| Inferno a întrebat:

Le oferim in fiecare clipa dragostea noastra crestinilor de aici, incercand sa ii trezim la realitate, deoarece ne pasa de ei. Ma uit si vad zi de zi atei pe siteul acesta,care pun mai presus binele acestor oameni decat problemele personale, atei care aloca mai mult timp dezbaterilor pe TPU decat pentru a-si spala hainele. Atei care dau adevarate consultatii psihologice crestinilor cu probleme. Si de ce? Pentru ca le pasa. Pentru ca inteligenta cere inteligenta si incearca sa o obtina cu orice pret.
Ii vad pe toti acesti oameni, atei pana la ultimul, si-mi spun in mintea mea: Ce spirit nobil, cata maratie. Sa te sacrifici pentru altul, si in ciuda palmelor pe care le primesti de la acesta sa continui sa-l ajuti.
Asa ceva dragilor, nu poate fi descris in cuvinte.

Sa renunti la orgoliu, si cu o dorinta pedagogica pentru claritate sa diseci problema pana la cel mai mic detaliu.

Acum insa ma intreb, oare nu este totul inutil?

25 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Pe mine nu trebuie sa ma trezesti la realitate, caci eu sunt o persoana foarte realista. Faptul ca cred in Dumnezeu nu inseamna ca nu sunt realists, deci nu confunda notiunile! In plus, tu si alti atei ca tine puteti sa ne garantati ca realitatea e asa cum o vedeti voi? Hai sa fim seriosi, fiecare vede realitatea in felul s

| Dorugar a răspuns (pentru emy):

Lasa-i pe alti sa te aprecieze ca tu esti subiectiva!
Faptul ca crezi in Dumnezeu este o dovada ca nu esti realista, din moment ce existenta lui Dumnezeu nu este dovedita de Realitate, ci este un personaj rod al unei fantezii, si realitatea nu are nimic comun cu fantezia. Iar faptul ca afirmi ca vezi realitatea in care nu exiswta niciun Dumnezeu si nici nu se manifesta cumva, este o dovada ca realismul tau este doar in inchipuirea ta!

| emy a răspuns:

Sau. Iti multumesc pentru grija, dar, la fel ca si tine, nu imi voi schimba convingerile. Te pup, paa.

| emy a răspuns:

Dovezile care atesta existenta lui Dumnezeu exista in realitate si sunt nenumarate, dar tu si altii ca tine nu vrei sa le vezi. Daca tu esti asa de realist/a, explica-ne cum a luat fiinta Universul?

| Doub a răspuns:

Va multumim pentru ceea ce faceti. E minunat.

| Mayar a răspuns:

Asta numai dovada de dragoste, bun simt si lipsa de jignire nu mi se pare : "Âââ! Comentati la mine ba jăgosilor, ca acum va ard una cu ciomagul asta, in mortii vostri de balosi."

Asa ca, lasa ipocrizia, prea se vede!

| Inferno explică (pentru Mayar):

Atat ca afirmatia nu imi apartine, ci apartine divinitatii unor anumiti utilizatori de aici.
Vezi contextul.

| Mayar a răspuns (pentru Inferno):

Faptul ca ti-ai permis sa faci asemenea marsavie deja confirma intentia ta de a ofensa.

Răspuns utilizator avertizat
| Alcyon a răspuns:

Cred ca acesti atei ar trebui sa-si gaseasca ceva mai bun de facut, fiindca e o prostie sa incerci sa-l faci pe altul sa gandeasca la fel ca tine. Fiecare vede lucrurile in felul lui; daca ai pofta s-o faci pe martorul lui Iehova si sa convertesti pe toata lumea, in mod sigur nu te vei alege decat cu injuraturi.

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar a răspuns:

Nu este inutil, pentru ca noi ne adresam si cititorilor si nu numai celor care sunt atat de incremeniti in prostie incat niciun adevar care ar trebui sa le trezeasca constiinta lor adormita nu mai conteaza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Daca nu-ti e cu banat, vrei sa ma lamuresti mai pe larg -fara a ma trimite la DEX. sau site-uri-, ce cuprinde notiunea de "prostie" din punctul tau de vedere si cum poate fi ea constatata comparand-o cu caliatile pe care apreciezi ca le ai?
Intreb acest lucru pentru a reusi sa disting si eu care din cei de pe site sunt" atat de incremeniti in prostie incat niciun adevar care ar trebui sa le trezeasca constiinta lor adormita nu mai conteaza". Sper ca nu-ti cer un efort prea mare, mai ales ca in acest fel dai curs indemnului celui care a pus intrebarea.

| Dorugar a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu in postarea la care te referi ma refeream la prostia de a crede totul asa a proasta fara sa te documentezi serios, si la faptul ca unii sunt atat de incremeniti in prostie si atat de batuti in cap incat nu vor sa accepte niciun argument oricat de bine ar fi sustinut acesta de realitate, de dovezi stiintifice sau de adevaruri dovedite, si sa nu accepti adevaruri care-ti combat minciuna din capul tau, asta se numeste prostie...imensa!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Dorugar,eu nu cred ca tu crezi explicatia data, ca raspuns la intrebarea mea anterioara, care avea ca scop sa ma lamuresc, intrucat ma simteam direct vizat (vzi postarea ta din 8.02.ora 20:11, la care am mai facut referire azi).Nu de alta dar eu nu refuz sfaturile competente si la obiect, izvorate din judecata celui care mi le da.

