| Lyndsey a întrebat:

Nu am vrut sa cred ca intre oameni exista ura si diferente. Am observat ca cei penticostali sunt altfel... ei isi formeaza de obicei un grup, stau impreuna, iar pe ceilalti, rar ( cand au nevoie de noi ) ii baga in seama. Adica eu am in clasa o fata penticostala cu care stau. Intre timp( ieri ) a mai venit una si "top!" colega mea o cheama sa stea in banca cu noi. Off... Credeti ca e normal sa ne diferentiem prin religie? Nu suntem toti oameni? Vreau parerile voastre proprii. :-d

Răspuns Câştigător
| ErrorFound a răspuns:

Daca vorbesc de rase si etnii, ar fi normal sa existe diferente, ura(referindu-ma la intrebare).
Natura, prin substanta ei te indeamna la ura, ea facandu-ne diferiti.

*Sincer, viata ar fi plictisitoare daca toti am fi la fel.* Diferentele dintre noi ne intriga dar ne implica si in "dezbateri" datorita mentalitatii diferite. Si stii doar ca fiecare crede si vrea sa aiba dreptate, chiar daca nu are, mai ales cand vine vorba de religie.
Ura e prezenta si la animale, de aceea consider ca este o parte a vietii.

Apropo, daca stai putin sa analizezi relatiile dintre oameni, ai observa numai interese. Nu vezi prietenii decat la oamenii care se cunosc de mici copii, a caror relatie a ramas strict de prietenie. Nu considera ca ceea ce vezi este real, ca totul este facut din puf si miere. Lumea este mult mai parsiva, mai ostila decat crezi si nu se va schimba.

Spuneam mai sus ca nu trebuie sa te consideri egal. De ce? Fiindca pentru a-ti impune punctul de vedere, trebuie sa ai un avantaj asupra celorlalti. Nu conteaza la ce folosesti acest avantaj dar este foarte bine si pentru viata sa personala si relatiile cu alte persoane. Bine, nu pe fata. Nu-i spui: iti sunt superior!, ci folosesti un limbaj al corpului, persoasiune si alte tehnici. Cunostintele ar ajuta si ele fiindca limbajul corporal nu impresioneaza pe oricine, de aceea, cu cat stii mai multe, cu atat mai repede esti inclus intr-un grup mai "fitos" sa spunem...
Tu esti mica daca imi vorbesti de colegi de clasa, inchei aici si daca vrei sa mai stii ceva, da-mi un mesaj privat.

13 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Chiar aseara discutam cu cineva pe tema asta si in primul rand nu mi se pare normal sa se faca diferente intre oameni, sa fie bagati intr-o categorie doar ca sa poata sa se ia la tranta cu alta categorie. Intre oameni ar trebui sa existe diferente DOAR de statut social, atat. Ateu, credincios, negru, alb... dpdv uman este tot om si cum traim in secolul 21 ar trebui sa ne purtam si noi ca niste... oameni, sa ne respectam unul altuia convingerile straight face

| usuk a răspuns:

Un lucru foarte stupid, mi s-a intamplat; dar oricum, cu astfel de persoane nici nu are rost sa mai schimbi o vorba, treci peste

| milan9 a răspuns:

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: BISERICA pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat PREOŢIA CREŞTINĂ!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură - Fapte 20, 28;

| ErrorFound a răspuns:

O sa ai numai de pierdut in viata daca ii consideri pe ceilalti egali tie.

| Lyndsey explică (pentru ErrorFound):

Imi pare interesant ceea ce zici. Poti sa dezvolti ideea, te rog? :d

| ErrorFound a răspuns (pentru Lyndsey):

Daca vorbesc de rase si etnii, ar fi normal sa existe diferente, ura(referindu-ma la intrebare).
Natura, prin substanta ei te indeamna la ura, ea facandu-ne diferiti.

*Sincer, viata ar fi plictisitoare daca toti am fi la fel.* Diferentele dintre noi ne intriga dar ne implica si in "dezbateri" datorita mentalitatii diferite. Si stii doar ca fiecare crede si vrea sa aiba dreptate, chiar daca nu are, mai ales cand vine vorba de religie.
Ura e prezenta si la animale, de aceea consider ca este o parte a vietii.

Apropo, daca stai putin sa analizezi relatiile dintre oameni, ai observa numai interese. Nu vezi prietenii decat la oamenii care se cunosc de mici copii, a caror relatie a ramas strict de prietenie. Nu considera ca ceea ce vezi este real, ca totul este facut din puf si miere. Lumea este mult mai parsiva, mai ostila decat crezi si nu se va schimba.

