| JustAlbert a întrebat:

Nu mai stiu ce sa cred...a existat sau nu Iisus? exista sau nu rai si iad? este biblia pentru manipulare sau nu? exista evolutie sau nu?

55 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Parerea mea si-i rog pe cei ce au pareri diferite sa ma slabeasca! Nu cer parerea nimanui si sunt prea batran sa mi-o schimb.
Deci, parerea mea: Biblia este o carte scrisa de oameni, cu greselile inerente omului. Dumnezeu exista, altfel nu se explica existenta universului. Numai o minune poate explica ceva atat de maret. Ca s-o numi altfel, asta e... Raiul este despre respectarea unor percepte morale, pozitive. Iadul este despre cei ce nu respecta aceste percepte. Undeva dam socoteala. Iisus? Si pentru mine este o nebuloasa si, daca exista, il rog sa ma ierte: omul este limitat in cunoastere si o simpla carte nu il poate convinge usor daca are fiorul cunoasterii. Prostii pot fi convinsi usor sau de loc. Depinde de cat de incapatanati sunt.

| LoveSleep a răspuns (pentru Salontanul):

Cum stii care sunt perceptele morale si care nu?

| Salontanul a răspuns (pentru LoveSleep):

Sunt o gramada de surse. Doar sa le citesti. Spre exemplu: cele 10 porunci sunt de baza, cartea cu cei 7 ani de acasa, educatia data de predecesori, norme de conduita transmise prin viu grai pe principiul fa bine, nu fa rau!

| JustAlbert explică (pentru Salontanul):

Fac ce vreau in viata, nu sunt limitat de nicio "regula" morala..respect doar legea :*

| Salontanul a răspuns (pentru JustAlbert):

Pe principiul asta oricine poate plati candva. Nu este nimeni de neinvins.

| JustAlbert explică (pentru Salontanul):

Sa platesc ce? marfa?

| Salontanul a răspuns (pentru JustAlbert):

Asta e... Daca nu pricepi ce pot eu face?

| mODIN a răspuns:

Astea sunt genul de intrebari cu care oamenii se confrunta toata viata. Daca chiar nu mai stii ce sa crezi, inseamna ca iti pui intrebari, deci esti oricum pe drumul cel bun.

Parerea mea (care se poate schimba pe masura ce mai cercetez si ma mai informez) este ca:
- Iisus nu prea avea cum sa nu existe, sunt prea multe dovezi istorice. Despre natura lui divina mai e mult si bine de dezbatut.
- Nu cred ca exista ca locuri propriu zise in care mergi dupa moarte, ci cumva ca repere pentru a face distinctia dintre bine si rau. Si folosesc aici termenul de "reper" cam in acelasi sens in care ideea ca lucrurile cad IN JOS ar fi un "reper". Stim ca nimic nu cade intr-o directie anume, ci sunt forte gravitationale care fac lucrurile sa se atraga intre ele, dar pentru a putea functiona in lume, e mult mai usor sa-ti iei ca reper faptul ca lucrurile 'cad in jos'. Sper ca a avut sens.
- Manipulare? Nu stiu exact in ce sens ar putea fi o manipulare. Ideea asta mi se pare ca vine doar de la cei mai dezinformati si mai mediocrii mintal atei cu putinta. E o colectie de mituri, norme si reguli culturale care a fost extraordinar de utila omenirii. E o manipulare in acelasi fel in care legile sunt manipulari, codul bunelor maniere e o manipulare, moralitatea e o manipulare, basmele populare sunt o manipulare etc.
- Cam toate formele de viata tind sa devina mai adaptate in timp la mediul din care fac parte, sau sa dispara cu totul.

| sabin89 a răspuns (pentru mODIN):

Deci după moarte nu te duci nici în rai, nici în iad. Te duci la un reper.

| mODIN a răspuns (pentru sabin89):

Din fericire, inca n-am murit sa stiu exact unde ma duc laughing

| GabiDumitrescu a răspuns:

Uita-te in jur, pune mina si mai citeste, trage concluziile pentru tine. Aici vor sari o gramada ca da, o gramada ca ba. Nu trebuie sa fii convins de nimeni, ci trebuie SA GINDESTI tu.

| ioana748 a răspuns:

Cred ca acesta i un domeniu in care parerea celorlalți este total neimportanta.
Stiu atei care respecta cele 10 porunci si credinciosi care lasa de dorit.
Este dreptul tau sa te intrebi, sa cauti, sa afli si sa ai propria viziune.
Te incurajez spre libertate din punctul acesta de vedere.

| Lupică27 a răspuns (pentru ioana748):

Exact asta am vrut sa zic, cunosc atei care ar imparti si ultima felie de paine cu tine si credinciosi habotnici care sunt dusmanosi.

