| Savantul999 a întrebat:

Lumea naturală prezintă dovezi de design, care implică existența unui creator inteligent. Acest argument a fost folosit de mulți gânditori din istoria filosofiei și teologiei, de la Socrate și Platon până la Sfântul Toma de Aquino și William Paley.

Există mai multe versiuni ale argumentului teleologic, dar voi folosi una simplă și intuitivă, bazată pe analogia ceasornicului, propusă de William Paley în cartea sa Teologia naturală din 1802.

Imaginați-vă că mergeți pe plajă și găsiți un ceasornic pe nisip. Ce concluzie ați trage despre originea ceasornicului? Ați crede că este rezultatul unui proces natural, cum ar fi eroziunea sau sedimentarea? Sau ați crede că este produsul unei minți inteligente, care l-a proiectat și construit cu un anumit scop?

Cred că răspunsul este evident: ceasornicul este o dovadă clară a designului inteligent. Ceasornicul are părți complexe și interdependente, care funcționează împreună pentru a îndeplini o funcție precisă: măsurarea timpului. Nu putem explica existența sai prin apelul la legile naturii sau la hazard. Trebuie să presupunem că există un ceasornicar care l-a creat.

Acum, dacă acest lucru este adevărat pentru ceasornic, cu atât mai mult este adevărat pentru univers și pentru viața din el. Universul și viața sunt mult mai complexe și mai ordonate decât orice ceasornic. Universul are legi fizice precise și constante, care permit existența materiei, energiei, spațiului și timpului. Există o serie de parametri cosmici și fizici care au valori foarte precise și care, dacă ar fi diferite chiar și cu o fracțiune mică, ar face imposibilă existența vieții în univers. Uuniversul a fost ajustat fin cu scopul de a produce viață.

Viața are structuri biologice sofisticate și funcționale, cum ar fi ADN-ul, celulele, organele etc. ADN-ul conține o cantitate enormă de informație codificată, care dirijează dezvoltarea și funcționarea organismelor vii.

Toate acestea indică faptul că universul și viața au fost proiectate.

Concluzia logică este că există un designer inteligent al universului și al vieții. Acest designer nu poate fi parte din univers sau supus legilor naturii. Trebuie să fie transcendent. Acest designer este ceea ce numim Dumnezeu.

Cum explicați originea și ordinea universului și a vieții fără a apela la un designer inteligent? Ce motive aveți să respingeți ipoteza lui Dumnezeu? Ce viziune aveți despre sensul și scopul existenței voastre?

(Sper că v-am provocat să gândiți mai profund!)

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Care dumnezeu,ca orice zeitate se poate folosi de aceste argumente,stim cum a aparut dumnezeu,scrie in biblie,un trib evreiesc credea in mai multi zeii,zeii copiati de la sumerieni,dumnezeu avea si nevasta zeita aserash, erau mai multi zeii, cum scrie dz judeca in milocul altor zeii, dar cei care au scris vt au scos multe din tora, s-a trecut la iahve ca asta le reprezenta pe ei, dar aveau multi zeii, iahve nu a facut nimic si sa luptat cu monstri din oceane apoi a facut pe adam si lilith atat

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Atât dovezile arheologice cât și textele biblice redau tensiunile dintre grupuri care acceptau adorarea lui Iahveh împreună cu zeități locale, ca Așerah si Baal, și cei care țineau la a-l adora numai pe Iahveh, în perioada monarhică.[39] Sursa deuteronomistă oferă dovezi ale existenței unei puternice facțiuni monoteiste în timpul domniei regelui Iozia, spre sfârșitul secolului al VII-lea î.e.n., dar puterea și prevalența unei adorări monoteiste anterioare a lui Iahveh este pe larg pusă la îndoială, având la bază interpretări despre cât de mult se bazează istoria deuteronomistă pe surse anterioare ei și cât de mult a fost reformulată ea de redactorii deuteronomiști în scopul de a-și impune punctele lor de vedere teologice.[40] Mărturiile arheologice indică un politeism larg răspândit în Israel și în jurul său în perioada monarhiei.[41]

| relian a răspuns:

laughing gasesti un ceas si gindesti ca cineva la facut.Asta asa este.Dar gindesti asa de ce? Pt ca tu esti familiarizat cu astfel de lucruri, de aia, nu din motive ce arati tu.

Exemplu nu este concludent absolut deloc.Sa dai exemplu, ar trebuie ca persoana respectiva sa se fi nascut in pestera, sa nu fi avut dea face cu tehnologia, cu alte cuvinte sa fie omul pestera, apoi sa gaseasca acel ceas.