Spuneam mai sus ca nu trebuie sa te consideri egal. De ce? Fiindca pentru a-ti impune punctul de vedere, trebuie sa ai un avantaj asupra celorlalti. Nu conteaza la ce folosesti acest avantaj dar este foarte bine si pentru viata sa personala si relatiile cu alte persoane. Bine, nu pe fata. Nu-i spui: iti sunt superior!, ci folosesti un limbaj al corpului, persoasiune si alte tehnici. Cunostintele ar ajuta si ele fiindca limbajul corporal nu impresioneaza pe oricine, de aceea, cu cat stii mai multe, cu atat mai repede esti inclus intr-un grup mai "fitos" sa spunem...
Tu esti mica daca imi vorbesti de colegi de clasa, inchei aici si daca vrei sa mai stii ceva, da-mi un mesaj privat.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Salut. Stii ca multimea religiilor este o metotoda folosita cu succes de catre Satan pentru a orbi mintea oamenilor, pentru ai induce in eroare si ai indeparta de Adevaratul Dumnezeu. Prin intermediul Bibliei care este cartea de referinta a adevaratilor crestini, Dumnezeu vrea ca omul sa-l cunoasca pe El si pe Fiul Sau Isus Cristos, pentru a avea posibilitatea de-a se impaca cu Dumnezeu si a trai vesnic pe un pamant transformat in paradis. De aceea este nevoie sa studiem Biblia Cuvantul lui Dumnezeu, nu al oamenilor, pentru a ajunge la cunostinta exacta a adevarului, pentru a nu fi purtati incoace si-n colo, ca valurile marii de vant, si pentru a ne insusi modul de gandire si de viata acceptat de Dumnezeu. Vezi tu, multele religii de azi, nu colaboreaza intre ele, se urasc, se hulesc, se ignora, se parasc, este adevarat, ca in Biblie este vorba de o singura religie adevarata, de un singur popor ales pentru Dumnezeu, din toate natiunile. Membrii acestui popor recunoscut prin fapte si credinta, da dovada de iubire fata de aproapele si de Dumnezeu, este neutru din punct de vedere politic si militar, respecta porunca data de Isus de-a depune marturie despre Regatul lui Dumnezeu oamenilor de orce fel, de-ai invata adevarul.si dupa aceea sa-i boteze daca vor hotara cei in masura. Daca doresti sa citesti cateva versete biblice daca ai Biblie, daca nu, poti s-o iei de pe net.Ex Ioan 3:16; Ioan 17:3 Isaia 43:9, 10; Matei 28:16-20; Matei 24:! 4; Matei 7:21.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este normal. Dar uite cu religiile unde ajungem daca suntem atat de influentabili si manipulati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine se asamana, se aduna.

| sempreinvolo30 a răspuns:

E adevarat ca nu ne simtim bine cand santem dati la o parte sau se fac diferente de religie.De fapt Dumnezeu aproba o singura religie conform cu Efeseni4:5 unde spune ca ‘‘Exista o dingura credinta‘‘Iar aceasta religie trebuie sa fie caracterizata prin iubire:‘‘Prin aceasta
Vor sti toti ca santeti discipolii mei daca veti avea dragoste intr-e voi.Ioan13:34,35

| robroy a răspuns:

Pai asta inseamna indoctrinare, neoprotestantii au luat legea aceea veche de la evrei sa nu se corceasca cu alte natii, si din cauza asta sunt asa de "deschisi" la minte.

| zoltan119 a răspuns:

În Biblie nu scrie nicăieri că omul trebuie să aparţină unei anumite confesiuni. Dumnezeu nu ne cheamă să avem o religie, ci ne cheamă la o relaţie directă cu El. Dar din păcate mulţi oameni uită de asta şi consideră că confesiune lor este mai importantă şi mai presus de alta când de fapt în cele din urmă toti ne rugăm la acelasi Dumnezeu. Eu personal sunt de confesiune Reformată dar merg câteodată şi în biserica Baptistă unde fac parte şi din corul de tineri şi sunt bine venit acolo chiar dacă sunt Reformat

| milan9 a răspuns (pentru zoltan119):

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, doar o singura cale.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Contradicţie de neconceput dar care nu apartin divinitatii, ci tendintei separationiste si orgoliilor umane. sad Mântuitorul Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că Biserica Sa este doar una;

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

În mod logic, un Dumnezeu consecvent, ce nu se contrazice pe Sine Insusi, a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE. happy