| anonim_4396 a întrebat:

O data pe an, zeul crestin decide (cica) sa schimbe sensul unui rau pentru o scurta perioada de timp daca niste unii baga o cruce in apa. Corect? Cica e o minune.

Doar atat poate sa faca un zeu atotorice? Asta numiti voi miracol demn de respectat? Jalnic. Daca tot e fan miracole acest zeu al vostru, chiar si o data pe an (ca deh, el fiind atotorice nu poate face chiar oricand), sa vindece persoanele amputate. Sa foloseasca acelasi stil ca in cazul apei. Luam o cruce, o punem pe mana unui amputat si in cateva secunde (sau instant ca deh... e zeu atotorice) sa i se refaca membrul complet.

Asemenea miracole de ce nu se intampla? Doar atata poate sa faca acest zeu al vostru : sa apara pe painea prajita, sa schimbe sensul unui rau pentru un scurt timp si sa vindece boli care pot trece fara interventia lui? Un zeu atotorice care intervine in vietile voastre si care va ofera spectacole ...pardon, miracole nu poate sa vindece amputatii dar poate sa apara pe o bucata de paine prajita. Interesant.

Apropo, ca tot e la moda chestia cu "raul e absenta lu' Dumnezeu", unde anume a fost acel zeu omniprezent cand niste unii au decis sa ii ucida pe altii? Recent s-a intamplat, sigur stiti despre ce e vorba. De ce nu le-a oferit acel zeu niste scuturi magice acelor persoane? Sa nu-mi ziceti ca "nu intervine deoarece liber arbitru" si alte absurditati de genul acesta. Nu puteti sa o ardeti gen "iote ba, miracole" iar cand apar cazuri ca acesta, sa o ardeti gen "pai el nu intervine pentru ca liberu arbitru".

Sau sa fi teleportat la locul faptei, inainte ca fapta sa se petreaca niste oameni politisti sau ceva degenul si sa previna morti inutile. Era prea complicat pentru un zeu atotorice care cica face miracole?

Ok, poate o sa bagati placa aia cu "liberul arbitru". De ce liberul arbitru al celor morti a fost mai putin important decat al celor care i-au ucis?

38 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Asta e unul din motivele pentru care aceasta divinitate ar pica orice test psihiatric. Sunt oameni care sufera chinuri cumplite si el se joaca cu raurile, nu are nici un sens.

| Purec a răspuns:

Daca nu te-aș cunoaște, m-aș gândii ca nu ai mai mult de 12 ani. Pui niste întrebări fara logica si totodată fara bun simt. In primul rand, tu pui întrebări doar de dragul de a le pune, nu pentru a ccăutaun raspuns. Vrei sa vina unul ca interno si sa zică ca ai dreptate si sa îți crească inima in tine ca ai mai pus o întrebare "inteligenta". In primul rand, tu spui ca Dumnezeu nu poate sa facă nu stiu ce. Daca nu face, nu înseamnă nneapărat ca nici nu poate sa facă asta. Iar in al doilea rand, daca tu nu crezi idintr-un zeu dar începi sa ii trasezi sarcini despre miracole si scuturi magice, asta este ipocrizie, daca nu chiar o boala dar nu ma pronunt, inca. Deocamdată ești in prima faza, anume " ai o părere prea buna despre tine, si încerci cu disperare sa demonstrezi ceva ce nu ți-a cerut nimeni". Dar stai liniștit, o sa încerc sa te vvindec, si numai decât, cand o sa răspunzi, o sa trecem la faza a doua, anume "eu nu am nimic cu credința, dar ma enervează creștinii care îți baga pe gat sa crezi si tu fara dovezi in zeul atotorice". Stai calm ca nu îțibaga nimeni pe gat religia. Poti sa alegi sa nu crezi iIj nimic si sa îți vezi de viață liniștit. Daca cineva crede in ceva, nu încerca sa il jignesti in niciun fel, asta daca vrei sa te i-a cineva in serios.