Sa vad atunci ce ai fi gindit, daca ai fi tu acea persoana.Mai gindesti ca acel ceas este facut de cineva ca tine? Eu nu prea cred laughing o sa gindesti ca natura la facut, ca aparu asa ca orice pom, piatra, pasare, peste etc

Pe de alta parte, spui ca acel ceas este facut de om, avem un ceas facut din materiale din acest univers si avem si un om, facut tot din materiale din acest univers laughing despre ce desene animate vorbesti tu?

Spun asta ca ai bagat chestia aia, acest univers nu putea fi creat tot de cineva din acest univers laughing dar ceasul si omul, fac cumva parte din universusri diferite?

Te contrazici singur laughing hai ca te-am provocat sa mai gindesti nitel laughing

Un univers creat de Dzeu este la fel cu oricare altul care aparu altfel.
Ambele au la baza ceva, unu ii Dzeu alatu e energie, ambele erau acolo laughing ambele au existat dintotdeauna.

Asa ca daca e sa aleg ce model accept, aleg normal pe asta cu energia, nu pe ala cu Dzeu, ala deja e pentru oameni care nu vor sa munceasca, care nu vor sa isi bata capu prea tare, intr-un cuvint pentru oameni saraci cu duhu laughing

| Savantul999 explică (pentru relian):

Prima ta greșeală este să presupui că analogia ceasornicului depinde de familiaritatea noastră cu ceasurile și cu tehnologia.
Nu este așa.
Analogia este doar un exemplu pentru a ilustra un principiul general: dacă observăm un obiect care are părți complexe și interdependente, care funcționează împreună pentru a îndeplini o funcție precisă, atunci putem infera că obiectul este rezultatul unui design inteligent, nu al unui proces natural sau al hazardului. Acest principiu nu depinde de cunoștințele noastre anterioare despre obiect, ci de proprietățile intrinseci ale obiectului. Dacă am găsi un ceas pe plajă, chiar dacă nu am ști nimic despre ceasuri sau despre oameni, tot am putea recunoaște că are proprietăți care indică designul inteligent. La fel, dacă am găsi un alt obiect pe plajă, cum ar fi o mașină, un calculator sau o navetă spațială, tot am putea trage aceeași concluzie, chiar dacă nu am fi familiarizați cu acele obiecte.

Confunzi nivelurile de explicație. Când spun că ceasornicul este făcut de om, este irelevant că omul și ceasornicul nu fac parte din universuri diferite, ideea e ca omul este cauza eficientă a ceasornicului, adică agentul care l-a produs.

Presupui că un univers creat de Dumnezeu este la fel cu oricare altul. FALS!
Un univers creat de Dumnezeu are proprietăți specifice care indică designul inteligent, cum ar fi complexitatea, ordinea, ajustarea fină și informația codificată. Un univers care a apărut altfel nu are aceste proprietăți sau le are într-o măsură mult mai mică. De exemplu, un univers care ar fi rezultat dintr-o explozie haotică ar fi mult mai dezordonat și mai simplu decât cel în care trăim noi.

Energia nu poate crea nimic din nimic, nu poate stabili legi fizice precise și constante, nu poate ajusta fin parametri cosmici și fizici, nu poate produce structuri biologice sofisticate și funcționale, nu poate codifica informație în ADN etc. Toate acestea necesită o minte inteligentă și un plan deliberat.

Sper că ți-am arătat că argumentul meu c este solid și convingător. Te invit să îl analizezi cu atenție și să îl compari cu alte ipoteze despre originea și ordinea universului și a vieții. Sunt sigur că vei ajunge la concluzia că există un designer inteligent al universului și al vieții.

| relian a răspuns (pentru Savantul999):

Vorbesti prostii laughing daca nu ai stii nimic de oameni, daca ai fi omul pestera, nu ai sti abolut nimic, ca acel ceas ar fi fost facut de mai stiu eu ce inteligenta.
Spui asta acum, gindesti asa, pentru ca cunosti lucrurile astea.Religia si alte chestii cum au aparut? Omu pestera, nu stia nimic si le atribuia naturii, ori unor entitati mai sus ca si el.

