| Inferno a întrebat:

Legat de analogia ceasornicarului

Pentru cei ce nu stiu,analogia ceasornicarului este un rationament al lui William Paley (filosof englez) care se doreste a fi si argument al existentei divinitatii.

El se prezinta in modul urmator:

"Universul este ca un ceasornic complex.

Un ceasornic trebuie să fie proiectat de un ceasornicar.

Prin urmare, universul trebuie că a fost proiectat de un Creator."

Probabil ca l-ati mai intalnit pe TPU,caci vad ca este foarte popular,mai putin partea cu cine este autorul lui.

Ceea ce anumiti utilizatori nu stiu este ca rationamentul e o eroare de logica, o "slaba analogie".

Concludenta in acest sens imi pare urmatoarea demonstratie. Citez:

"Chiar dacă universul poate să pară ca un ceasornic care este foarte complex, asta nu justifică să afirmăm că universul și ceasornicul au avut origini similare. De aceea majoritatea oamenilor de știință și filozofii nu acceptă această analogie cunoscută și sub numele de argument din design, aceasta în mod special fiind cunoscută ca Analogia cu Ceasornicarul.

Schimbând termenii, eroarea logică devine mai evidentă:

Universul este ca un ceasornic complex.

Multe din ceasornicele străvechi au fost construite de meșteri fierari.

Prin urmare, universul a fost construit de un fel de meșter fierar.

Structura argumentului este similar, dar acum putem vedea mai ușor evoluția ceasornicelor de la mecanisme mai simple la altele mai complexe. Falsa analogie devine și mai evidentă daca se compară încuietorile cu ceasornicele și apoi încuietorile cu universul. Trebuie de asemenea notat că mulți dintre ceasornicari au fost armurieri."

In fine, ceea ce trebuie retinut este ca rationamentul lui Paley,cu ceasornicul, este eronat. Eronate sunt si rationamentele similare.

Intrebarea este: Acum ca stim cat de gresit e acest rationament il vom mai folosi ca argument pentru a-i pacali pe cei mai putin informati, dar in primul rand pentru a ne pacali pe noi insine?

Oare nu ar fi mai bine sa eliminam tot ce e fals si sa pastram doar adevarul? Poate Dumnezeu exista, nu spun nu, insa in mod sigur existenta sa nu se demonstreaza cu rationamentul de mai sus.

In pofida a tot ce scriu aici vad c ramaneti tot atat de batuti in cap ca in momentul in care v-am intalnit si va felicit pentru asta, cu toata stima.

4 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Daca ma gandesc bine, rationamentul e unul logic si foarte adevarat. Ceasul ala nu se adapteaza, e o masinarie, e mort, natura nu e deloc asa, sa ramana cu ceasornicarul lor. laughing
Si mai e o vorba prin popor, "unii ar ucide adevarul daca adevarul le-ar ucide religia".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intai si intai Dumnezeu nu esista.el ESTE.si toti cei cu rationamente si cei fara.ne bucuram de gratia divina intr-un feliu ori altul.asa -i santem un fel de chiroane, batuti in cap da nu stim de cine si cum? unii spun ceva despre un anume ciocan, ce o fi ala? cum o fi aratand? cine l-a facut? foarte ciudat.

| Neymar3000 a răspuns:

Ai copiat de pe Wikipedia un articol scris de un idiot "Falsa analogie"
Ai ramas fara inspiratie?

| Inferno explică (pentru Neymar3000):

Nu zau, poate acesta e si motivul pentru care fragmentul este pus intre ghilimele, ce crezi?