentru Mădă0611):

Din propria mea experienta(am mai spus asta) stiu ca nu e pacat ca in timpul postului sa folosesti internetul, televizorul, deci nu mai am nevoie sa intreb pe nimeni.Deci,le impartim frateste?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Doub):

Dar cine le cumpara? laughing)

Mie mi-au zis la liceu, profil teologic, pe jumate, ca in post nu e voie tv, radio (nu posturi de muzica, pentru ca arhiepiscopia are un post de radio), muzica si internet, nu mai stiu explicatia, de asta n-am dat-o, si de asta ti-am zis sa intrebi oameni neipocriti, ca daca un popa/pastor fumeaza, o sa spuna ca fumatul e de post, ca e doar tutun si hartie.

| Doub a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu stiu ca de post ai voie tv si radio si internet.Acum conteaza foarte mult daca le folosesti in scop benefic. Pai vedem noi, le cumparam amandoua si le mancam tot amandoualaughing. Miiammii, chiar mi-ai facut pofta.

| Doub a răspuns:

Nu,nu e pacat, dar sa nu exagerezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu unul sunt ateu, dar nu consum alcool din motive de sanatate prefer bauturi non-alcoolice. Cat despre dans nu ma prea pretez la el sunt o persoana introvertita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt crestin dar iti spun ca o fi acolo pacat dar sa stii ca se iarta foarte usor. Adica totusi, toti beau de cateva ori pe an de se fac muci, dar nu e recomandat sa devina un obicei.

| StarKiss a răspuns:

Nu este păcat, dar nu exagera!