| albaKiara a întrebat:

Logica poate explica iubirea? Sau i se impotriveste?

17 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Logica nu se ocupa cu subiecte de acest gen, adesea folosim termenul logic/ilogic in mod eronat. Logica are la baza cateva postulate generale, asta e logica. Asta este logica generala, dincolo de asta sunt "cate capete atatea logici."

| OOOLEOOO a răspuns:

Ba da.
Iubirea este cauzata de anumiti hormoni

Atractia sexuala (imi place de tine)
-testosteroni

Iubirea romantica
Cauzat de hormonul dopamina, acel hormon care te face sa visezi cat de frumos ar fi o relatie cu acea persoana

Atractia cauzata de hormonul oxitocina:
Care aduce afectivitatea si atasament

Acest ''cocktail'' de hormoni provoaca sentimentul de iubire.

| RAY a răspuns:

Nu poate deci afrodita exista logic nu?

| albaKiara explică (pentru RAY):

Nu poate explica iubirea pentru ca logica nu poate nimic!

| BlackSulphur a răspuns (pentru albaKiara):

Logica nu poate nimic?
Ei bine, dumnezeu nu exista pentru ca am dulapuri de lemn in casa. Am dreptate, deoarece logica nu poate nimic!
[Pentru un control optim al fanatismului, consultati o carte de stiinta, sau un documentar stiintific. Efectele crestinismului in exces duce la: Ura, fanatism, depresie, fenomenul de individ anti-social, suicid, genocid, omucid, cretinism, pierderea ratiunii, izolarea de societate s.a.m.d!]

| Lizzu a răspuns:

NU.

Sunt doua lucruri total diferite.
Nu se completeaza, nu au nimic in comun.
Logica apartine creierului, iubirea apartine sufletului.
Iubirea de orice fel e cel mai frumos sentiment pe care il puteam descoperi, simti si experimenta pe Pamant ca oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea nu are logica. De asta se fac atit de multe greseli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate vrei sa spui stiinta, da s-a explicat cum se produce sentimentul de iubire uite:http://www.descopera.ro/......si-dorinta
http://www.descopera.ro/......ndragostit
http://www.descopera.ro/......pe-barbati

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Interesant...acum ceva timp am vazut un articol in care se spunea despre dragoste cum ca ar fi boala psihica ...ca simptomele ar fi cam la fel.dar asta nu o cred.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Eh asta nu prea cred

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Logica stapaneste materia. dragostea i se supune greu.foarte greu.

Răspuns utilizator avertizat
| albaKiara explică:

O intelegi doar cand o simti iar persoanele conduse de logica cu greu isi dau seama cand o simt.

| traiescdeciexist a răspuns:

Ah iubirea...un sentiment pe care orice om normal il simte. Uite ti-am explicat!
Alta intrebare?

| Silviumber a răspuns:

In unele cazuri da, in altele nu