| DDCC a întrebat:

Poti beneficia de consultatii psihologice gratuite? Daca da, in ce conditii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LucyLiu a răspuns:

Sa fiu sincera nu stiu ce boala ai deoarece nu-s doctor big grin deci nu-mi spune. Dar daca ai depresie ar fi bine... SA MAI IESI PRIN LUME, SA UITI DE GRIJILE PAMANTESTI! FA-TI PRIETENI, FA-TI HOBBIE=URI si asa poate scapi... poate

18 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

Da, poti. Cu trimitere de la medicul de familie si alegind un cabinet psihiatric care lucreaza cu Casa judeteana de asigurari de sanatate.
Vad ca te framinta ginduri negre de tot. Esti si o persoana izolata ( ai pomenit altadata de sociofobie).
Daca te gindesti la psiholog inseamna deja un pas important. Majoritatea ajung acolo dusi de catre cei din jur, pentru ca ei nu constientizeaza ca ar avea o problema serioasa ( si nu e numai cazul depresivilor).
Doar psihologul si medicul psihiatru pot identifica cauzele depresiei tale. Am pomenit si de psihiatru pentru ca uneori e nevoie si de medicatie ( o ia foarte multa lume, chiar si medicii), ca sa poti fi valid si sa continui recuperarea.
Nu stiu de ce nu vorbesti si cu parintii chestia asta, daca tot o abordezi pe net. Ei ar grabi poate mersul tau la medic, si asta ar fi foarte bine.

| DDCC explică (pentru michelia):

Iti multumesc pentru raspuns, il vad ca si o incurajare ca sa merg mai departe, desi de multe ori as dori sa renunt. Nu stiu de ce n-am facut-o mai demult(ren.) Nu cred ca ar grabi, le-am zis de sociofobie dar nu si de sui. Ma bucur sa vad ca cineva imi poate fi alaturi cun un sfat. Esti un strain, dar parca te-as cunoaste, dupa ideile tale imi place cum gandesti, te vad ca o persoana buna, diferita majoritar de catre cei din jur. Thanks for the support!

| DDCC explică (pentru michelia):

Dar contractul cu CAS-ul mai e valabil?

| michelia a răspuns (pentru DDCC):

M-as bucura sa iti fiu de folos. Nu e vina ta ca ai depresie. Am citit ca de mic esti asa. Depresia are ca rezultat un dezechilibru chimic. Mai explicit, serotonina, adica " secretul fericirii" e foarte scazuta. De aceea se da medicatie, sa umple golul acela. Si in paralel se face si psihoterapie, pentru identificarea cauzelor, echilibrare, relaxare etc.
Degeaba iti dau altii sfaturi " relaxeaza-te, scapa de griji, joaca-te, distreaza-te". Nu poti singur!
Probabil nu vrei sa-ti ingrijorezi parintii, dar de gindurile despre suicid trebuie sa le spui. Asta inseamna ca realitatea ti se pare insuportabila, aproape. Medicatia nu rezolva dar ajuta esential in faza asta iar terapia are efecte extraordinare.
Lasa psihologia online ( exista unii care o fac contracost), dar e foarte important contactul cu medicul si psihologul, te scaneaza imediat.
As vrea sa aud cit de curind ca te duci la psihiatru. Astept vesti!

| michelia a răspuns (pentru DDCC):

Da, intereseaza-te in orasul tau care sint cabinetele care au asa ceva. Cu trimitere de la medicul de familie e gratis, sau platesti modic 10-15 lei.

| DDCC explică (pentru michelia):

Esti o persoana prea buna. De ce incerci sa ma ajuti? Pur si simplu mi se pare ca ai fi desprinsa dintr-un vis. Nu faci parte din realitatea pe cate o cunosc sau am cunoscut-o. You're too cand. How did you find me, my answers? crying. I didn't deserve it. I only wanted to finish what was in my head... Nu pot sa zic despre sinucid nimanui. Mai bine o fac decat sa suflu o vorba parintilor.

| michelia a răspuns (pentru DDCC):

Ok, nu le zi (inca), dar la medic trebuie sa te duci. Daca esti dintr-un oras mai mare, suna la CAS si afla care cabinete psihiatrice au contract cu ei si apoi trebuie sa ajungi la unul din ele. Eu stiu si medici care fac asta pro bono pentru unii pacienti fara posibilitati.
Psihologul scolii e un functionar in general si nu ai avea tu linistea ca e totul confidential, cred.
So, la medic!

