| benny7 a întrebat:

NIŞTE MINŢI LUMINATE CREŞTINE ŞI CREDINCIOASE.
Cum putem să ştim că sufletul celui decedat pentru care te rogi şi dai de pomană este scos din chinurile iadului şi îşi găseşte liniştea?

9 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Din puținele mele informații, sufletul din iad nu mai are niciun fel de speranțe. Avem pretenții de la oameni care nu își cunosc propria religie. Nașpa.

| Mircea08 a răspuns:

Se stie din Evanghelie - se stie ca cel mort daca a fost crestin va ajunge in imparatia lui Dumnezeu IMEDIAT, asa ca nu mai are nevoie de slujbe, iar cel mort care a fost pacatos este adormit pana la judecata de apoi (sfarsitul lumii). Ce tupeu poate avea cineva ca sa sfinteasca pe cineva, care toata viata lui nu a fost de acord cu asa ceva, spuneam, sa-l sfinteasca OBLIGATORIU fara consimtamantul lui (nici nu poate sa il dea deoarece doarme). Daca l-a iubit asa de mult, de ce nu i-a spus sa citeasca Evanghelia, sa vada ce trebuie sa faca pentru a se mantui, ca sa ajunga in imparatia cerurilor si nu in locuinta mortilor.
Daca dai de pomana o paine ce se intampla? ajunge la cel care doarme si...ce face, viseaza frumos? Sau ajunge in imparatia cerurilor? de ce? e foamete acolo? Preotii v-au sucit mintile, unde saracia ati gasit in Evanghelie ca trebuie sa faci pomana? Scrie sa-i ajuti pe cei CARE TRAIESC nu pe cei morti

| benny7 explică (pentru Mircea08):

Biserica se roagă numai lui Dumnezeu, ca El să facă aceasta şi nădăjduieşte tare în mila şi atotputernicia Lui?

| Mircea08 a răspuns (pentru benny7):

Daca eu ma rog pentru un ateu dintre cei de aici care nici nu vor sa auda de Dumnezeu, sau daca se roaga toate bisericile din lume pentru el, Dumnezeu il va duce cu forta in rai? Am spus cu forta deoarece el nu crea nici in ruptul capului
"credinta sa o ai pentru tine insuti " - asa spune versetul care urmeaza :
"Credinţa pe care o ai, s-o ai pentru tine însuţi, înaintea lui Dumnezeu. Fericit este cel ce nu se judecă pe sine în ceea ce aprobă! Iar cel ce se îndoieşte, dacă va mânca, se osândeşte, fiindcă n-a fost din credinţă. Şi tot ce nu este din credinţă este păcat."
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 14/22, 23)
Nu spun ca e rau sa te rogi pentru absolut oricine vrei, dar sa nu crezi ca asta rezolva problema iertarii pacatelor. Daca tu imi gresesti mie si eu te iert pacatul iti va fi iertat. Daca tu imi gresesti mie si eu nu te iert, pacatul iti va fi tinut indiferent cat se vor ruga altii sa fie iertat. Cam asa sta treaba, si nu mai caut acum versetul care confirma asta

| benny7 explică (pentru Mircea08):

Dar dacă Dumnezeu îndeamnă la orice rugăciune din iubire şi El o încălzeşte (Rom. 8, 26), desigur ca El ne dă şi El ne încălzeşte şi rugăciunea pentru cei morţi. Şi atunci nu va găsi această rugăciune ascultare la El?

| Mircea08 a răspuns (pentru benny7):

Rom 8/26 - De asemenea şi Duhul vine în ajutor slăbiciunii noastre, căci noi nu ştim să ne rugăm cum trebuie, ci Însuşi Duhul Se roagă pentru noi cu suspine negrăite.
Aici spune ca Duhul vine in ajutorul nostru si se roaga pentru noi. Care "noi"? scrie in versetul care urmeaza :
Rom 8/28 - Şi ştim că Dumnezeu toate le lucrează spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu, al celor care sunt chemaţi după voia Lui;
Deci Duhul nu se roaga pentru nelegiuiti ci pentru cei care traiesc in invatatura lui Dumnezeu, cea trimisa prin Fiul Sau Iisus - cel putin asta scrie in citatele la care faci tu referire.
Treaba cu incalzitul nu am inteles-o

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Nu stim.

| 6684464 a răspuns:

Dar face bine pentru moralul individului in viata. laughing
Un preot ortodox(spre surprinderea mea) i-a recomandat unui unchi(fiul strabunicului, nu stiu ce-mi e) ca pomana sa se desfasoare altfel fata de cum se obisnuia si anume: "Să faci o masă mare şi să chemi nişte oameni care nu ar putea să-ți ofere nimic înapoi"
Asta si multe alte lucruri mi-au demonstrat ca preotii stiu foarte bine ceea ce fac si invata(pe altii) gresit d.p.d.v. biblic.

| benny7 explică:

Şi nu e faptă mai mare de iubire decît să ne rugăm unii pentru alţii.*