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

Lumea in care traim.
Cu oameni misto dar si cu ipocriți.
Faptele vorbesc in fata oricarei entitati superioare ca de vorbit...
❤️

| T0Teu a răspuns (pentru Lupică27):

Dar de ce nu zici și partea cealaltă? Ateii aia care fura, ucid, violează și fac câte și mai câte... și credincioșii aia buni, miloși, blânzi. atât va mai place sa vedeți problema numai dintr un unghi...

| Lupică27 a răspuns (pentru T0Teu):

Da, exista si asa, nu am zis ca nu, dadeam un exemplu...

| Lupică27 a răspuns:

Isus a existat ca om si profet dar nu ca zeu. Nu exista nici un zeu.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Nu cred ca te poate suspecta cineva de seriozitate, fiindca de la intrebari despre sex treci foarte usor la intrebari despre existenta lui Iisus! Oare asculti manele sau nu?!

| EestiSodalane a răspuns:

Da
Nu
Da

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Care era situatia ta? De ce credeai sau nu credeai?
Ce informatii noi te-au adus in punctul asta confunz?

| sabin89 a răspuns (pentru HUAWEHUAWE):

Nu e deloc confuz. Are idei ferme. Doar face pe naivul, să vadă ce iese.

| T0Teu a răspuns:

Îți spun eu.
1. Exista și a existat dintotdeauna Domnul Isus. El e viu în vecii vecilor!
2. Da, exista și rai, și iad, sunt complet reale, nu sunt basme.
3. Nu, Biblia nu este pentru manipulare cum cred unii, ci Biblia este mesajul lui Dumnezeu pentru întreaga omenire. Prin Biblie noi Îl cunoaștem pe Dumnezeu, aflam ce vrea de la noi și ce nu, aflam ce e păcat și ce nu, aflam multe multe lucruri care ne sunt folositoare.

Acum, sa revin la fiecare punct cu versete din Biblie.
1. "Dar îngerul le-a zis: "Nu vă temeți, căci vă aduc o veste bună, care va fi o mare bucurie pentru tot norodul: astăzi, în cetatea lui David, vi s-a născut un Mântuitor, care este Hristos, Domnul." (Luca 2:10, 11)

"Chiar în clipa aceea, Osus a vindecat pe mulți de boli, de chinuri, de duhuri rele și multor orbi le-a dăruit vederea. Și, drept răspuns, le-a zis: "Duceți-vă de spuneți lui Ioan ce ați văzut și auzit: orbii văd, șchiopii umblă, leproșii sunt curățiți, surzii aud, morții înviază, și săracilor li se propovăduiește Evanghelia." (Luca 7:21, 22)

"Oamenii care păzeau pe Isus Îl batjocoresc și-L băteau. L-au legat la ochi, Îl loveau peste față și-L întrebau, zicând: "Prorocește, cine te-a lovit?" Și rosteau împotriva Lui multe alte batjocuri." (Luca 22:63-65)

"Când au ajuns la locul numit "Căpățâna", L-au răstignit acolo, pe El și pe făcătorii de rele: unul la dreapta și altul la stânga." (Luca 23:33)

"Isus a strigat cu glas tare: "Tată, în mâinile Tale Îmi încredințez Duhul!" Și când a zis aceste vorbe, Și-a dat Duhul." (Luca 23:46)

"Îngrozite, femeile și- au plecat fețele la pământ. Dar ei le-au zis: "Pentru ce căutați între morți pe Cel ce este viu? Nu este aici, a înviat. Aduceți-vă aminte ce v-a spus când era încă în Galileea, când zicea că Fiul omului trebuie să fie dat în mâinile păcătoșilor, să fie răstignit și a treia zi să invieze."" (Luca 24:5-7)

"După ce a spus aceste lucruri, pe când se uitau ei la El, S-a înălțat la cer, și un nor L-a ascuns de ochii lor." (Faptele apostolilor 1:9)

De atunci Domnul Isus e în cer. Nu numai în Noul Testament scrie despre El, ci și în Vechiul Testament. Și Moise, și David, și Isaia, si Ieremia, si Ezechiel si alții au vorbit despre El. El e viu dintotdeauna, după cum scrie în Ioan capitolul 1.