Ps: stiu ca o sa spui ca nu ai jignit pe nimeni, dar asta este deja faza a 3 a, așteaptă sa ajungi acolo, sa vedem ce progrese faci

| Jardelin a răspuns (pentru Purec):

Apreciez mult mesajul tau. Echilibrat si obiectiv. Asa e, nimeni nu-ti baga pe git religia! Traim intr-un stat laic unde credinta este OPTIONALA (chiar daca exista o ora de Religie la scoli, insa scopul acei ore este altul, nu de a se face prozelitism), iar renuntarea la religia personala, transformarea in ateu, sau convertirea la alta religie NU se pedepseste in nici un fel, NU afecteaza in nici un fel libertatea omului, NU il priveaza de drepturi cetatenesti si NU se tine cont de aceste aspecte in nici o imprejurare a desfasurarii vietii laice.

Libertatea de constiinta si de apartenenta spirituala este garantata prin constitutie si nimeni nu este superior din acest punct de vedere celuilalt! Si atunci intreb: de ce eu care am ales sa cred in Dumnezeu, sint criticat, batjocorit si umilit de o persoana care a ales sa fie atee? De ce nu mi se respecta alegerea mea si sint insultat si considerat involuat de cei care nu mai cred? De ce o persoana care a ales liber si democratic in ce sa creada, se comporta cu mine nedemocratic atacindu-ma din cauza ca nu am facut la fel?

| Inferno a răspuns (pentru Purec):

O divinitate care se presupune ca a creat intregul Univers numai pentru noi e o divinitate absurda, deoarece noi nu avem acces la 99, 9999℅ din acesta. E ca si cand lasi un hamster inchis in cusca "liber" intr-o intreaga rezervatie. Pai la ce bun daca e tinut in cusca?

O divinitate care raporteaza intreaga realitate la noi, dar o umple de fenomene si procese ce ne sunt inaccesibile, si cu care nu interactionam aproape deloc este o divinitate absurda.

E ca si cand ii lasi hamsterului o carte de algebra sa se delecteze.

O divinitate care refuza sa salveze oameni pe motiv ca nu vrea sa se dea de gol ca exista ( si a nu interveni in credinta/necredinta oamenilor), dar care sa da de gol prin minuni mult mai banale e o divinitate absurda.

E ca si cand spider-man, ramas fara masca, refuza sa salveze un copil din fata unui camion pentru a-si proteja identitatea dar nu ezita deloc in a se catara pe blocuri in fata tuturor si a sari de pe o masina pe alta ca nebunul.

| bleakk a răspuns (pentru Inferno):

" dar care sa da de gol prin minuni mult mai banale e o divinitate absurda" asta nu am inteles-o.Adica? Ce intelegi tu prin liber arbitru? Lucrurile, aici pe pamant, se pot intampla si fara voia lui Dumnezeu si nu trebuie sa fie neaparat minune.Pentru unul care nu are ce manca, iar intr-o zi, face rost de o paine, normal ca e minune iar pentru tine o banalitate.

| anonim_4396 explică (pentru Purec):

Vad ca esti obsedat de cuvantul "ipocrizie". Nu desteptule, daca eu critic un personaj considerat de mine ca fiind prietenul vostru imaginar, nu e ipocrizie la fel cum nici tu cand critici un caracter dintr-un film nu esti ipocrit. Intelegi? Sigur ca nu, e prea complicat pentru tine. Eu judec ideile. Zeul crestin e un zeu care intervine in vietile oamenilor prin diverse "minuni" dar care culmea, nu e capabil sa vindece niste boli incurabile sau persoanele amputate. Poate, culmea, sa faca sa curga sange din statui si sa schimbe sensul unui rau dar cand vine vorba de amputati, culmea, acest zeu atotorice devine incapabil.

"Daca nu face, nu înseamnă nneapărat ca nici nu poate sa facă asta"... corect, inseamna ca nu vrea sa faca iar asta il face un zeu rau si absurd.