Nu ai aratat absolut nimic, totul in univers are loc pentru ca exisata la un mom dat anumte conditii.
Daca ar fi fost ce spui tu, nu lua acelei inteligente milioane de ani, pentru a fabrica toate astea laughing

Tu nu stii ce vorbesti straine.Tu crezi ca toate au aparut asa pocnond din degete. Asta este credinta ta, in zeul tau, ca ar fi facut asa ceva, desi ma cam indopiesc ca ar fi avut puterea asta.

Toate au aparut printr-un lung proces de treansformari, nimic n-a aparut asa dintr-o data fara sa fi esuat in milioane de incercari.
Ai aratata nimic, de faprt ai aratat ca nu giundesti deloc, pentru ca la voi astia crestinozi gindeste altii pentru voik, aia care va mina de colo colo laughing

Exemplu tau, din nou spun nu-i bun.Tu vorbesti din imaginmatie, ca de altfel toti oamenii, pentru ca de fapt practic nimeni nu stie nimic, doar ce vede aici pe Pamint, in rest is doar presupuneri sau ceva stabilit pe baza a ceea ce vedem si facem aici.

Omul este agentul care a produs ceasul.Eu am spus ca ce am spus la chestia ce ai afirmat tu ca acest univers nu putea fi creat de cineva din acest univers.
Eu am aratat ca cineva din acest univers poate creea ceva din aceleasi materiale din care este facut si el.

Asta arata ca universul s-a putut crea din elementele lui in anumite conditii si nu ca ar fi venit altcinevca din alta parte sa il formeze.

Designul inteligent presupune chestii batute in cuie. Faci ceva incercari dar nu le etalezi, nu le incluzi in acel proiect. Cind iti iese atunci il pui acolo, ceea ce nu se potriveste cu acest univers, nu pare ca ar fi opera vreunei intelignete, mai degraba a unor combinatii datrota unor conditii existente la un mom dat.

Cind faci un ceas nul faci asa cum l-ai gasit pe plaja din prima, corect? Pina sa ajungi la modelul ala si la finalizarea aia faci o serie de ceasuri care in final te vor duce la ala gasit pe plaja.
Universul arata urme ale unor experiente, ceea ce inseamna ca n-a fost cineva sa il faca.
Nu stiu daca intelegi ce spun.Tu cand vei ceva creat, ceva la magazin, il vezi asa la vinzare, ala asa este, un produs, nu-i vezi tu multiutdinea de esecuri si incercari pana sa ajunga in acea faza.
Ti se arata produsl final, in rest nimic, asta arata designul ce spui tu.

Noi avem in univers si in viata urme alea unor serii de milioane de miliartde de ani de incercari.Asta arata ca acest univers s-a format asa prin tot felul de combinatii dea lungul acestui timp.

Cei care tot vin cu balaria aia cu designul inteligent, is niste oameni incuiati, atit pot ei sa gindeasca, is limitati in gindire, nu vad procesul in ansamblu lui.

Multi vin si spun, uite viata, totu pe planeta este exact cum ar fi trebuie sa fie.
Pe dracu laughing viata aparu pentru ca conditiile au fost cele care au permis, nu viata a aduc conditiile dupa ea, intelegi

Totul este asa cum trebuie sa fie pentru ca acele conditii care sau perindat, au dus la ce vedem noi astazi.
Oamenii cei care vin cu gindirea asta gresiota, cred ca nu era nimic, au venit unia, au facut viata, au pus aia conditiile ce le vedem si gata, luati de aici laughing

Nici vorba.Cum am spus is urme clare ca acest proces sa petrecut in timp de miliarde de ani, timp in care conditiile sau tot schimbat, pana intr-un moment cand sa ajuns aici.

Peste alte stiu si eu cate miliarde de ani, conditiile se vor schimba si noi poate vom disparea,
Cam asa stau lucrurile nu basmele ce le spun aia cu designul lor prapadit, niste religiosi fanatici, dar cu alt nume laughing

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

1-"Universul a fost ajustat fin cu scopul de a produce viață. "
Răspuns: te referi de fapt la 'universul' Planetei noastre, la faptul că poate menține viața?
2-"Acest designer nu poate fi parte din univers sau supus legilor naturii. Trebuie să fie transcendent. Acest designer este ceea ce numim Dumnezeu."
Răspuns: Îl numesc 'Dumnezeu' teiștii. Oamenii de știință atei/ agnostici, îl numesc Designer inteligent, sau Inteligență Supranaturală, pentru că nu toți ateii acceptă teoria evoluției.
De aceea nu este ok să generalizăm, băgând toți ateii în aceeași oală, și asociindu-i cu exemple negative. Încearcă să faci diferența/distincție între atei și antiteiști.