2. Pt iad: ‭‭Apocalipsa 20:15: "Oricine n-a fost găsit scris în cartea vieții a fost aruncat în iazul de foc."
‭‭Apocalipsa 20:14: "Și Moartea și Locuința morților au fost aruncate în iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua. "
‭‭Marcu 9:43b: " decât să ai două mâini și să mergi în gheenă, în focul care nu se stinge"

Pt rai: ‭‭1 Ioan 2:25: "Și făgăduința pe care ne-a făcut-o El este aceasta: viața veșnică. "
‭‭Ioan 14:1-3: "Să nu vi se tulbure inima. Aveți credință în Dumnezeu și aveți credință în Mine. În casa Tatălui Meu sunt multe locașuri. Dacă n-ar fi așa, v-aș fi spus. Eu Mă duc să vă pregătesc un loc. Și după ce Mă voi duce și vă voi pregăti un loc, Mă voi întoarce și vă voi lua cu Mine, ca, acolo unde sunt Eu, să fiți și voi. "

3.‭‭ Psalmul 119:9: "Cum își va ține tânărul curată cărarea? Îndreptându-se după Cuvântul Tău."

‭‭Psalmul 119:11: "Strâng Cuvântul Tău în inima mea, ca să nu păcătuiesc împotriva Ta!"

‭‭Psalmul 119:105: "Cuvântul Tău este o candelă pentru picioarele mele și o lumină pe cărarea mea."

‭‭2 Samuel 22:31b: "Cuvântul Domnului este curățit; El este un scut pentru toți cei ce caută adăpost în El."

Cred ca am pus destule versete, dar dacă mai vrei, îți mai pot oferi.

| mODIN a răspuns (pentru T0Teu):

Am vazut mai multe comentarii de la tine si am o mare curiozitate. Cum reusesti mereu sa ai un pasaj din Biblie care sa-ti sustina punctul de vedere? Stii Biblia pe de rost sau cauti citatele cand formulezi raspunsul? Mi se pare foarte impresionant

| T0Teu a răspuns (pentru mODIN):

Mulțumesc. Pai am citit Biblia de mai multe ori și cam știu unde sa găsesc anumite versete, ori știu anumite părți din ele pe de rost și le caut ori in Biblia mea, ori intr o Biblie de pe telefon. Ce i drept, nu știu unde sunt toate, dar caut eu ptc știu de ele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mODIN):

Nu e deloc impresionant. Biblia e suficient de flexibila cit sa potrivesti versete la orice prostie. Tare sunt curios cum justifica timpenii precum pomelnicele... Pe de alta parte, totul e un rationament circular la cei ca el. "E scris in biblie, deci e adevarat." Hai sictir! In orice stiinta, cercetarile unora si-ale altora se intrepatrund. Daca unul descopera ceva si zice ca e intr-un anume fel, o gramada de altii vor incerca sa ii valideze sau invalideze rezultatele, dupa caz.

| mODIN a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cred ca ar trebui sa avem decenta sa recunoastem cultura cuiva, chiar daca nu suntem de acord cu ideile pe care le promoveaza. Eu o laudam pentru memorie si cat de bine stie Biblia, nu ca altii care se declara crestini dar nici n-au deschis-o.

Cat despre partea a doua: daca nu exista exact aceeasi mentalitate si religie, nu ar fi existat atatea secte. Argumentul cu logica circulara e unul mult mai simplist decat ce se intampla in realitate. Dar, ca de obicei, unui ateu daca nu-i explici ceva in mod simplu, nu intelege laughing

| T0Teu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De fapt, Biblia nu e flexibila. Dacă citești contextul nu poți potrivi un verset pentru multe situații, ptc nu se potrivesc, n ai cum.
Și pomelnicele n am cum sa le justific dacă nici eu nu cred in ele. Efectiv, nu sunt biblice.

| mODIN a răspuns (pentru T0Teu):

Aici va trebui sa te contrazic Daca nu se puteau interpreta in mai multe feluri versetele, nu ar fi existat atatea ramuri diferite in crestinism.