"ceva ce nu ți-a cerut nimeni"... se numeste libera exprimare, un concept cu care vad ca tu nu esti obisnuit. Tu cand postezi pe TPU, nimeni nu vine sa-ti zica idiotenii gen "ai o părere prea buna despre tine, si încerci cu disperare sa demonstrezi ceva ce nu ți-a cerut nimeni". Stiu ca nu poti sa intelegi si ca e prea complicat pentru tine dar am incercat sa-ti explic de ce gresesti.

"nu îțibaga nimeni pe gat religia"... pacat insa ca realitatea te contrazice. Apropo, prin "religie" tu de fapt ai vrut sa zici "crestinismul". Vezi ca e o difernta dintre "religie" si "doar crestinism". Nu face aceste greseli de incepator.

"Poti sa alegi sa nu crezi iIj nimic"... sigur, si la fel pot sa aleg sa critic ideile bolnave si absurde ale celor care cred. Sau cand vine vorba de criticat nu mai sunt liber?

"nu încerca sa il jignesti in niciun fel"... arata-mi prin ce am jignit.

"nu ai jignit pe nimeni"... facepalm. Pai ce faci mai, te contrazici singur?

| Inferno a răspuns (pentru bleakk):

"MINÚNE, minuni, s. f. 1. Fenomen ieșit din comun, surprinzător, atribuit divinității sau altor forțe supranaturale."
SAU
" Lucru cu însușiri excepțional de frumoase, care uimește, produce admirație; minunăție. ◊ Loc. adj. și adv. De minune = admirabil, minunat, extraordinar."

Termen identic sensuri diferite, eu vorbesc de "minune" inteles in primul sens.

"Pentru unul care nu are ce manca, iar intr-o zi, face rost de o paine, normal ca e minune..." Nu e "minune" inteles in primul sens, e "minune" inteles in cel de al doilea.

Ai comis o eroare de logica : Echivocrea.

Vezi: http://ro.wikipedia.org/wiki/Echivocare

Problema e ca Dumnezeu refuza sa ajute oamenii neputinciosi.
De ce?
Pentru a "ramane in umbra".

Pai daca asta e motivul atunci de ce face alte minuni?

| anonim_4396 explică (pentru bleakk):

"face rost de o paine, normal ca e minune"... GRESIT. Presimt ca tu nu stii ce e aia o minune. Poti sa-mi zici?

O sa te intreb la fel si cand vine vorba de liberul arbitru deoarece presimt ca nici asa ceva nu stii ce inseamna.

Apropo, uite o problema simpla : esti la locul faptei si poti sa opresti un viol, o faci? Nimeni nu pateste nimic. Al cui liber arbitru il respecti si de ce? Sau alegi sa mergi mai departe?

A - Victima
B - Violator

Daca alegi sa mergi mai departe, de ce?

Problema 2 - esti victima iar cineva trece pe langa voi. Vrei sa te salveze inainte ca actul sa inceapa sau nu? Daca persoana pleaca mai departe cu toate ca putea sa intervina, cum consideri acea persoana? Dar daca te intalnesti cu ea si iti zice "stai linistita, o sa-l prindem noi si sa vezi atunci ce-i facem", cum consideri acea persoana.

Gandeste bine inainte sa raspunzi.

"se pot intampla si fara voia lui Dumnezeu"... conform tie, exista sau nu minuni facute de acel zeu? Da sau Nu?

| bleakk a răspuns (pentru anonim_4396):

Tinand cont de etica si morala la prima varianta raspunsul este A.De ce pleci de la o premisa gresita aici? De ce scoti ceea ce este corect si drept din start? In cazul celei de a doua probleme nu pot raspunde, e cam ambiguu ce ceri.Da, face minuni, minuni in sensul inteles de fiecare.

| Purec a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Cand spui cuiva "zeul tau" este nu stiu cum, ii jignesti valorile. O jignire, nu e doar atunci cand te baga cineva in fatatoarea mamicutei, jignirile sunt de mai multe feluri. Daca vorbesti asa de religia cuiva, il jignesti!

