| Geass a întrebat:

Nu inteleg de ce oamenii religiosi nici nu vor sa auda ca omul este un animal.Ei mereu cred ca omul este ceval "magic" doar fiindca suntem mai superior din punct de vedere intelectual fata de alte animale ale Pamantului.Ne asemanam foarte mult cu animalele, genetic nu deferentiem foarte mult de alte mamifere. Aproape toate speciile au instinctul de vanator si ataca alte specii(dar in cele mai multe cazuri pentru hrana sau aparare) noi la fel am facut cu celelalte specii din genul homo, nu cred ca exista motive sa credem ca am fost creati noi special de o anumita entitate.

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Vedem ca solul este pentru ca sa creasca ierburile si copacii; daca nu ar fi nici o nevoie ca sa creasca aceste lucruri, atunci ar fi mai potrivit sa existe doar bucati tepene de stanca neteda pe care sa umblam, fapt care ne-ar scuti de nevoia de a mai face sosele. Dar plantele trebuie sa creasca, de aceea trebuie sa avem sol. Mai apoi, plantele sunt facute ca sa se hranească animalele. iar animalele sunt facute pentru om, ca sa il serveasca sau sa il hraneasca. Dar omul? Atunci pentru ce a fost facut omul? A fost facut pentru ceva din aceasta lume? Observam ca toate clasele de lucruri sunt facute cu un scop mai inalt decat cele din planul lor. Plantele sunt existenţe superioare solului, fiindca plantele au viata, pe cata vreme solul nu are. Animalele sunt superioare plantelor, fiindca nu numai ca au viaţa, dar sunt inzestrate cu simturi. Omul este superior animalelor: nu numai ca are viata si simturi, dar are, de asemenea, ratiune, inteligenta, este dotat cu intelegere, pe când animalele nu. Prin urmare, trebuie sa privim la ceva mai inalt decat omul insusi, numai ca nu exista ceva superior omului in lumea aceasta. Deci, trebuie sa privim la ceva dincolo de lumea aceasta ca sa aflam pentru ce este omul facut. Privind dincolo de lumea vizibila si cugetand, aflam ca omul a fost facut pentru Dumnezeu, ca sa Il cunoasca, sa Il iubeasca, sa Il serveasca atat In lumea aceasta, cat si in lumea viitoare.

| Zenicide a răspuns (pentru EmaS):

"Dar omul? Atunci pentru ce a fost facut omul?"
Hrana pentru Dumnezeu?

"aflam ca omul a fost facut pentru Dumnezeu, ca sa Il cunoasca, sa Il iubeasca, sa Il serveasca atat In lumea aceasta, cat si in lumea viitoare"
Scopul omului e sa fie sclavul lui Dzeu?

| EmaS a răspuns (pentru Zenicide):

Pentru a-i aduce slava lui Dumnezeu, pentru a ne petrece vesnicia impreuna cu el.

| Inferno a răspuns:

Din punct de vedere biologic omul este un animal.

| 4b a răspuns:

Omu-i om, iar animalul animal...ti se pare normal sa-ti spun ca esti o camila, doar pentru simplu fapt ca bei apa cat o camila, sau ca esti un porc, doar pentru ca mesteci ca el?!
Nu fi-ti copii la minte...
Daca nu crezi in Dumnezeu, ceau si pusy, da' macar lasa-ma cu astfel de teoreme.
Pictorul reda portretul unui om, sculptorul il modeleaza in lut, dar niciodata aceste figuri nu vor gandi, simti sau trai cu adevarat.

| casablanca40 a răspuns (pentru 4b):

Omu-i om, calu-i cal si pisica-i pisica. Toti sunt animale, iar omul este singurul animal cu ratiune. Poti sa numesti pe cineva porc doar daca face parte din acceasi specie cu porci, cu alte cuvinte doar daca este porc.

| 4b a răspuns (pentru casablanca40):

laughing casa, aci iar ne bagam in ce sta scris, iar tu nu crezi asa ceva...
Sanatate...

| hunterpainting a răspuns:

Oamenii religiosi nu vor sa auda treaba asta pentru ca nu corespunde cu invataturile.

| Dorugar a răspuns:

Pentru ca ei ca si credinciosi cred ca sunt niste bucati de noroi ambulant, adica ceva ca o oala de noapte, umblatoare, adivca creata tot din noroi ca si ei, doar ca au si un papagal in loc de cap, care repeta versete din Biblie!

Răspuns utilizator avertizat
| loIosaurus a răspuns:

Omul este ceva magic.
Crestinii sunt in curs de a deveni oameni.Ateii sunt inca animale.
Este destul de simplu.

| SiIviu1990 a răspuns (pentru loIosaurus):

Ai dreptate, omul este magic. Numai dobitocii de atei nu vad asta. Sunt crestin.