Daca urmeaza sa spui "Da, dar doar o interpretare e corecta", te anunt ca asta zic toti! Parca spuneai ca esti protestanta, corect? Ideea ca Biblia nu ar fi interpretabila nu se impotriveste protestantismului per total?

| T0Teu a răspuns (pentru mODIN):

Eu ma refeream la flexibilitatea de care spunea utilizatorul de mai sus. Adică el spunea ca poți potrivi versete pentru orice "prostie". Eu l am contrazis, adică eu consider ca nu poți pune un verset în mai multe situații ca să argumenteze anumite idei. Adica, un exemplu ar fi versetul ala "Cereți și vi se va da; căutați și veți găsi; bateți și vi se va deschide". Nu il poti folosi pentru a valida dorinta un om de a muri dușmanul lui, sa zicem. Dacă citim contextul vedem ca versetul asta se refera la lucrurile care sunt după voia lui Dumnezeu, lucruri bune, nu putem cere orice și sa ne asteptam ca ni se va da. Eu la asta m-am referit. Știu ca sunt multe interpretări ale multor versete, dar nu ma refeream la asta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mODIN):

Pai si eu am citit, am murit de ris, mi s-a parut o adevarata jignire adusa inteligentei umane. E ca si cum ai zice ca daca ai citit cartile lui Becali esti cult. Logica circulara e cea mai directa abordare care functioneaza in discutiile cu unii care renunta usor. "E in biblie, deci e adevarat." e un lait-motiv al cam tututor cultelor bazate pe matrapazlicul ala mistic. As prefera ceva bazat pe Legendele Olimpului, sincer.

| mODIN a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sunt tare curios ce apogee al dezvoltarii inteligentei umane citesti tu daca Biblia ti se pare o jignire la adresa acesteia.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mODIN):

Si Fratii Grimm sau Povestile Nemuritoare mi se par cu mult mai rasarite. A, daca discutam de Asimov, Niven, Herbert... deja e cu totul alta treaba. Uite, una dintre multele faze in care biblia efectiv ia cititorul de retard - avem pe Eva si Adam plus Cain si Abel. Si astia erau singurii oameni de pe pamint, da? La un moment dat, unul dintre astia doi se duce in satul vecin si se combina cu o gagica pe acolo. Asa, de nicaieri, apar brusc alti oameni. Nu mai zic de prosteala cu "dupa chipul si asemanarea" sau cit de perfecti sintem, dar facem cancer de ne ia mama naibii inca din preistorie. Si ce e cancerul? O crestere celulara anormala. O imperfectiune a creatiei perfecte. De timpenia cu chinurile la nastere care i-au fost date femeii ce zici? Nu de alta, dar TOATE mamiferele se chinuie la nastere, adesea mor. Cu ce au gresit vaca, iepuroaica, sau leoaica?

| mODIN a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Exact ce ma asteptam, folosesti lecturi science fiction de clasa a 5-a ca reper de "asa da" in gandire laughing

Ma gandeam ca poate, totusi, ma vei surprinde si vei zice ca in timpul liber citesti Jacque Derrida, Paul Ricoeur, poate occazional niste Gadamer. Daca inca te dau pe spate Dune si Fundatia, cred ca doar nu esti pregatit sa citesti Biblia si de aia ti se par altele mai rasarite.

| JustAlbert explică (pentru mODIN):

Ba tu ce vrei sa demonstrezi de fapt? ca barbosul exista? iti spun eu ca nu

| mODIN a răspuns (pentru JustAlbert):

Ai dreptate, vina mea. Eu citesc aici ca prostu despre religiile lumii, istoria lor, evolutia gandirii teologie, mi-am scris si lucrarea de licenta la facultate despre cum interpretam textele religioase... si in tot acest timp puteam sa te intreb pe tine si scapam de atata munca aiurea, ai dreptate laughing

| T0Teu a răspuns (pentru JustAlbert):