2. Ca si multi altii, intelegi total gresit conceptul de libera exprimare. Multi nu merita sansa asta de a trai intr-o tara in care ai drepturi! Prin ceea ce faci tu aduci ( cu buna stiinta) lezari ale valorilor si credintelor cuiva. Libera exprimare insemna " Eu nu cred in Dumnezeu pentru ca: Voi ce credeti?" Dar stii ce esti tu? Esti un maimutoi pampalau de doi lei, asta esti. Invata sa faci diferenta intre critica, opinie personala si atacuri josnice la valorile cuiva. Stiu ca e dificil. Uite sa iti zic o chestier, nici eu nu cred in Dumnezeu, dar nu inseamna ca trebuie sa atac si sa imi bat joc de cei care o fac. E libertatea lor sa creada ce vor, fara sa ii faca nimeni prosti sau mai stiu eu cum

3. Nu iti baga nimeni nimic pe gat. Nu ai trait niciodata in viata ta ce inseamna "sa iti bage cineva pe gat ceva". Ai gandirea si inteligenta unui pusti de 13-14 ani. Daca ai mai multi ani, te rog sa iti fac un control!

4. Poti a critici, dar nu sa jignesti!

5. ai jignit prin tot ce ai scris in intrebare, daca nu iti dai seama, trebuie sa apelezi la terapie, te pot ajuta

| Purec a răspuns (pentru Inferno):

"O divinitate care se presupune ca a creat intregul Univers numai pentru noi e o divinitate absurda, deoarece noi nu avem acces la 99, 9999℅ din acesta."

Daca ai fi atent ( desi cer prea mult), ai afla ca nicaieri nu exista o astfel de idee, nimeni nu a spus ca tot universal a fost creat pentru noi. Si totusi, chiar si daca ar fi asa, oamenii care cred in acest lucru, pot crede fara sa ii jignesti. Alegi sa nu crezi si sa iti vezi de viata ta. Nu te oblige nimeni nici sa crezi, nici sa nu crezi. Dar am pretentia sa nu jignesti pe nimeni. Si este valabil pentru ambele parti!

"O divinitate care raporteaza intreaga realitate la noi, dar o umple de fenomene si procese ce ne sunt inaccesibile, si cu care nu interactionam aproape deloc este o divinitate absurd"

Nimeni nu raporteaza totul doar la noi. Pana acum, doar tu faci asta. In Biblie se vorbeste doar despre noi si despre Pamant, de acord. Dar imi pare normal, deoarece, chiar este vorba DOAR despre noi, pe noi ne intereseaza acest lucru. Unde mai pui ca oamenii care au scris Biblia nu aveau sansa ta, sau a mea sa avem acces la asa de multe informatii. Daca tu nu crezi ca exista Dumnezeu, dar crezi ca Biblia este cuvantul lui Dumnezeu, te trimit la terapie ca pe Gaia

"O divinitate care refuza sa salveze oameni pe motiv ca nu vrea sa se dea de gol ca exista ( si a nu interveni in credinta/necredinta oamenilor), dar care sa da de gol prin minuni mult mai banale e o divinitate absurda."

Din nou scoti din context. O divinitate d eorice fel nu e obligata sa salveze pe nimeni si nu e obligata sa faca nimic. Iar faptul ca "se da de gol", este idea inoculate strict de tine. Tu esti liber sa crezi ca asta se intampla, ceilalti sunt la fel de libere sa creada ca este vorba de liber arbitru.

Eu unul nu sunt credincios. Dar stii care este diferenta dintre noi? EU nu jignesc pe nimeni pentru ceea ce crede.

| Purec a răspuns (pentru Jardelin):

Pentru ca persoanele care fac asta nu sunt atei. Sunt mai degraba adolescent care cred ca este cool sa fi impotriva a ceva, a orice, sa jignesti si sa pari intelligent. Mie imi place totusi sa cred ca aceste persoane au sub 16 ani, pentru ca daca au mai mult, este cu adevarat o problema. Imi place cum ai pus problema. Sunt tari in care daca nu crezi, nu ai acces la o viata normal. Daca la noi iti este bagata credinta pe gat, ma intreb ce ar mai spune despre tari in care daca spui ca esti ateu te spanzura happy Eu sunt de parere ca fiecare poate sa creada absolut orice, daca nu lezeaza in niciun fel libertatea si integritata celor din jur. Tu crezi in Dumnezeu, este alegerea ta si eu o respect. Din moment ce tu esti o persoana civilizata si respecti legile si si iti respecti semenii, poti sa crezi si in Zana Maseluta. Problema cu credinta vine cand este vorba despre fundamentalist, dar asta este deja alta discutie.