| DDCC explică (pentru michelia):

Sincer, m-am saturat de acest sentiment. SImt ca trebuie sa ma eliberez de el sau sa-l urmez. Nu mai rezist eu sa tin in mine. Mintea poate dar sufletul vrea cu orice pret sa caute ajutor. La divinitate nu-mi place ca nu ma lasa, doar ea m-a mai oprit(gandurile) dar simt ca nu se mai poate asa deloc. Sus sau jos, odata pentru totdeauna. Eu am talentul desebit sa deranjez oamenii/sa-i enervez la culme. SI cu tine fac acelasi lucru, sunt ferm convins. Dar ultimul lucur pe care l-as face tuturor este sa-i ranesc. M-as simti ca sunt evil, the devil. Nu stiu ce parere ti-ai facut despre mine. Iti multumesc din suflet ca incerci sa ma ajuti. Din suflet!crying

| michelia a răspuns (pentru DDCC):

Acum iti spun noapte buna si sa ai o noapte mai seninahappy. Tinem legatura zilele astea! Sint convinsa ca o sa mergi la medic si viata va deveni mai gri ( pina la roz mai e happy.

| DDCC explică (pentru michelia):

Ok, mutumesc pentru tot. Noapte buna si tie! An angel in the dark night! You seem to be for me acum ca e noapte. Corpul radiind, luminand tot ce e in jur. Aduci lumina si in viata mea! Iti sunt recunoscator pentru asta!

| DDCC explică (pentru michelia):

'Nu poti fi singur!'? Dar asa am fost, sunt si voi fi. I think nothing will ever change it.

| DDCC explică (pentru michelia):

Sunt conștient că nu mai pot sta nici o clipă. Deocamdată încerc la cel al școlii, să văd dacă mă poate ajuta iar dacă nu încerc și altundeva. Am zăbovit prea mult pentru ca să mai aștept și cred că asta m-a cam "agravat".
Mi-ai zis că aștepți vești din partea mea când voi reuși să merg la psiholog/psihiatru, de-ai îți scriu, nu te mai bat la cap cu altceva.
Din păcate nu mai pot acorda încă o fundă la întrebare, mai creez una în acest gen dacă dorești, e tot ce pot face.

| michelia a răspuns (pentru DDCC):

Buna,
Nu ai nimic de pierdut daca mergi intii la cel al scolii. Dar nu cred ca este suficient un psiholog. Iti trebuie si un medic psihiatru. Depresia ( mai ales cronica) nu se rezolva doar prin terapie ci si prin medicatie. Asta doar medicul are dreptul sa ti-o dea. Insa psihologul te poate indruma mai departe, spre un medic care sa ofere consultatii gratuit sau cu pret modic.M-as bucura sa nu ramina doar o decizie de azi si sa amini iar drumul asta. Tin pumnii!

| DDCC explică (pentru michelia):

Nu e o decizie de azi, în vacanța de iarnă m-am gândit mult la asta și vreau măcar să încerc fiindcă știu când nu mai rezist.
La urma urmei, odată și odată trebuie să scap.

| LucyLiu a răspuns:

De ce intrebi asa ceva?
Da, primesti consultatii gratuite in cazul in care, nu stiu, ai o trauma din copilarie... Sper ca ti-am fost de ajutor...happy

| DDCC explică (pentru LucyLiu):

Cam asa ceva: fobie(socio)...depresie

| DDCC explică (pentru LucyLiu):

Da, asta poate fi un mod bun, faza e ca boala asta cred ca o am din copilarie, mai mult ca sigur, si vreau sa scap de ea cu orice pret pana nu ma va duce la killing-himself(only thoughts) Mersi oricum.

| LucyLiu a răspuns (pentru DDCC):

Sa fiu sincera nu stiu ce boala ai deoarece nu-s doctor big grin deci nu-mi spune. Dar daca ai depresie ar fi bine... SA MAI IESI PRIN LUME, SA UITI DE GRIJILE PAMANTESTI! FA-TI PRIETENI, FA-TI HOBBIE=URI si asa poate scapi... poate

| Alex_Mirea_1986 a răspuns:

Daca esti din 95, ai 17 ani si esti deci la liceu, unde din cate stiu eu poti gasi un psiholog. Noi aveam in liceu asa ceva. Succes