Tu ce vrei sa demonstrezi? Ca ești un mincinos? Ai spus mai sus ca nu știi ce sa crezi și acum spui ca "nu exista Dumnezeu".
Te înșeli amarnic. Dumnezeu exista, am foarte multe dovezi pentru asta. În plus, simt ca exista, mi-a schimbat viata și Îl simt in viata mea. Tu ce argumente ai ca nu exista? Ca nu poți afla prin experimente științifice ca El exista? laughing laughing
Știința nu prea are legătură cu demonstrarea existentei lui Dumnezeu. Da, poți prin stiinta sa demonstrezi ca exista o Forță superioara care a creat anumite lucruri pe care oamenii de știință nu le pot explica, dar cam atât, zic eu

| JustAlbert explică (pentru T0Teu):

Nu sunt ateu, ci satanist...nu cred in zeul iudeo-crestin

| T0Teu a răspuns (pentru JustAlbert):

Ciudat lucru. Și vrei sa spui ca tu crezi in satana dar nu în Dumnezeu? rolling on the floor Unde a ajuns lumea asta... sa nu crezi în Creatorul lumii, dar sa crezi într o ființă creata de El ca fiind "zeu"? sau cum îl consideri tu pe satana.

| JustAlbert explică (pentru T0Teu):

Dumnezeul tau, adica yahweh este o inventie evreiasca, adevaratul nostru creator este Enki (Satan)

| T0Teu a răspuns (pentru JustAlbert):

rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor
Doamne, ce prostii puteți spune unii... Cum sa ne creeze Satana? Dacă el ne ar fi creat crezi ca am mai fi fost oamenii care suntem azi? El e malefic, mincinos, rău. Am mai fi avut noi atâtea valori morale dacă ar fi fost el creatorul nostru?

Și de unde pana unde ai ajuns tu la concluzia asta?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mODIN):

Hahaha. Amuzant. Am citit si Derrida si Gadamer, dar am zis sa mentionez ceva mai mainstream. Oricum, biblia nu se ridica nici la nivelul lui Ispirescu macar. Cu Ricoeur m-ai prins, n-am pus mina pe el inca.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru JustAlbert):

Nu le mai zi de satanism, ca astia nu inteleg nimic. Satanism = inchinatul la un tap cu coarne si sacrificiul de pisici in cimitir, atita stiu, atita ii duce capul sa inteleaga. Si n-au macar bunavointa sa citeasca sa afle despre ce e vorba.

| JustAlbert explică (pentru T0Teu):

Satan nu are nicio legatura cu ce ai zis tu acolo, informeaa-te mai intai...adevaratul diabolic este zeul tau Yahweh

| T0Teu a răspuns (pentru JustAlbert):

De când ai inversat tu rolurile? laughing
Sa fim serioși, cum poți crede asa ceva? Aproape toată lumea (cu excepția celor ca tine) spun ca satana e cel rău și Dumnezeu e Creatorul lumii si este bun. De unde pana unde ai scos tu toate teoriile astea BAZATE PE NIMIC? Nu ai absolut nicio dovada. Am ascultat/ auzit de/ citit mărturii ale unor oameni care au fost sataniști ori care au lucrat cu satana și absolut niciunul nu l a descris asa cum o faci tu. Și culmea, ei l au cunoscut cu adevărat pe satana, sau cel puțin l au cunoscut intr-un mod "palpabil", sa zic asa. Dacă ei, care l au cunoscut au văzut ce fel de creatura malefica e, tu zici ca e bun și e creatorul nostru? De când știi tu mai bine decât ei? Și cine sa te creadă? Te minți singur. Acei oameni știu mult mai bine ce zic ptc au avut legături cu satana, unii au lucrat pentru el și nu a ieșit bine la final... Tu zici ca ești un copil care pur și simplu respinge ideea de divinitate a lui Dumnezeu și atunci spune totul pe dos. Cred ca ar trebui sa devii realist și sa îți dai seama ca e periculos sa te joci cu focul. Cu satana nu i de glumă.

| JustAlbert explică (pentru T0Teu):

Satanismul/paganismul a precedat crestinismul, iar Satan nu e o inventie crestina..Satan il simbolizeaza de fapt pe zeul sumerian Enki care face parte din Anunnaki, iar aceste fiinte extraterestre ne-au vizitat pamantul cu mult timp in urma

| T0Teu a răspuns (pentru JustAlbert):