Ca sa si raspund la intrebarea ta, esti insultat si batjocorit pentru ca oamenii care fac chestia asta, sunt ori adolescent teribilisti care se cred mai inteligenti decat sunt cu adevarat, ori pentru ca pur si simplu nu au nici educatie nici bun simt si nici nu inteleg cu adevarat valorile democratiei.

Cineva spunea mai sus ca jignirile fac parte din "libera exprimare". Partea proasta este ca sunt multi care au impresia asta, cand de fapt libera exprimare reprezinta cu totul altceva

| Inferno a răspuns (pentru Purec):

"nimeni nu a spus ca tot universal a fost creat pentru noi. "
Ai interogat sapte miliarde de oameni? Eu am auzit chiar aici pe TPU spunandu-se asta, iar tu imi spun ca NIMENI nu o spune?
"Si totusi, chiar si daca ar fi asa, oamenii care cred in acest lucru, pot crede fara sa ii jignesti." Motiv pentru care nici nu i-am jignit.

"Nimeni nu raporteaza totul doar la noi." Nici nu am spus asta, am spus ca in eventualitatea in care ar exista o asemenea divinitate ar fi absurda. Ca nu exista, asta e alta problema
Biblia este termenul ce nu se regaseste in postarea mea, asa ca singurul care are nevoie de terapie pe motiv ca viseaza Biblii este alt individ.

Eu nu vorbeam despre ce scrie in Biblie si despre realitate. Spre exemplu de ce exista supernovele, fenomen cu care nu prea interactionam? Sunt sute de procese ce se desfasoara exact in acest moment in Univers si care nu nu afecteaza si nu o vor face niciodata. Daca pleci de la premisa ca Dumnezeu a creat totul pentru noi, e absurd.

" O divinitate d eorice fel nu e obligata sa salveze pe nimeni si nu e obligata sa faca nimic." Nici nu am spus ca ar fi obligata, poate obligata doar de logica si de bunul simt.

"Iar faptul ca "se da de gol", este idea inoculate strict de tine."

De ce? Eu am auzit zeci de crestini care spun ca Dumnezeul nu intervine pentru a-si pastra anonimatul. Deoarece in caz contrar oamenii, afland ca exista, ar fi obligati sa creada, iar El nu vrea asta, vrea sa le testeze credinta.
Deci nu, nu e ideea mea. In plus si pe siteul ortodox ai sa intalnesti aceasta explicatie.

Tare ma tem ca nu te pot crede pe cuvant atunci cand spui ca nu jignesti, ar trebui sa accept faptul ca intelegi semnificatia verbului "a jigni". Greu de acceptat una ca asta intrucat ne-ai dovedit in repetate randuri ca "nu te tine".

| anonim_4396 explică (pentru bleakk):

"raspunsul este A"... si zeul tau de ce nu intervine?

"premisa gresita"... si anume? Ce e gresit in acele exemple? Incerc sa te compar pe tine cu zeul tau. Tu salvezi victima, zeul tau doar se uita.

"e cam ambiguu ce ceri"... ce am cerut e foarte simplu si direct. Tu acum doar eviti sa raspunzi.

"minuni in sensul inteles de fiecare"... minunile sunt de un singur sens.

| bleakk a răspuns (pentru anonim_4396):

Scrie undeva(in Biblie) ca Dumnezeu nu actioneaza si prin oameni?

| anonim_4396 explică (pentru bleakk):

Vrei sa-ti dau exemple de cazuri in care zeul tau nu a intervenit? Tu acum dar faci pe prostul / proasta ca sa incerci sa-ti scoti zeul din incurcatura. Apropo, sper ca stii ca "a face pe prostul" nu e o insulta.

