| mentholinks a întrebat:

Mi-am dat seama ca Isus de fapt nu a salvat pe nimeni din moment ce trebuie sa ne schimbam pentru a primi mantuirea. Daca exista asa ceva, inseamna ca noi ne salvam singuri sufletele si nu Isus. Nu e asa?

20 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Asemenea intrebari nu au raspunsuri obiective. Crezi intr-o teologie sau in alta, asta e o optiune pur subiectiva.

| danay72 a răspuns:

Un om oricât de bun ar fi, dacă Isus nu si-ar fi dat viata pentru noi, nu am putea fi salvați. Psalmi49:6-9

| Inferno a răspuns (pentru danay72):

Chiar crezi ca ai raspuns la intrebare? Motivezi actiunea lui Iisus de a se sinucide pe baza unor legi postulate tot de el? Asta da logica.

| ania a răspuns:

Dacă noi ar trebui să ne schimbăm pentru a primi mântuirea ar însemna că ne salvăm singuri sufletele nu Iisus. Observație justă.
Biblia spune -Căci prin har ați fost mântuiți, prin credință.Și aveasta nu vine de la voi.ci este darul lui Dumnezeu.Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni. Căci noi suntem lucrarea Lui și am fost zidiți în Hristos Iisus pentru faptele bune, pe care le-a pregătit Dumnezeu mai dinainte ca să umblăm în ele.(Efeseni 2-8-10)
Conform Bibliei pentru a ajunge la mântuiere e necesar să alegem să fie Mântuitorul Stăpânul vieții noastre, e un fel de căsătorie-Dacă mărturisești deci cu gura Ta pe Iisus ca Domn și dacă crezi în inima ta că Dumnezeu l-a înviat din morți, vei fi mântuit. Căci prin credința din inimă se capătă neprihănirea și prin mărturisirea cu gura se ajunge la mântuire.(Romani 10-9).Nici tâlharul de pe cruce n-a mai apucat să facă nici o faptă bună și totuși Mântuitorul i-a promis-Astăzi vei fi cu mine în rai!(Luca 23-43).
Eu mă rog ca Dumnezeu să mă îndrume să umblu în faptele bune pe care El le-a pregătit pentru mine, nu pentru a obține mântuirea ci pentru a-mi arăta recuniștința pentru mântuirea pe care am primit-o deja.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"Nici tâlharul de pe cruce n-a mai apucat să facă nici o faptă bună și totuși Mântuitorul i-a promis-Astăzi vei fi cu mine în rai!"

O minciuna pana la urma, povestea zice ca schizofrenicul a mai stat cateva zile pe pamant, deci nu putea fi cu ala in rai in ziua aia.

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Nu știu care poveste, evangheliile nu spun așa ceva.

| Doub a răspuns:

Trebuie să accepţi mântuirea, iar dacă o accepţi, automat, are loc o schimbare în corasonu' tău.
deci, nu, nu e aşa.

| Inferno a răspuns (pentru Doub):

Ceea ce este absolut irelevant tinand cont de faptul ca 5 miliarde de oameni nu sunt crestini si nici nu vor deveni crestini, din aceleasi motive din care nici tu nu ti-ai schimbat religia.

| Mayhem666 a răspuns:

Se pare ca nu esti chiar asa de "dumb" cum spune numele tau. Continua sa gandesti, si o sa fie bine.

| VelaJohnny a răspuns:

„noi ne salvam singuri sufletele si nu Isus" - prin Isus ni le salvam. Daca el nu murea, nu era nici o sansa de sanvare. Deasta trebuie sa ne si rugam in numele lui, deoarece prin el avem parte de multe binecuvantari. El a aruncat colacul de salvare, intrebarea este de fapt „Accept eu salvarea si urmez pasii pentru a fi salvat?". El si-a facut partea, ne revine si noua sa ne facem partea noastra. De ce sa te salveze cu forta daca tu nu vrei?

| Inferno a răspuns (pentru VelaJohnny):

"El a aruncat colacul de salvare"
Comparatia nu este buna. Mai corect spus ar fi: " El a aruncat 10.000 de colace dintre care 9999 sunt sparte si doar unul singur bun." Cam inutil, nu crezi?

| Inferno a răspuns (pentru Inferno):

Si da, e "colaci" de salvare. Daca TPU imi interzice sa reeditez ai spune ca e capabil macar sa posteze raspunsul in varianta corecta. Se pare ca nu.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Inferno):

N-am observat ca ai scris gresit pana nu am citit al doilea raspuns laughing putin imi pasa, si in plus, am mai facut si eu greseli, dar in fine, daca tu esti ferm convins ca as fi profitat de greseala ta ca sa ma iau de tine, atunci crede. Si nu inteleg faza cu 10.000 de colaci thinking

| Inferno a răspuns (pentru VelaJohnny):

Exista mai mult de o singura religie, iar conform tie numai una singura e corecta, in ciuda faptului ca toate promit salvarea. Este imposibil sa stabilim in mod obiectiv care e falsa si care nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da ma,doar Iisus a spus ca nu prin fapte se va matui omul, ca sa nu sa poata lauda nimenici prin credinta dar facand lucruri bune nu pacatuind fiindca atunci ce naiba credinta mai ai? si apoi naterea din nou din foc si duh sfant, presupune o schimbare totala a omului vechi in unul nou, cum crezi tu ca vei putea, habarnaut fiind in ceia ce insamna rastignirea si mantuirea sufletului?

| ExprimareLibera a răspuns:

Ușor-usor pui întrebări logice. Continuă, ești pe calea cea bună.

| MarianM009 a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Sustin comentariul tau happy

| FlorinFlorin17 a răspuns:

Salut.Daca Iisus nu s-ar fi rastignit nu ai mai fi avut cum sa ajungi in rai pentru ca portile erau inchise, El le-a redeschis(a facut asta doar din iubire)Te-as indemna sa crezi in el cu toata nadejdea.

| qVoichita a răspuns (pentru FlorinFlorin17):

Nu s-a răstignit, l-au răstignit unii cu mâinile lui omezeu.
Dacă era voia zeului din ceruri, l-ar fi trăznit din nori s-au i-ar fi căzut un meteorit în cap.

| Inferno a răspuns (pentru FlorinFlorin17):

Hmm. Ai spune ca o divinitate omnipotenta poate gasi si metode mai putin dramatice pentru a deschide niste porti.