1. De satanism nu știu ce sa zic, dar de păgânism știm din Biblie ca a precedat creștinismul. Încă din VT existau oameni care se închinau unor zei sau întruchipari false, create de om. Abia din NT a apărut creștinismul.
2. Normal ca satana nu e o invenție creștină. De fapt, nici măcar nu e o invenție, el e real. E creat de Dumnezeu. Nu trebuie venerat, asta e clar, dar suntem conștienți de existenta lui.
3. Satana zeu? Extraterestru? Satana nu e zeu, el nu e atotputernic și nici nu are cum sa fie zeu din moment ce a fost creat, nu? Mai ales ca el a fost înger înainte. Eu n am mai auzit de îngeri care sa devina zei peste noapte. Și de faza cu extraterestru. nu știu la ce te referi. Clar el nu e de pe pământ, nu e uman, dar dacă te referi ca vine de pe o alta planeta, cum ar fi Marte, e fals.

| JustAlbert explică (pentru T0Teu):

Zeul iudeo-crestin e fals (si isus de asemenea), Satan nu a fost creat de nimeni.El face parte din Rasa Extraterestra Ariana si e blond, cu ochii albastri si inalt de 5 metri la fel ca Demonii Lui

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru JustAlbert):

@TOTeu: Ce valori morale are gloata religioasa, puisor? Ia zi de ce nu ies eu cu doua cutite de macelarie pe strada sa insingerez niste drept-credinciosi daca sunt un ateu nenorocit fara valori morale? Ha? Ia zi si de ce in inchisori sunt peste 99% religiosi si doar 2-3 atei amariti pe ici-colea? Cine e mai malefic, ala care (in teorie discutam aici) te indeamna sa faci un rau, sau ala care poate dar nu te opreste sa il faci, in special cand raul tau afecteaza altii, nevinovati?

| T0Teu a răspuns (pentru JustAlbert):

Poate ca ai vrea tu sa fie asa. Satana e hidos, oribil, as putea spune. L ai văzut tu de "stii" cum arata? Și ce dovezi ai sa spui ca Dumnezeu și Domnul Isus sunt "invenții"? Mi se pare că doar arunci vorbe în vânt. Pe ce te bazezi când spui toate aceste lucruri? Pe cărți sau documente citite dar nedemonstrate în niciun mod? Mi se pare absurd.

| JustAlbert explică (pentru T0Teu):

Satan este Enki, care face parte din rasa extraterestra ariana nordica care ne-a vizitat pamantul cu mult timp in urma, esti chior?

| T0Teu a răspuns (pentru JustAlbert):

Ești pierdut...

| JustAlbert explică (pentru T0Teu):

Mars

| T0Teu a răspuns (pentru JustAlbert):

Doare adevărul? Pur și simplu nu vrei sa accepți realitatea. Satana nu e "dumnezeu", nu a creat lumea, nu e bun și nici nu vrea binele omenirii. Dumnezeu e așa. Dumnezeu e adevăratul și singurul Dumnezeu. De ce nu citești și tu Biblia sa te convingi?

| JustAlbert explică (pentru T0Teu):

Biblia nu este întocmai„cuvântul lui dumnezeu" după cum se spune, ci este o carte de vrăjitorie făcută de către om; la fel sunt și toate numerele apărute în ea. Acestea sunt folosite din plin de către evreii de top pentru a înrobi lumea. Ritualurile evreiești în care se fac sacrificii de sânge se leagă subliminal în împărtășaniile creștine, în care nazarineanul este pruncul sacrificat;„mănâncă trupul meu și bea sângele meu," „acesta este trupul lui Hristos..." Acest copil al lui iehova, sacrificat de către tatăl său... este mai exact ucis. Pe lângă asta, întreaga congregație care este concentrată asupra evreilor, a Israelului și asupra istoriei lor fictive, creează o legătură subliminală. Credincioșii se află sub o vrajă puternică.

| T0Teu a răspuns (pentru JustAlbert):

Sub o "vraja puternica" poate se afla cei ce nu L au cunoscut pe Dumnezeu, nu credincioșii. Și de ce tot dai copy paste din articole sau de unde ai preluat informațiile? Dacă tot afirmi clar și răspicat ca ești satanist, demonstrează ce ai de zis cu propriile cuvinte, asa ar fi normal. dar eu prefer sa închei aici ptc orice ți as spune tu o ții pe a ta, deși e evidenta eroarea.