Unde a fost zeul tau in cazul acestor crime recente? Unde e zeul tau cand vine vorba de amputati? Unde e zeul tau cand vine vorba de foarte multe cazuri de violuri si crime inutile?

Mai vrei exemple? E de preferat totusi sa nu fi ignorant/a.

"actioneaza si prin oameni"... si cum faci diferenta dintre actiunile oamenilor si actiunile zeului tau? Cum stii ca in cazul X a intervenit zeul tau nu oamenii? Cum stii cand e meritul acelui zeu si cand e meritul oamenilor? Sau o sa zici ca e meritul lui tot timpul?

Daca zeul tau are merite ocazional, atunci trebuie sa accepti ca o si da in bara de multe ori. Nu merge sa o arzi gen "daca e bine tot timpul e meritul zeului meu dar daca e rau, el n-are nici o vina".

| anonim_4396 explică (pentru Purec):

Eu presimt ca tu habar n-ai ce inseamna libera exprimare.

Daca mie mi se pare ca religia ta este penibila, daca mie mi se pare ca zeul tau este inutil, criminal, etc, AM DREPTUL SA IMI EXPRIM PAREREA. Daca tu te consideri victima e treaba ta.

Uite, spune-mi ce e jignitor in postarea principala. Ca am zis ca zeul tau nu intervine? Ca nu poate sa faca minuni cu adevarat interesante?

Asta consideri tu jignitor? Esti penibil. E o constatare bazata pe realitate. Da-mi un caz de persoana amputata care si-a revenit miraculos dupa ce un crestin s-a rugat sau a pus o cruce langa si imi sterg postarea. Poti? Sigur ca nu. Dar in schimb, puteti sa o ardeti gen "iote ba, zeul meu schimba sensul raului".

"Invata sa faci diferenta intre critica, opinie personala si atacuri josnice la valorile cuiva."... libera exprimare este inclusa in toate cele 3 cazuri dar din pacate pentru tine, victima profesionista, postarea mea nu contine atacuri ci contine critici si opinii personale bazate pe realitate.

" Nu iti baga nimeni nimic pe gat'... pacat ca fix realitatea te contrazice. In Rromania, daca zici ca esti ateu esti privit urat. Crestinii isi impun religia si de multe ori, vor ca anumite persoane sa nu detina aceleasi drepturi cu ei. Asta numesti tu "nu iti baga nimeni religia pe gat"? Jalnic.

"Poti a critici, dar nu sa jignesti"... arata-mi prin ce am jignit.

Te victimizezi degeaba.

"ai jignit prin tot ce ai scris in intrebare'... uite, acum o sa te jignesc : esti prea prost sa intelegi ca prin intrebare nu am jignit. Intrebarea e o constatare si o critica bazata pe observatii. Userul X a zis ca sensul apei e un miracol iar eu am prezentat alte cazuri de miracole mai valide si am intrebat de ce acel zeu nu poate sa le faca sau nu vrea.

Am intrebat si unde a fost acel zeu care face miracole cand niste unii i-au ucis pe altii.

Vad ca tu habar n-ai cum e cu libera exprimare, dar iti place sa te victimizezi degeaba.

| anonim_4396 explică (pentru Purec):

"ai afla ca nicaieri nu exista o astfel de idee"... tocmai ai demonstrat ca habar n-ai despre ce vorbesti dar te bagi in seama. Vrei atentie? Crestinismul propune acea idee. Religia respectiva presupune ca noi suntem miezul din fanta in intregul univers si ca el (universul) a fost facut pentru noi.

Esti mai varza decat varza dar te victimizezi cand nu e cazul si te bagi in discutii cand esti clar depasit de subiect. Bravo.

| Purec a răspuns (pentru Inferno):

Daca vrei sa vorbim despre religie, vorbim despre ce spune dogma, nu despre ce spune un crestin sau alt crestin auzit de tine sau de mine, sau de altcineva. Din pacate Biblia este cea care ne vorbeste despre religia la care ne raportam in discutiile noastre, accepta ca vorbim DOAR pe amrginea ei, ceea ce spune sau face izolat un crestin, sau se scrie pe un site de orice fel. Putem vorbii despre crestinism sau despe crestini. Ca unii crestini nu stiu nici cu ce se mananca religia lor, nu este subiectul discutiei noastre.