| Dorugar a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare foarte rau dar nu mai stiu ce am postat la data mentionata de tine si TPU-il nu-mi ofera posibilitatea sa vad postarile din acea perioada, eventual imi poti da un link ca sa stiu la ce te referi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Daca mie imi permite, nu vad cum nu-ti permite tie.Am impresia ca nu sti sa te descurci in propriati curte. Iata postarea:"Daca tot faci atac la persoana, hai sa-ti explic eu unde gresesti si unde ne dovedesti ca tu esti de fapt unu care nu este capabil sa inteleaga o simpla fraza.(si asta se numeste analfabetism structural) Si anume tu nu intelegi ca stiinta se bazeaza pe Cunoasterea Rationala (si nu ca religia pe credinta a proasta) si prin urmare nivelul de spiritualitate a unui om depinde de cantitatea de cunostinte rationale pe care le-a insusit, astfel se explica motivul pentru care doar acele persoane pot crea valori spirituale in arte, filozofie sau literatura, care au un nivel intelectual superior care se face prin multa invatatura bazata pe cunoasterea rationala numita STIINTE, in timp ce Baba Veta Analfabeta, proasta satului care crede mult si tare si umbla la biserica, nu va putea crea niciodata valori spirituale (la fel ca si pehlivanu de popa lacom dupa "ochii dracului") pentru ca spiritualitatea este emanatia inteligentei in timp ce credinta a proasta presupune mai ales lipsa inteligentei, adica IOC spiritualitate. In concluzie spiritualitatea nu se gaseste in biserica in care se pomenesc spiritele mortilor, asta bnu este spiritualitate ci eventual spiritism, in timp ce adevarata spiritualitatea este o emanatie intelectuala direct legata de nivelul de Cunoastere Rationala numit STIINTE si nu de nivelul de credinta a proasta a unor analfabeti credinciosi.
Asa ca nu te mai da dashtept daca in viata ta nu ai citit decat o singura carte...dar si aia veche si depasita de 2000 de ani, ca uite, esti facut sah mat!
2 Da STIINTA = ILUMINARE iar CREDINTA = obscurantism intunecat...iar ramurele de care pomenesti, probabil ca exista doar sub forma de suport pe care stau pasarelele, din capul tau.
postat la 8 Februarie 2015 20:11"

| Jardelin a răspuns:

In sfârșit un trolling de calitate!

Despre preocupare si "dragostea" ateilor fata de creștini (că fata de musulmani nu au curajul), pot spune ca o simt mai ales când trece o perioada lunga timp in care nu postez pe TPU. Atunci ateii ma iubesc cel mai mult!

Oricum, mi-a plăcut întrebarea ta, si chiar dacă e din ciclul "Sa radem cu Stan si Bran", pe alocuri m-a induiosat foarte tare încât era cât pe ce sa-ti cer contul ASUR-ului ca sa fac si o donație!

Ai un pic de simtul umorului, Hadesule, te mai așteptam cu intrebari din astea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident ca este inutil. Apreciez ca va consumati timpul sa aduceti argumente logice si stiintifice celor cu un nivel intelectual mai putin ridicat dar acum, serios, Inferno, cati credinciosi ai reusit sa influentezi?

| Buresbista123 a răspuns:

Este,daca te gandesti ca vei face vreo schimbare importanta in lume,nu uita in ce hal se afla umanitatea in zilele noastre,oameni care mor pentru ca pur si simplu nu au apa sa bea sau mancare,nu uita care este gradul de alfabetizare de pe glob etc. Sunt foarte multe variabile care nu au cum sa duca spre o societate inteligenta, destupata la minte, spre o ascensiune intelectuala.
Daca treci peste lucrurile acestea evidente si ajungi sa realizezi ca vrei sa o faci pentru ca asta te reprezinta pe tine, asta esti tu si lucrul acesta te pasioneaza, te misca in vreun fel, atunci nu e inutil si chiar e bine sa o faci pentru ca te face pe tine, ca individ, sa te simti mai bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Buresbista123):

Citindu-ti raspunsul mi-a venit in minte atitudinea lui Varujan Vosganian din Parlament si felul cm il mangaia pe crestet si-l imbarbata Nastase. Cat fariseism! Daca nu-ti amintesti, iti pot improspata eu memoria cu ce fel de expresii si invective folosesti la adresa celor care nu ti-au facut nici un rau, nu au fost doar de acrd cu tine.

| bleakk a răspuns:

Textul un pic cam pompos si putin hiperbolizat dar merge. Exagerarea inutila. Nu stiu daca ai scris acestea cu o tenta ironica sau nu, insa cred ca tu doar te-ai limitat doar la aceasta 'lume'-aici pe TPU si in functie de cativa trogloditi presupusi crestini i-ai incadrat pe toti in aceeasi oala. Samburele de adevar ar fi ca perseverenta unora atei care chiar is doresc sa ofere un adevar altora in schimbul a -nimic- care paradoxal crestinii ar trebui sa fie mai motivati sa o faca avand primind in cele din urma, viata vesnica pentru 'stradania' lor. Dar tot eu cred, ca si ei si-au dat seama ca polemicile si discutiile de pe aici nu rezolva nimic si nu au niciun sens asa ca au renuntat si ei

| aladeieri a răspuns:

Inferno si mie imi pasa de tine, daca ai timp arunca te rog o privire aici: https://www.youtube.com/watch?v=rfn1PSCIb2c (dupa ce ai terminat de vizionat sa-mi spui ce parere ai)

| Jardelin a răspuns (pentru aladeieri):

Foarte fain clipul! Mi-a placut si imi place baiatul! Sa-i dea Dumnezeu sanatate!

De retinut o idee foarte importanta pe care am spus-o si au pe aici si evident, nimeni nu a bagat-o in seama. Omul gaseste in viata ceea ce cauta! Il cauzi pe Dumnezeu? Il vei gasi! Daca nu, nu!