| xDony a întrebat:

Salutare TPU happy Am 13 ani happy Fac mult sport! Si vreau sa va intreb: E bine daca as consuma bauturi energizante la varsta asta ( Doar pentru gust tongue ) O zi buna! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Salut
Nu, la varsta ta nu e recomandat!

| Niiiicu a răspuns:

Nu sunt deloc bune, dar daca vrei poti bea dar nu mai de de o data pe luna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Energizantele contim prea multe chimicale, eu nu le recomand nimanui.

| TempestUV a răspuns:

Mai bine te lasi pagubas.Iti provoci singur boli pe care nu sti daca o sa le poti vindeca.Asta e parerea mea dar daca tot nu esti lamurit si de raspunsurile celorlalti mai bine consulti un medic

| Neuronul a răspuns:

Băuturile energizante conţin cafeină şi taurină, două substanţe care în cantităţi mici stimulează organismul, dar în cantităţi excesive devin suprasolicitante şi dăunătoare.

| DarkAngel95a a răspuns:

Energizantele sunt printre cele mai daunatoare lichide pe care ai putea sa le consumi.Ai putea incerca de cateva ori, fiecare am facut asta, dar sa nu devina un obicei deoarece sunt foarte daunatoare pentru organisumul nostru.

| picasolina a răspuns:

Eu nu iti spun ca e bun sau nu decizi tu asta dupa ce citesti povestea asta ok...
''Deci eu aveam o prietena si ea trebuia sa implineasca 14 ani ziua urmatoare asa ca pentru petrecerea ei de 14 ani a ascuns in casa 5 energizante fara sa afle parintii..in seara din ziua ei am fost invitata eu si alte cele mai bune prietene am fost 5 in total ea a vrut sa fim doar noi fara si alti prieteni si trebuie sa recunosc ca am gustat eu prima din energizant dar culmea ca nu mi-a placut mai ales ca am citit ce continea adica taurina si cum sunt foarte sensibila am vomitat dar ea a continuat sa guste si sa guste pana la baut pe tot..si asa a devenit dependenta pana dupa 2-3 sapt cand a ajuns de grav la spital a stat vreo 2luni iar parintii au fost dati injudecata sad happy deci...tu decizi dupa 18 ani sugerez eu happy

| Nicolae_Mihaela_1997 a răspuns:

Eu nu cred ca iti face bine daca bei energizante... Poate sa bei asa doar putin sa vezi ce gust are. dar in rest. nu cred ca e bun pentru tine si nici pentru altii... Macar dupa 18 ani sa bei dar nu de la 13 big grin. Asta e parerea mea.