Cand am zis ca nimeni nu a pus acle lucurri, ma refeream ca si pozitie oficiala a crestinismului, nu ca si parere a unor tipi cunsocuti de tine. Desi mi-e greu ca vei intelege asta

| Purec a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Nu vreau atentie, departe de mine idea asta, nu eu pun zeci de intrebari pe TPU, altii fac asta, nu dau nume ca cine stie cine se simte, asta daca are macar bunul simt sa faca si chestia asta happy

2. cand faci afirmatii de genul " Religia respectiva presupune ca noi suntem miezul din fanta in intregul univers si ca el (universul) a fost facut pentru noi", ar fi de bun simt sa vi si cu dovezi care sa te sustina, pana atunci, esti doar un puber acneic tongue

In Biblie ( referinta pentru crestinism), nu se spune in niciun pasaj ca INTREG universal a fost facut pentru noi. Te faci de ras cu fiecare postare

| Purec a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca nu traiesti in Romania tu, esti pe undeva prin Siria. Eu nu am vazut pe nimeni sa ma priveasca urat pentru ca as fi ateu, din contra. Acum depinde si de cercurile frecventate de fiecare, nu e vina mea ca cercul tau de cunoscuti au problem la fel ca si tine, stii ca era un proverb, sigur il stii, nu il mai zic eu.

"Crestinii isi impun religia si de multe ori, vor ca anumite persoane sa nu detina aceleasi drepturi cu ei. Asta numesti tu "nu iti baga nimeni religia pe gat"? Jalnic."

Din nou, nici macar nu ai bunul simt sa recunosti un lucru evident. Ceea ce ai spus aici este pur si simplu jalnic. Spune-mi unde s-a intamplat asta, da-mi un singur exemplu, fara sa aberezi, ca la asta am vazut deja ca te pricepi.

Nu intelegi libera exprimare, hai ca poate te ajut:

Sunt interzise de lege defăimarea ţării şi a naţiunii, îndemnul la război de agresiune, la ură naţională, rasială, de clasă sau religioasă, incitarea la discriminare, la separatism teritorial sau la violenţă publică, precum şi manifestările obscene, contrare bunelor moravuri.

Asta ai incalcat tu, in mod repetat pe acest site. Aici este jignirea, daca nici acum nu o vezi, este strict problema ta.

Ps: Inca sunt dispus sa iti fac terapie psihologica. total dezinteresat, Iar daca nu merge, chem si popa sa te excrocizeze

| Inferno a răspuns (pentru Purec):

Eu am spus ca o divinitate care are caracteristica x e absurda, nu am afirmat nicaieri ca acea divinitate ar fi cea Biblica, dar nici ca nu ar fi.
Asta ramane la latitudinea creatinilor sa-si bata capul daca are sau nu Dumnezeu caracteristica x. Unii spun ca da, altii ca nu, e problema lor.

Eu pe siteul asta nu discut cu parerea generala a crestinismului ci cu niste tipi care afirma lucruri contrare, in consecinta si critica trebuie sa se muleze perfect pentru fiecare in parte si ea nu poate vedi decat sub forma unor afirmatii generale ce cuprind intreaga gama de pareri.

Daca as fi spus "Divinitatea crestina e absurda daca..." aveai dreptate, eu insa am spus "O divinitate e absurda daca..." cuprinzand in acest fel toate variantele ale zeului crestin ce se regasesc aici.

| Purec a răspuns (pentru Inferno):

Nu poti sa vorbesti la general, facand referire la un caz particular, o iei pe urmele prietenului Gaia

| lpavel a răspuns:

Obsedat mai esti... de asta te doare capul si nu poti dormi noaptea? laughing))))

| anonim_4396 explică (pentru lpavel):

E o postare simpla, daca esti incapabil sa raspunzi nu te baga in seama degeaba.

| Jardelin a răspuns:

Esti absolut penibil! Si obsedat, cum a zis Ipavel mai sus!

Chiar nu te saturi si obosesti de atita bataie de joc la adresa religiei si a celor care cred? Chiar nu ai alte preocupari pe lumea asta decit sa mijesti la nesfirsit si cu o satisfactie sadica tot ce tine de crestinism?

Hai ca sa-ti dau si tie o data satisfactie: da, ai dreptate in tot ce spui! Esti perfect! Si super destept! Noi astia care credem sintem prostii pamintului si ratatii pamintului! Dar stii ceva?

LASA-NE IN PACE!

Asa dupa cum pe noi nu ne intereseaza ce faci tu seara de seara intre cei patru pereti ai camerei tale, tot asa nici pe tine sa nu te intereseze ce fac eu cu mine si cu viata mea!

P.S. Aseara mi s-a infundat chiuveta iar apa a refulat! Ei bine, acesta "intoarcere" a apei, eu am considerat-o o minune! Pentru ca asa am vrut eu!

| anonim_4396 explică (pentru Jardelin):

" Aseara mi s-a infundat chiuveta iar apa a refulat! Ei bine, acesta "intoarcere" a apei, eu am considerat-o o minune! Pentru ca asa am vrut eu!" pai asta e religia in general. alegeti voi sa fie o "Minune" si pupati in dos ceva ce nu exista. dar cand cineva va da peste "bot" cu ceva rational cum e mai sus incepeti "lasati-ne in pace ". asta e penibil, nu ce a zis gaia, amice.

Răspuns utilizator avertizat
| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, asa e Endoryus, si care e problema? De ce trebuie sa ma atactati si sa ma insultati pentru asta? E ca si cum tu ai fi atacat si injurat ca tu te imbraci in blugi!

| anonim_4396 explică (pentru Jardelin):

Exemple mai prost alese nici ca puteai sa gasesti. dar cum s-a zis mai sus, de ce ai mai intrat aici? de ce ai mai pierdut timpul sa citesti intrebarea, ca dupa sa faci pe victima? shhh ca iti place masochistule laughing

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu e vorba numai de TPU. Ca daca in toata Romania asta se gasea activitate ateista numai pe TPU la rubrica Religie nu intram aici.

| bleakk a răspuns (pentru TheMechanix):

Tu esti Gaia? Ai acelasi still de exprimare? Sau doar un fan?

| anonim_4396 explică (pentru Jardelin):

"De ce trebuie sa ma atactati"... pentru ca toate ideile trebuie criticate. Nici o religie nu e scutita de la critica. Recent unii au murit pentru ca au spus ce au vrut iar zeul tau cu toate ca era prezent, nu a intervenit.

"si sa ma insultati pentru asta"... nu te-ai insultat nimeni, nu te victimiza degeaba.

Cat despre primul tau comentariu, mai bine ma abtin. Incepi cu insulte dupa care culmea, tot tu o arzi gen victima si strigi "da de ce ma atacati? de ce ma insultati?". Jalnic.

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Las' ca nu am inceput cu jigniri! Sint un fel de caracterizari mai dure un pic! Eu inghit din astea aproape zilnic si nu-mi stau in git. Nu le consider jigniri, jignirile sint ale mirlanesti.

| Eugen1997 a răspuns (pentru TheMechanix):

Iar mananci ca cat.
Chiar iti place.
Cidate gusturi mai ai.
Ce mai faca mata fara cratima?

| anonim_4396 explică (pentru Jardelin):

Deci daca eu fac aceleasi 'caracterizari dure", tu te apuci sa te victimizezi urland ca esti insultat dar daca le faci tu... ei bine, daca le faci tu atunci e ok. Cat de penibil.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daaaaaaaaaaaaaaa! Am gasit caleaaaaaaaaaaaa!

| Eugen1997 a răspuns:

Raspunsul dat lui mecanix este valabil si pentru gaie si inferno.
Mari mancatori de ca cat in numele libertatii de exprimare.
Ei bine m-am exprimat si eu.